Navigate / search

The Ten Most Beautiful Experiments by George Johnson

Kā jau var nojaust pēc nosaukuma, grāmatiņa ir par eksperimentiem un eksperimentēšanu. Grāmatas autors ir izvēlējies viņaprāt viselegantākos zinātnes eksperimentus zinātnes vēsturē un aprakstījis tos lasītājam.

Protams, vienmēr jau var strīdēties, kurš eksperiments ir labākais un kurš iekļauts lieki, bet lielā mērā piekrītu autora izvēlei. Autors katras nodaļas iesākumā mums sniedz nelielu ieskatu tā laika zinātnē, apstāsta par ko ir runa, sniedz ieskatu zinātnieka biogrāfijā un ķeras pie paša eksperimenta.

Pirmais eksperiments, ar ko autors mūs iepazīstina, ir G.Galileja brīvās krišanas paātrinājuma eksperiments. Pasaulē dominē uzskats par akmeņu mešanu no Pizas torņa, patiesībā, Galilejs savas lodītes ripināja pa slīpni.

Otrais eksperiments, V.Harvija atklājums, asinsrite un veids kā viņš to pierādīja. Ja godīgi man šī nodaļa ne visai. Ir jau interesanti palasīties par tā laika medicīnu, bet ir lasītas labākas grāmatas par šo tēmu.

Trešais eksperiments, Ņūtons un viņa eksperimenti ar gaismu un atbilde uz jautājumu, kas ir krāsa. Iespaidīgi likās apraksti, kur Ņūtons cenšoties noteikt, kā strādā cilvēka acs baksta ar adatu savu acs aizmugurējo sieniņu, vai skatās ilgi saulē. Bet galvenā sāls visā eksperimentā slēpjas varavīksnē.

Ceturtais eksperiments, Lavuazjē un atmosfēras sastāva noteikšana, skābekļa un slāpekļa ai laikā visi ir bijuši kā traki eksperimentējot ar dzīvsudrabu un tā tvaikiem, pats eksperiments tiešām ir elegants savā vienkāršībā.

Piektais eksperiments, Galvāni un viņa elektrizētās varžu kājas, komentārus neprasa, strīds ar Voltu par metālisko un organisko elektrību.

Sestais eksperiments, Faradejs, kurš ar savu eksperimentu polarizējot gaismu, deva pamatu Maksvellam, par gaismas elektromagnētisko dabu.

Septītais eksperiments, Džoula elektromotors, un agregāts, kurš palīdz novērtēt cik liels darbs jāveic, lai temperatūra palielinātos par noteiktu lielumu. Nedaudz filosofija par siltumu.

Astotais eksperiments, Maikelsona mēģinājums atrast ēteru, kurā kustās visi objekti. Cilvēks bija īsts viltnieks un izmantoja gaismu kā peldētāju ēterā, beigās gan sanāca, ka nav nekāda ētera, bet ir relativitāte.

Devītais eksperiments – satiekam Pavlovu un viņa suņus ar visiem nosacījuma refleksiem. Izrādās Pavlovs ir ļoti par viņiem rūpējies un suņiem klājies salīdzinoši labi. Nemaz nezināju, ka Pavlovs ir dabūjis Nobeļa prēmiju. Viņš gan bija aizmirsis par hormoniem, bet tas nekas.

Desmitais eksperiments, Millikana ietaise elektrona lādiņa noteikšanai. Ko tikai cilvēks ar parfīma pulverizatoru, divām metāla plāksnēm, elektriskajām baterijām un spolīšu eļļu nevar izmērīt! Šis, manuprāt, ir visā grāmatā viselegantākais eksperiments.

Kopumā grāmatai dodu 10 no 10 ballēm, lai arī daudzas lietas jau bija zināmas, tomēr tik īss un skaidrs zinātnisko eksperimentu apraksts ir sastopams reti un ir vērts palasīt, lai nedaudz paplašinātu savu redzesloku.

Leave a comment

name*

email* (not published)

website