Navigate / search

The Void by Frank Close

Grāmata ir par neko. Tieši tā vakums fizikā tiek saprasts kā nekas. Tātad grāmata stāsta par vakumu, jeb tukšumu. Tā kā šī lieta mani interesē, es šo grāmatu nopirku. Nav jau nekāda biezā ~150 lapaspuses. Domāju fiksi izlasīšu un kļūšu nedaudz (vai daudz) gudrāks.

Patiesība izrādījās nedaudz skarbāka! Grāmatas autoram diez ko neiet ar populārzinātnisko rakstniecību. Daudzi koncepti tiek ieviesti garāmejot. Okei, es esmu daudzas šādas grāmatas lasījis un Higgsa lauks man šausmas neizraisa. Tāpat kā kvantu fluktuācijas. Ja es pagalvotu, ka šīs lietas pats saprotu un prastu arī citiem tās izstāstīt, tad tagad droši vien tagad būtu Nobela prēmijas laureāts. Patiesībā esmu šīs lietas tikai apgrābstījis daudzu gadu garumā, saprotu par ko iet runa, kādas sekas tas rada, bet tas arī viss.

Nu par pašu grāmatu sīkāk.

Uzrakstīta hronoloģiski, lai lasītājs saprastu kā vakuma ideja ir attīstījusies. Sākas ar seno grieķu filozofu ideju – daba nemīl tukšumu. Tika izdomāti dažādi koncepti, ja Dievs ir radījis pasauli, tad tukšums būtu neradīts un bijis pirms tam! Tomēr slavenajā eksperimentā ar dobo lodi Otto von Guerick nodemonstrēja, ka eksistē tukšums. Tukšumu gan tūdaļ aizstāja ar ēteri, lai Ņūtona fizikai būtu atskaites punkts. Tad parādījās elektromagnētiskie lauki, kas ir visur. Tad nāca Einštiens, kas norādīja uz visu lietu relatīvumu. Seko Heizenberga nenoteiktības princips, kvantu vakuma fluktuācijas, Higgsa lauki. Ak jā ir vēl arī Visuma inflācijas modelis, daudzdimensiju telpas un paralēlie visumi.

Viss jau būtu labi, ja vien šo visu autors nemēģinātu saspiest 150 lapaspusēs un uzrakstītu arī kaut ko vairāk par vakumu, kopumā labi ja 20 lapas un vairāk runājot par lietām, kas to piepilda. Visas lietas tiek pasniegtas konspektīvi, taču tajā pašā laikā prasa pamatīgas priekšzināšanas. Mans galvenais ieguvums bija gravitācijas ātruma noskaidrošana, tas ir 300 000 km/s un izriet tas no relativitātes teorijas. Grāmatai dodu 8 no 10 ballēm. Pēc kāda laika pārlasīšu vēl, ja vajadzēs referencei.

Bilde no amazon.

Comments

Leave a comment

name*

email* (not published)

website