Navigate / search

The Explorers by Tim Flannery

Pilnais nosaukums “The Explorers: Stories of Discovery and Adventure from the Australian Frontier by Tim Flannery”

Grāmata tika pasūtīta pirms Austrālijas ceļojuma. Tagad, kad pats esmu bijis daudzās no vietām, kuras apmeklējusi Stjuarta ekspedīcija, domāju, ka lasīšana būs divtik interesanta.

Gribi zināt:
Ko cilvēki domā trīs, divas un vienu dienu pirms bada nāves?
Cik liels ir bads, kad esi ar mieru apēst dzīvu valabiju?
Kā tas ir, kad kamielis iešauj tev kājā, tuksneša vidū?
Kas notiek gadījumā, ja ekspedīcijas dalībnieki ir totāli dulburi?
Kas notiek tad, kad vietējie aborigēnu draugi nolemj tikt pie tavas tabakas nošaujot tavu kompanjonu un aizlaižas atstājot tevi vienu nekurienes vidū?

Tad tev šī grāmata ir obligāti jāizlasa.

Grāmatas autors ir Dienvidaustrālijas Muzeja direktors un grāmatā ir apkopojis daudzu Austrālijas kontinenta pētnieku ceļojumu aprakstu izvilkumus. Lielākā daļa no mums parasti zina Stuart, Bruk un Wilis, Humes, kapteini Kuku, bet izrādās, ka ar šo nodarbi ir aizrāvušies daudzi un dažādi cilvēki. Autors pavisam ir savācis 64 ekspedīciju aprakstu izvilkumus, kas aptver laika periodu no 1606. gada līdz 1977. gadam. Pirms katra izvilkuma, kas parasti ir ~4-5 lappušu garš, autors mums nedaudz pastāsta par dienasgrāmatas rakstītāju un ekspedīcijas mērķi.

Lai arī izvilkumi ir īsi tie mums ļauj iejusties ceļotāja ādā, jo lielākā daļa aprakstu ir spilgti un ataino tā laika paražas, domas un idejas. Labi var redzēt balto dažādo attieksmi pret aborigēniem, daži tos uzskata par sev līdzīgiem, daži par netīriem dzīvniekiem, kurus labāk nelaist sev tuvumā.

Īpaši no šiem stāstiem gribētu izcelt Charles Sturt ekspedīcijas aprakstu, reāli redzams, ko nozīmē laba plānošana un stratēģiska domāšana, un Kā pretstatu Bruk un Willis ekspedīciju. Patikās arī aborigēna dienasgrāmata, ka bija rakstīta interesantā manierē, “Uz priekšu, uz priekšu, uz priekšu caur mežu” un atpakaļceļā “Atpakaļ, atpakaļ, atpakaļ caur mežu, atpakaļ pāri pļavai, guļam divas reizes”. Lasīšanas vērts ir arī Tongas karaliskās ģimenes locekļu piedzīvojums – dzīve Sidnejā, pašiem jātīra māja un naudas koncepts. Arī Jaunzēlandes maoru cilts varonis, kurš nesaprot kā var sodīt cilvēkus par pārtikas zagšanu, skaidrs, ka jāgalē nost, ja zog dzelzi, bet paikas dēļ!

Visu tāpat nevar pastāstīt grāmata ir jāizlasa pašam, lai arī manis redzētās vietas aprakstītas minimāli, grāmata lasot sniedz patiesu prieku. Dodu 10 no 10 ballēm.

Leave a comment

name*

email* (not published)

website