Navigate / search

Petrodollar Warfare by William R. Clark

Pilnais nosaukums: “Petrodollar Warfare: Oil, Iraq And The Future Of The Dollar by William R. Clark”

Kā jau var noprast pēc nosaukuma grāmata stāsta mums par naftu, ASV jauno neo-konservatīvo ģeopolitiku un dolāra cīņu ar eiro. Grāmatu gan par populārzinātnisku nenosauksi, jo to varētu būt grūti uztvert cilvēkam, kuram nav zināšanas naftas tirgu un starptautisko valūtas tirgu niansēs. Bet ja šīs priekšzināšanas ir tad grāmata būs gana interesanta, bagāts faktu klāsts ar norādītiem pirmavotiem, secinājumu loģiskā gaita ir viegli izsekojama.

Galvenā tēma, kas vijas cauri grāmatai ir dolāra hegemonija un eiro, kas būs iespējamais dolāra varenības slepkava. Tā jau arī pamazām notiek, Venecuēla un dažas citas valstis jau savu naftu kotē eiro un lēnām dolāra cikls (nafta no arābiem -> samaksātie dolāri atgriežas ASV caur valsts parādzīmēm -> nauda naftas iegādei) sāk irt, mūsdienās piemēram varam redzēt ikdienas valūtas kursos.

Nākamā tēma ir ASV Buša administrācijas stratēģija, nodrošināt amerikāņiem, amerikāņu dzīvesveidu, neskatoties ne uz kādiem šķēršļiem. Nepieciešamības gadījumā pielietojot militāru spēku visā pasaulē, ziedojot savu pozitīvo ārpolitikas tēlu.

Un pēdējā lielā tēma ir pasaules naftas rezerves to novērtējums un iespējamās ieguves tendences. Patēriņš palielināsies, taču esošās rezerves palielinās tikai uz papīra, kā galvenais iemesls tam kalpo OPEC valstu kvotu pārdale, kur eksporta kvotas ir atkarīgas no esošā naftas rezervju apjoma.

Interesanti, grāmata sarakstīta 2005. gadā un autors ir sniedzis dažas savas prognozes nākotnei līdz 2010. gadam. Un jāatzīst, ka viņa prognozes par situāciju Irānā ir piepildījušās, ASV būs spiesta atteikties no iebrukuma tajā. Grāmata ir ļoti interesanta un dodu tai 10 no 10 ballēm, ir vērts tērēt savu laiku un šo darbu lasīt.

Comments

cyxob
Reply

tulkojumi latgaļu/latviešu/krievu valodā ir?

asmo
Reply

Domāju ka nevaid.

cyxob
Reply

🙁 žēl gan.

asmo
Reply

Angliski nevelk lasīt?

dusk
Reply

Amerikāņi nevis ar militāro gremdēs, bet gan ar tehnoloģiju. Sāksies krīze GM būs flagmanis gaisa dzinējiem, sāks domāt par ūdeņradi. Šībrīža hibrīdi ir eko fanātu slaukšana, ne tur zaļums, ne ar viss darbojās kā bukletos. Vnk amereiku stutēs, jo 80% mūdži ar naudu ir amerikāņi. Tā ir viņu vide. Viņiem krīze ir ne tikai dēļ naftas, bet dēļ ražošanas pārstrukturizācijas, nācijas novājināšanas, patērētāju stulbuma. Tas viss ir koriģejams. atšķirībā no Latvijas viņiem ir darītāji. Tas paret autoru skepsi.

asmo
Reply

Tehnoloģijas iespējams. Ūdeņradis tas ir gan izskatās nereāli, kā tagad iegūst ūdeņradi, ar elektrolīzi, kur viena L ūdeņraža iegūšanai patērē vairāk naftas nekā iegūst degvielu, visas esošās ūdeņraža ieguves tehnoloģijas ir ar negatīvu zīmi. Arī ieguve no metāna gāzes ir tāda, ka sanāk lētāk dedzināt pašu metānu.

Nauda ir amerikāņiem protams, bet šī bagātība ir tikai tik ilgi kamēr naftas dolārs stāv zenītā, ja piemēram to aizstāj eiro dolārs zaudē pirktspēju un čau. Bet piekrītu šiem ir darītāji un valsti jau nu pa burbuli nelaidīs.

Leave a comment

name*

email* (not published)

website