Navigate / search

The Cracking Code Book by Simon Singh

Cracking codebook

Īsumā informācijas šifrēšanas un kodēšanas vēsture. Sarežģītā matemātika izlaista, tās vietā aprakstīti daudzi interesanti atgadījumi „iz dzīves”. Lasītājs tiek iepazīstināts ar sengrieķu un seno romiešu kara viltībām. Mūsdienās gan šādus šifrus spētu atkost pat pamatskolnieks, bet savulaik ādas strēmeles uztīšana uz koka sprunguļa, teksta uzrakstīšana un strēmeles attīšana, skaitījās reāls paņēmiens. Tad sekoja aizvietošanas šifrs, kad vienus burtus aizvietoja ar citiem. Kad atklāja statistiskas metodes, ar kurām šis šifrs „uzlaužams”, tika izgudrots Vigenere šifrs. Tas kādu laiku skaitījās neuzlaužams, bet mūsdienās polialfabētiska šifra uzlaušana ir triviāla.

Protams, netiek aizmirstā vācu šifrēšanas brīnummašīna Enigma. Var teikt, ka tai veltīta vesela grāmatas ceturtdaļa. Godīgi sakot, tik labu mašīnas darbības principa aprakstu vēl nebija nācies lasīt. Netiek aizmirstas arī metodes, ar kuru palīdzību Enigmas šifrs tika „uzlauzts”. Nodaļa veltīta arī amerikāņu Navajo indiāņu valodas izmantošanai Otrajā pasaules karā. Nedaudz apskatīta arī Ēģiptes hieroglifu atšifrēšanas vēsture. Pēdējā nodaļa veltīta RSA šifrēšanas metodei un publiskajai atslēgai.

Līdz šim manis lasītās kriptogrāfijas un kriptoloģijas grāmatas bija vairāk matemātiski akadēmiskas un juridiskiem terminiem pārbagātas. Tās lasīju augstskolas laikos, šo to uzprogrammēju, šo to izmantoju, lai uzrakstītu pa kādam referātam. Tomēr šifrēšanas vēsturiskos aspektu nekad tā speciāli nebiju pētījis. Tādēļ, kad pagājušajā vasarā biju iegriezies Robert’s Books lietoto grāmatu veikaliņā un, nevarēdams atrast neko sev piemērotu, ieraudzījis šo grāmatu, vadījos pēc principa „bada laikā velns pat mušas ēd” nopirku. Grāmata mājās kādu laiku nostāvēja un pie lasīšanas ķēros klāt tikai tagad.

Tagad nedaudz kritikas, grāmata kā jau rietumu autoriem pierasts, mums vēsta tikai par rietumu civilizācijas kriptogrāfijas vēsturi un aspektiem. Domāju, ka arī pārējā pasaulē ir bijuši interesanti notikumi ārpus Enigmas un Skotu karalienes Marijas. Papildus bonuss ir nodaļa The Codebreaker’s Challenge, kas ļauj lasītājam pārbaudīt savas kriptoanalīzes spējas. Laba ir arī pilnā Beale Papers šifra publikācija, kas atšifrētājam ļaus atrast vairākas tonnas zelta.

Kopumā grāmatu vērtēju ar 8 no 10 ballēm. Saprotu, ka par japāņu šifriem vēlams lasīt japāņu grāmatās, un par krievu šifriem krievu grāmatās, bet gribējās kaut ko nedaudz vairāk.

Leave a comment

name*

email* (not published)

website