Navigate / search

Six degrees of separation

Šodien atcerējos, bērnībā vienā populārzinātniskā matemātikas grāmatā lasītu pieņēmumu, ka no jebkura brīvi izvēlēta pasaules iedzīvotāja tevi šķir maksimāli 6 cilvēku ķēde, kuri pazīst iepriekšējo un nākošo ķēdes locekli un ķēdes galā esmu ES. Tas nozīmē, ka lai atrastu ķēdīti no Tevis līdz Manīm mums nevajadzētu vairāk kā 6 silvēkus. Kurā sestais būtu es. Bērnu dienās arī domāju, ka nākotnē cilvēki socializēsies un tehnoloģijas attīstīsies, kas neizbēgami reducēs nepieciešamo posmu skaitu.

Šodien visu atcerējies, pastudēju mateni un atklājās, ka tik tiešām cipars var reducēties uz mazāku. Palasot teorētisko bāzi sanāk, ka ja vienam cilvēkam ir vidēji 42 pazīstamie, tad viss notiek. Bet ja, katrs cilvēks pazīst vismaz 90 cilvēkus tad ķēdītē nepieciešami vairs tikai 5 ļautiņi.

Lai vai kā neviens eksperiments nav izdevies, lai gan paskatoties savā draugiem.lv profilā un redzot 22’860 draugu draugus nemaz nebrīnītos, ka kādu Mao Li no Pekinas ar mani savienotu vien 5 cilvēku virkne jeb viņš būtu mans draugu draugu draugu draugu draugs.

PS Vairāk WIKIPEDIA

Comments

Armis
Reply

ū… šitais interesants, moš varētu kādu brīvāku vakaru mēģināt Tevi uzķēdēt 🙂

asmo
Reply

O, Latvijā maksimums varētu būt ķēdīte no 3, ja katram ir 126 paziņas, vai 4 ,ja katram 38 paziņas 🙂

Leave a comment

name*

email* (not published)

website