Navigate / search

Neverwhere by Neil Gaiman

Neverwhere

„Labi darbi nekad nepaliek nesodīti” piepildās arī šī stāsta varonim Richard Mayhew, kurš Londonā uz ielas palīdz ievainotai meitenei vārdā Doors. Izrādās, ka viņa nav no šīs Londonas, bet gan tās, Tur ir lejā. „Londona lejā ir vieta, kur uzkrājas viss, kas izkrīt no „Londonas augšā” realitātes. Pasaule tur ir tumšu personību un dīvainību pilna. Cilvēkam, kurš ir parasts zemes iedzīvotājs, šī jaunā pasaule rada šoku un izmisumu, jo viņš nevar pastāvēt vienlaicīgi abās pasaulē. Arī visa iepriekšējā dzīves pieredze šajā maģijas un noslēpumu pilnajā vietā ir nekam nederīga.

Jau labu laiku meklēju autoru, ar kuru varētu aizstāt T.Pratchett Diskzemes stāstus, jo šie nu reiz ir beigušies. Nesen tiku lasījis grāmatu Good Omens , kas bija Neil Gaiman un T.Prattchet kopdarbs. Ir redzēta arī filma „Stardust” pēc Neil Gaiman noveles motīviem un nolēmu nedaudz laika veltīt viņa darbiem.

Neverwhere iesākumā bija neliels seriāliņš BBC, bet Gaiman esot vēlējies paradīt arī to, kas ir notiek personāžu galvās, tādēļ arī esot tapusi šī grāmata. Pašas grāmatas centrālā tēma bez tā, ka labie uzvar sliktos un ka ne visi labie tomēr ir labi, ir par cilvēkiem, kurus apkārtējie nemana. Tas, ka viņus neviens nepamana, nenozīmē viņu eksistences beigas. Drīzāk tas ir jaunas eksistences sākums. Palasot nedaudz grāmatiņu uzreiz kļūst skaidrs, šī paralēlā pasaule ir reālās bezpajumtnieku pasaules atspulgs. Arī mēs ikdienā neaizdomājamies, ko tad tie bomāri īsti dara? Mēs viņu vienkārši ignorējam. Grāmatā šī ignorance tiek padziļināta radot divas atšķirīgas pasaules. Šīs pasaules iedzīvotāji viens ar otru nav spējīgi tieši mijiedarboties – tādi kā paralēlie visumi.

Grāmatas tēli tiešām ir izveidoti, katrs ar saviem noslēpumiem, stāstu un pārdomām. Autors tiešām ir centies, lai viņi iznāktu dzīvi. Ir kolorīts algotu slepkavu pāris Mr.Coup – runīgs un ir laba gaume izvēloties porcelānu, Mr. Vandemar – mīl ēst, nogalināt jebko, kas ir dzīvs. Marquise de Carabas – īsts blēdis un krāpnieks, tomēr daudz labāks par tiem, kas sevi sauc par labiem. Un protams, Door, kas meklē savas ģimenes slepkavas un galvenais notikumu varonis Richard. Izlasot grāmatu Tev visi tēli liekas daudz maz reāli, Tu viņus atceries, viņi nav klišejiski supervaroņi.

Pluss ir arī grāmatas sižeta neparedzamība sīkajās niansēs. To, kurš ir ļaundaris, ir iespējams tikai uzminēt. Labs lasāmais, ar kuru pārtraukt krievu fantasy sērijveida štampus. Filmiņas arī novilku, bet diemžēl nenoskatījos līdz galam, pasākums izskatījās visai teatrāls un arī grāmatas „fīlinga” nebija.

Grāmatā slēptā ironija diemžēl nav tik laba kā Pratchett darbos, viņa ir nedaudz savādāka. Savādāks nenozīmē neinteresants, plānā ir izlasīt arī visas pārējās Gaiman grāmatiņas. Šai grāmatai dodu 9 no 10 ballēm, ir vērts palasīties, par dažām lietām liek aizdomāties, saturs aizraujošs, kas gan vairāk vajadzīgs.

Comments

Grrr
Reply

Mr.Croup nevis Coup. 🙂

Jāpiemin, protams, arī, ka marķīzs de Karabass ir padomjlaikā dzimušajiem pazīstams vārds no multfilmas “Runcis zābakos”, kas izrādās pat nav padomju multiplikatoru izdomāts, bet gan nāk no Šarla Pero atbilstošās pasakas; kā arī eksistē šāda nosaukuma Rafaela Sabatīni (latviski savulaik pazīstams ar Kapteiņa Blada odiseju) grāmata.

