Navigate / search

Gravitācijas ātrums

Visi ļaudis zin, gaismas ātrums ir 300 000 km/s, taču cik liels ir gravitācijas ātrums? Es te domāju un lasīju, sanāk, ka to nezin neviens. Vieni saka momentāns, citi, ka tikpat ātrs kā gaismas ātrums. Veiktie eksperimenti liecina, ka gravitācija izplatās tikpat ātri kā gaisma, vai arī daudz ātrāk. Ņūtona fizikā, gravitācijai jāizplatās momentāni, Einšteina relativitātes teorija paredz, ka gravitācijas ātrums ir vienāds ar gaismas ātrumu. Ja gravitācija ir ātrāka par gaismu, vai tad tās ātrums maz ir nosaucams par ātrumu?

Es personīgi domāju, ka gravitācija neizplatās ātrāk par gaismas ātrumu (pierādījumu man nav). Un Jūs?

Comments

onkulis.com
Reply

gravitācija “izplatās ātrāk” par gaismu. Bet patiesībā gravitācijai nav ātrums, jo tā nav fizikāla parādība, bet gan mūsu visuma telpas īpašība. droši vien ka esi lasījis daudz par to, bet man liekas, ka fakts, ka gravitācijai nav aberācija ir pietiekošs, lai varētu pieņemt, ka gravitācija ir telpas aspekts.

faq
Reply

Nu tad, kā iznāks, ja pazudīs saule. Pēc cik ilga laika zeme aizies pa pieskari? Pēc minūtēm? Jāpalūr ko saka vikipēdija.

asmo
Reply

Ja gravitācijas ātrums ir bezgalīgs, tad teorētiski mēs to varam izmaantot kā informacijas pārraides līdzekli. Piemeram 10 gaismas gadu attālumā pārbīdam 3 lielas metāla bumbas (kas kodē kaut kādu informāciju) un uz Zemes ar aparātu (tīri teorētisks dampis), kas nosaka gravitācijas centrus (šīm lodēm) dotajā brīdī uzzinam kaut ko nevis pēc 10 gadiem kā to paredz relativitātes teorija bet uzreiz.

Aberācija piemīt viļņiem, bet vai gravitācija un tās hipotētiskai daļiņai gravitonam piemīt viļņveida daba nezinu.

bubu
Reply

asmo: vai tad nav tā, ka jebko var aprakstīt ar viļņveida dabu (pēc kvantu vai kautkādas citas tur teorijas…). Arī kustošam cilvēkam ir viļņveida daba, taču kustoša cilvēka-viļņa garums ir tik mazs, ka to nomērīt ir nereāli, un tas makropasaulē nerada nekādas detektējamas varbūtības vai neviennozīmības tajā (ar atrašanās vietu, piemēram).

asmo
Reply

Jā biku nojaucu gravitons, ja eksistē ir vilnis 😉

n4
Reply

samekle sievieti 😀

Armis
Reply

n4 vnk iepēra 😀
Ir tīri smiekļig, visi tā iegrimuši tur kvantu fizikā un pēkšņi tāds pliķis 😀
no offence asmo 😉

asmo
Reply

Laikam būs jāieliek sadaļā “Par mani”, ka esmu precējies 😀

Armis
Reply

opā, tad jau sanāk, ka Tu tikko aplauzi n4 ragus 😀

fun
Reply

Turpinājums par tēmu – ir zināma minimālā iespējamā temperatūra 0 pēc kelvina.

Jautājums – kāda ir maksimālā iespējamā temperatūra?

Leave a comment

name*

email* (not published)

website