Navigate / search

Lasīšanas paradumu mainīšana jeb pāriešana uz e-grāmatu lasītāju

sony prs 505

Daļu no mana lasāmā sastāda krievu fantasy – darbi, kurus es diez vai lasīšu vairāk par vienu reizi, tad neizbēgami nonācu pie secinājuma, kāpēc es viņus pērku papīra formā? Pēdējais piliens bija šī gada sākumā, kad bodēs šo grāmatu, kas lielākoties nenes nekādu literāro vērtību, cena sasniedz 3-4 latus. Tajā pat laikā zinot, ka Krievijā viņas maksā 150 rubļus, bet e-grāmatu formā vispār tikai 40 rubļus. Tā nu pamazām sāku nobriest e-reader iegādei. Šāda agregāta plusi manuprāt ir:

– Grāmatu iegādei tiek tērēta mazāka naudas summa;

– Grāmatu plauktā neuzkrājas vienreiz lasāmās grāmatas;

– Braucot ceļojumā vai komandējumā, man vairs puse no kofera satura nesastādīs grāmatas;

– Nopērkot kādu no e-bookiem, man nav jāgaida pāris nedēļas līdz tās atnāks līdz manām

namdurvīm.

Pagājušo nedēļas nogali pāris stundas veltīju pieejamo reader izpētei. Izrādījās, ka tehnoloģijas nemaz tik ļoti uz priekšu gājušas nav. ASV līderis ir Amazone Kindle, pārējā pasaule sitas kā māk. Pirmā doma bija atlikt aparāta iegādi vispār un pagaidīt vēl kādu gadu līdz parādās kaut kas prātīgāks. Otrā doma bija, ka tā es nekad viņu arī nenopirkšu visu laiku gaidīšu ko labāku. Izvēlējos manuprāt labākos pieejamos lasīkļus Sony PRS 700, Orsio b721 un Sony PRS 505.

Izdarījis izvēli, sāku skatīties laimīgo īpašnieku viedokļus un lasīt dažādus apskatus. Te nu nācās vilties: visi dižie review aprobežojas ar tehniskās specifikācijas uzskaitīšanu, tie, kuros pieejami video parasti aprobežojas ar lasīkļa filmēšanu no visām pusēm un podziņu skaitīšanas, maz informācijas par to, cik ērti ir uz viņa lasīt grāmatu, kā ir ar ilgstošu aparātu turēšanu rokā ērts, neērts utml.

Lai vai kā Orsio atmetu, izlasot forumos par šī agregāta problēmām ar sistēmas uzkāršanos, kas notiekot laiku pa laikam. Palika vairs Sony PRS 700 un Sony PRS 505. Abiem agregātiem izmantotā ekrāna tehnoloģija ir viena un tā pati, tomēr Sony PRS mani sākumā piesaistīja touchscreen, ar pirkstiem var šķirstīt lapaspuses, bet ir arī viens mīnuss nedaudz izplūduši burtiņi. Tā nu kādu laiku svārstījies tomēr izšķīros par labu Sony PRS 505.

Tagad uz šī aparātiņa nedēļas laikā ir izlasītas četras grāmatas. Varu teikt – ļoti labs īstās grāmatas aizvietotājs, pat labāks nekā biju cerējis. Ekrāniņš ir tāds iepelēks un sākumā rodas sajūta, ka tu lasi apdrukātu tualetes papīru, burti ir asi un skaidri saskatāmi, ekrāns neatspīd un acis lasot nenogurst. Rokā turēšanai gan nav īpaši ērts, lai arī aparāts nav smags, bet pēc kādas stundas rokai paliek neērti.

Agrāk biju mēģinājis lasīt grāmatas uz datora monitora, acis ātri nogurst, sāk sāpēt un nav sajūta, ka tu lasītu grāmatu. Esmu eksperimentējis arī lasīšanā uz mobilā telefona ekrāna, totāls sviests, ja uzliek normāla lieluma burtus, tad lapu pāršķiršanas poga ir jāspiež tādā pašā tempā kā Diablo II sitot dēmonus. Ja samazina fontu lielumu, tad tas jau ir ceļš uz totālu redzes sabeigšanu, plus ekrāna spīdēšana un atspīdēšana saulē. Šim aparātiņam uzliekot mazo fontu izmēru lasīšana ir komfortabla, vienīgais mīnuss ir tas, ka ekrāns attēlo aptuveni ½ no standarta lapaspuses, bet tas tomēr ir labāk par ¼ daļu.

