Navigate / search

Krietnā kareivja Šveika dēkas pasaules karā by Jaroslavs Hašeks

Shveiks

Vienu vakaru sēdēju un domāju, ko gan es varētu palasīties. Neko nopietnu negribējās, un nolēmu nedaudz atgriezties pie bērnu dienu grāmatām. Šo grāmatu esmu izlasījis vismaz kādas piecas reizes. Pēdējā reize gan bija kādus desmit gadus atpakaļ, tādēļ izvēle krita par labu šai grāmatai. Bija jau viens papildus iemesls, darbā sanāca neliela saruna par tēmu – skauti. Tad nu tā sanāca, ka vienīgā grāmata, kurā atcerējos pieminam skautus, bija Šveiks.

Diez vai Latvijā atrodams kāds iedzīvotājs, kurš kaut vai nedaudz virspusēji nebūtu informēts par Šveika piedzīvojumiem pasaules karā. Ja kāds neatceras, tad grāmata sākas ar sekojošiem vārdiem:

„Tad nomušījuši gan mums to Ferdinandu…”

Tātad Austroungārijas impērija tiek ierauta Pirmajā pasaules karā, un plānprātības dēļ karadienestu pametušais Šveiks nevar mierīgi noraudzīties kara gaitā nepildot savu pienākumu pret Kungu un Ķeizaru. Tad nu viņš dodas karā, paspējot nonākt trako namā, cietumā kā simulants, kļūt par feldkurāta kalpotāju, vēlāk par obrlajtnanta Lukaša kalpotāju un vēlāk pat par rotas raitnieku.

Protama lieta, ka viss šis pasākums tiek aprakstīts kā satīriska esošās valsts iekārtas kritika.Ir centīgi slepenpolicisti, kas provocē iedzīvotājus un vēršanos pret Ķeizaru, ir mācītāji dzērāji un ateisti, nekompetenti kadru virsnieku un senils Ģenerālštābs. Diezgan nopietni tiek kritizēta militārā elite, kur militāra karjera tiek garantēta totāliem idiotiem, un jo dumjāks, jo labākas izredzes nokļūt augstāk.

Lasot grāmatu veselīga humora deva garantēta, pēc būtības jau tās stāsta struktūra ir vienkārša: notiek kāds notikums un galvenais personāžs Šveiks labprāt dalās ar notikumiem no savas atmiņas, kas raksturo līdzīgu situāciju ar vientiesīgu tiešumu. Vispār tā nopietni padomājot, sāku šaubīties vai Šveiks tiešām ir idiots, vairāk nosliecos uz ideju, ka viņš ir slīpēts viltnieks.

Kopumā grāmatu vērtēju kā izcilu 10 no 10 ballēm. Žēl gan, ka rakstnieks viņu līdz galam tā arī nepaspēja uzrakstīt. Viņa darba turpinātāja rakstīšanas stils tomēr diezgan atšķiras no sākotnējā un nav vairs tas.

Comments

Lasītāja
Reply

Vismaz pie Lukaša jau nu Šveiks savu idiota reputāciju izmantoja no visas sirds. Domājams, zināja, ko darīja.

asmo
Reply

Lukašs man vispār šķita tāds nedaudz mīkstmiesis.

[…] Krietnā kareivja Šveika dēkas pasaules karā Jaroslavs Hašeks –  grāmata, par kuru es balsoju. Prieks, ka ne tikai es to uzskatu par mīļu grāmatu. Nekas mani nešokē tik daudz, kā ieraugot nenobružātu “Šveika” grāmatu. „Tad nomušījuši gan mums to Ferdinandu…” […]

Leave a comment

name*

email* (not published)

website