Un, jā Gaimans neiziet uz nepārtrauktiem gegiem. Bet ar to nemaz nav sliktāks par Pračetu. Principā viņš ir ne tik daudz fantasy/sci-fi autors kā vienkārši rakstnieks, kura darbi (šur tur mazāk, šur tur vairāk) iziet ārpus plika reālisma rāmjiem.

Nestandarta rakstnieks, viennozīmīgi, salīdzinot ar pusi no tiem krievu autoriem, ko tu ik pa brīdim piemini.

Salīdzinot ar Pračetu, savukārt, Gaimanam ir ievērojami plašāks range — ne tikai comic fantasy.

Pēc orientācijas uz humoru un fantasy tu esi jau izlasījis pašu iezīmīgāko – Good Omens.

Stardust ir kā tīra pasaka (rakstītajā versijā, filma ir drusku savādāka).

Neverwhere vēl velk uz fantasy/pasaku.

American Gods jau ir tīrs (un diezgan spēcīgs) nestandarta fantasy, bet ar reālisma piesitienu.

Un tad ir īsie stāstiņi (skat. piemēram krājumu “Smoke and Mirrors”) — it kā pa lielam pa pusei reālisms, bet vienmēr ar īpatnēju piesitienu.

asmo
Reply

Paldies tavs komentārs man ļoti palīdzēs nākamo N.Gaiman grāmatu izvēlē. Izskatās, ka arī tu pats esi liels šī žanra cienītājs. Varbūt vari ieteikt vēl kādu līdzvērtīgu autoru?

Grrr
Reply

Sorry, lasu šeit kad atceros. Man bija interesanti uzzināt vai ko atbildēsi uz komentāru. Varbūt var ieslēgt kkādu opciju lai komentāri nāk uz epastu, ja pats esmu iekomentējis?

Par līdzvērtīgiem. Nu, ja mūsu gaumes pārklājas arī tālāk nekā Pračets un Gaimans, tad pamēģini Alfrēdu Besteru. “The Demolished Man” un “Tiger! Tiger!” (zināms arī kā “Stars My Destination”, bet sākotnējais nosaukums man patīk labāk). Pilnīgi cits, bet es teiktu, ka līdzvērtīgs.

Vēl viņam ir ļoti labs mazo stāstiņu krājums “The Dark Side of Earth”, bet tas droši vien būtu jāņem, ja var atrast kkur pie antīkajiem — izdots ap ’50/’60 gadu manuprāt.

Principā es labprāt savāktu visu Besteru, ja varētu atrast, bet pagaidām nav sanācis.

“The Psychoshop” ir pārizdots salīdinoši nesen — ir visai interesants, bet es teiktu ne tik spilgts kā manis nosauktie.

asmo
Reply

Paldies par ieteikumiem, bet diemžēl Besters jau ir lasīts, izņemot to mazo stāstiņu krājumu. Tas būs jāapskatās, kādos norakstītos ASV bibliotēku fondos, un jāpasūta.

Grrr
Reply

Man ir, varu aizdot.

Bet kas tieši ir lasīts no Bestera, viss? 😀 Golem100? Jeb tikai tie 2, ko nosaucu? Es tagad prātoju, vai neiegādāties vēl.

asmo
Reply

Viss nav ir lasīts “Stars my destination”, pie tam kur nevaru atcerēties, jo amazon palasot fragmentus, konstatēju, ka ir lasīts. Psychoshop lasīts krievu valodā. Aizņemos labprāt, varbūt tu vēlies kādu no manām aizņemties?

Grrr
Reply

Varētu Nation, jo tas vēl nav iegādāts.

Strelku kkur centrā?

asmo
Reply

Labs ir centrā, varu tikt katru darbadienu no 14:00 – 22:00, brīvdienās gan neesmu Rīgā.

[…] manā ļaundaru listē droši tiek pirmajā desmitniekā, tāpat kā Mr. Coup un Mr. Vandemar no „Neverwhere” un Mr. Pin un Mr. Tulip no „The Truth”. Patīk, ka autors Gosu un Sabiju ir tikai […]

Leave a comment

name*

email* (not published)

website