Izvēloties lasīkli nepievērsu uzmanību tādām fīčām kā:

– Wifi – manuprāt tīrā mārketinga lieta, nevaru iedomāties, kādēļ man būtu jāsēž netā un jāvelk no turienes grāmata pa taisno izmantojot lasīkli (diez vai pasaulē eksistē tāda grāmata, kuras iegādi un izlasīšanu es nevarētu atlikt uz nedēļu), vai izmantot šo aparātu sērfošanai internetā.

– Atmiņas lielums – uz Sony PRS 505 izmantojot visus papildus atmiņas slotus var uzdzīt virsū ~16’000 grāmatas, dod Dievs man savā mūžā tik daudz grāmatas izlasīt.

– Audio atskaņošanas iespēja – vienkārši nerūp, audiogrāmatas un mūziku varu klausīties ar citiem agregātiem.

– Krāsainais ekrāns – grāmatas lielākoties ir drukātas melnbaltas, krāsojamās grāmatas jau izkrāsojos bērnībā. Un bilžu grāmatas tagad šķirstu visai reti.

– Pdf iezūmošana un komentāru pievienošana – neesmu no tiem cilvēkiem, kas grāmatā pasvītro interesantās vietaas, malās pierakstu savas domas vai spriedumus. Ar pdf atbalstu vispār aparātam ir problēma, katra PDF dokumenta lapa tiek rādīta viens ekrāns viena lapa, tas burtu izmēru dramatiski samazina, iezūmot nav iespējams. Man gan tas neuztrauc, jo grāmatas pārdod fb2 formātā un no tā var parkonvertēt uz jebkuru citu formātu.

Kopumā ar pirkumu esmu apmierināts, patlaban uz lasīkļa ir uzliktas jau ~100 grāmatām, domāju, ka pie maniem lasīšanas tempiem es pusgada laikā jau viņu būšu atpelnījis. Arī manas domas par lasīšanu uz e-grāmatu lasītājiem ir mainījušās, nemaz jau tā papīra sajūta nav tik būtiska. Un pats galvenais – šajos agregātos tev lapas nekad nemēģinās pāršķirties pašas no sevis.

Comments

MikusR
Reply

Varētu aprakstīt kur un pa cik iegādājies. Savu lBook V3 pirku iscriptum.eu pa 212Ls.

Māris
Reply

pirms laba laika es arī pētījus visus šos readerus.
Amazon Kindle ieliek visiem, itsevišķi jaunais modelis.
Pēc tam nāk Sony Reader (jo jaunāks modelis jo labāk).
Galvenais mīnus kindle ir tas, ka tu nevari bez laušanas ielikt savus pdfus (vari, bet tad maksā amazonam cik tur tos dollārus par katru gab).
un no Sony Reader atkal nāk vislabākais pdf atbalsts…

Indzha
Reply

…Un bilžu grāmatas tagad šķirstu visai reti. …
Zinot tavu jauno statusu, tici man drīz šī prioritāte augs ģeometriskā progresijā

asmo
Reply

Tā nopirku tepat veikalā http://www.act.lv par 230 LVL, tagad esot Maskavā iespējams varētu atrast daudz lētāk, bet nesanāktu laika. Tā kā ņēmu kas ir.

Kindle nenoliedzami ir labs, betpārāk jau orientets uz amerikāņu tirgu, plus man viņu dizains tā ne visai. Sony Reader jaunais modelis 700 manuprāt fīču ziņā ir labāks par 505, bet tā kā touchscreen padara burtus izplūdušākus, nolēmu to neņemt. Man jau gavenais lai vieglāk lasās.

MikusR
Reply

Cenas labās 60LS uzcenojums plus piegāde. BeBooks pa taisno 200Ls. Kindle ir jēga ņemt tikai ASV. Ekrāni visiem vienādi.

asmo
Reply

Jā Indža manā jaunajā statusā bilžu grāmatu lasīāna un priekšā lasīšana drīz vien būs aktuāl lieta un tur ne ar kādu e-reader cauri netiks.
MikusR – to ka nopirku ar reālu uzcenojumu esmu informēts, bet man vienkārši nebija ne laika ne vēlmes meklēt kaut kur citur 🙂 Ekrāni tiešām visiem ir vieni un tie paši tikai dažiem tur vēl papildus slāņi virsū salīmēti, kas nedaudz palielina gaismas atstarošanās iespēju vai izpludina burtus. ļaudis gan saka, ka labāk viņus vienu otram blakus nelikt, lai nav ar ko salīdzināt un būs labs jebkurš lasīklis 🙂

dusk
Reply

A kā ir ar to iRex ražojumiem. Viņiem trīs veidu grāmatas. Tomēr cena.

asmo
Reply

Nu diez vai Latvijā viņi tavām grāmatām klāt tiktu, bet protams man nepatiktu, ja kāds daļu no mana grāmatu skapja izmestu ārā.

Leave a comment

name*

email* (not published)

website