Navigate / search

Journey through Genius: The Great Theorems of Mathematics by William Dunham

Journey through Genius

Šī grāmata nav par to, kā kļūt par ģēniju 30 dienu laikā, šī grāmata ir par cilvēka ģeniālākajām idejām matemātikas jomā. Arī grāmatas autoram matemātika nav sveša, strādā par matemātikas pasniedzēju.
Jābrīdina uzreiz, ja matemātika Tev nepatīk un nepadodas, tad grāmatas lasīšana var sagādāt grūtības. Katra nodaļa mums apraksta kādu no lielajām matemātikas teorēmām, iesākumā mums tiek dota vēsturiska un biogrāfiska informācija par matemātiķiem, tad mums tiek apstāstīts pietiekamais minimums konkrētajā problemātikā (ar visiem pierādījumiem), un tikai tad mums tiek parādīts kā pierādīt vienu no matemātikas Lielajām teorēmām. Nodaļas beigās nedaudz tiek aprakstīta konkrētās teorēmas ietekme uz matemātikas vēsturi.

Teorēmas, kuras autors ir izcēlis kā ‘lielās’ ir sekojošas:
Hippokrāts – pusmēness kvadratūra; Eiklīds – pierādījums Pitagora teorēmai; Eiklīds – pierādījums pirmskaitļu rindas bezgalībai; Hērona trijstūra laukuma aprēķināšanas formula; Cardano metode trešās pakāpes vienādojuma atrisināšanai; Ņūtona Binoma teorēma; Bernulli harmonisko sēriju diverģence; Eilera pi aprēķināšanas metode; Kantora teorēma.

Lasot grāmatu diezgan pamatīgi atkārtoju matemātiku un dažādas teorēmu pierādīšanas metodes. Jā, ikdienā man diez vai tas noderēs, bet cerams, ka nedaudz palīdzēs loģiskās domāšanas strukturēšanā. Šo grāmatu lasīju sev neraksturīgā veidā, katru vakaru vienu nodaļu un miers. Šī nav ātri lasāmā grāmata, te lietai ir jāpieiet nopietni, sevišķi, ja vēlies saprast, par ko īsti ir runa. Nelielīšos, ka sapratu visu, dažās lietās man bija slinkums iedziļināties un šad tad arī šo to noskipoju, lai ātrāk tiktu pie galvenā.

Papildus bonuss ir īss ieskats matemātiķu dzīvē, tas nedaudz palīdz atslogot smadzenes no izvedumiem, implikācijām un „acīm redzamām” sakarībām.

Grāmatai lieku 10 no 10 ballēm, kā matemātikas pamatlietu atspoguļotājai. Visu laiku mani nepameta doma – kā cilvēks līdz šādiem elegantiem problēmu pierādījumiem vispār aizdomāties!

Comments

japets
Reply

Kur Tu pērc šīs grāmatas?

asmo
Reply

95% iekš amazon.com, dažas arī Jāņa Rozes grāmatnīcās, ja gribās izlasīt tūlīt uzreiz.

Leave a comment

name*

email* (not published)

website