Navigate / search

Intelektuāls jautājums LXVII jeb bezgalīgais ceļojums ar kosmisko mopēdu

IMG_7661

Tā kā pēdējā laikā esmu lasījis daudz par kvantiem un astrofiziku, tad arī jautājums ir par šo tēmu.

Tātad iedomājamies sfērisku Visumu, kura rādiuss ir 1000 gaismas gadi. Visuma centrā stāv kosmiskais mopēds „Rīga-5”. Kosmiskā mopēda kosmiskais ātrums ir 1 gaismas gads gadā. Vienkāršs jautājums būtu – pēc cik ilga laika mopēds sasniegs Visuma malu, braucot pa Visuma rādiusu? Skaidra lieta, atbilde būtu pēc 1000 gadiem. Tāpēc ieviešam papildus nosacījumu, katra gada beigās Visums momentāni izplešas, tā rādiuss palielinās par 1000 gaismas gadiem. Tā kā mēs zinām, ka telpa izplešas pati sevī, tad jau nobrauktais attālums arī izplešas proporcionāli. Lai visi nosacījumi būtu skaidri, nedaudz ilustrēšu piemēru:

Pirmā gada beigas – mopēds nobraucis 1 gaismas gadu atlikuši vēl 999. Visums gada beigās izplešas, no centra mopēdu šķir 2 gaismas gadi, atlikuši vēl 1998 gaismas gadi ceļā.

Otrā gada beigas – mopēds no centra jau 3 gaismas gadus atlikuši vēl 1997. Visums gada beigās izplešas, no centra mopēdu šķir jau 4.5 gaismas gadi (3*1.5) un atlicis veikt tikai 2995.4 gaismas gadus.

Jautājums: vai mopēds jebkad sasniegs visuma malu? Ja jā, tad cik ilgi viņam būs jābrauc?

Uzdevums noskatīts un nedaudz nomodificēts no Professor Stewart’s Cabinet of Mathematical Curiosities by Ian Stewart.

Comments

OreMan
Reply

No Tava piemēra jau redzams, ka attālums līdz Visuma malai ar katru gadu pieaug, tā kā domājams, ka šī mala nevar tikt sasniegta.

Martins
Reply

Nesasniegs!
Nenobrauktais attālums palielinās krietni straujāk, kā nobrauktais, Visuma mērogā skatoties, viš patiesībā brauc atpakaļ 😐

vdl
Reply

bonusa liikne izstaas peec parabolas/hiperbolas – tb nedomaaju ka ikgadeejais mocha bonuss jebkad paarsniegs 1000, kas ir nepiecieshams lai mocis vispaar vareetu nonaakt liidz malai

vimba_zlobnaja
Reply

Ņesudjba Rīgai aizbraukt līdz galam… 🙁

Indzha
Reply

Viss, kas iet prom ātrāk vai vēlāk atgriežas 😀 cerība ir …

iivs
Reply

Vispaar shobriid Visums izpleshas ar paatrinaajumu. Imho nesasniegs.

dxc
Reply

Tāds mopēds nevar eksistēt, jo sanāk, ka tas pārvietojas ar gaismas ātrumu.

Leave a comment

name*

email* (not published)

website