Navigate / search

Lord of Light by Roger Zelazny

Lord of light

Tālā, tālā nākotnē, kad Zeme jau ir gājusi bojā, uz kādas tālas planētas vēl ir sastopami kolonisti no Zemes. Paši gan viņi savu dzimto planētu sauc par Urath. Ceļojuma laikā viņi ir nedaudz mutējuši, un viņiem tagad piemīt superspējas. Arī kolonizējamā planēta nav tukša, to apdzīvo būtnes, kas sastāv no tīras enerģijas – rakšasi. Cīņā par planētu kolonisti savas spējas attīstīja un pamazām kļuva līdzīgi dieviem. Nekas viņiem nebija neiespējams, viņi pat var dzīvot mūžīgi galvenais laikā nomainīt savu ķermeni. Izlietotajiem ķermeņiem tiek ļauts turpināt savu dzīvi uz planētas. Paši dievi dzīvo savā dievu pilsētā un laiku pa laikam iejaucas parasto cilvēku likteņos.

Dievi, kuri pieņēmuši hinduisma dievu vārdus un atribūtus, ir sadalījušies vairākās nometnēs. Viena propagandē pārējās planētas progresa bremzēšanu un, ja iespējams, apturēt to pavisam. Tas ir: nekādas ūdens tualetes, iespiedmašīnas un mehāniskās stelles. Otra nometne uzskata, ka arī tie ir cilvēki un progresu bremzēt nevajag. Progresīvā spārna pārstāvis Sems tad arī ir mūsu galvenais varonis.

Stāsts sastāv no divām daļām, viena mums vēsta par iepriekšējo Sema vadīto revolūciju, kas balstījās uz budisma filozofijas sēšanu cilvēku apziņā un beidzās ar Sema piespiedu aiziešanu Nirvānā. Otra daļa mums stāsta par tagadējo mēģinājumu sasniegt to pašu. Bet nu jau nedaudz citādākā situācijā. Tagad viņam ir daudz ietekmīgāki draugi un spēcīgāki sabiedrotie.

Kopumā viens no spēcīgākajiem zinātniskās fantastikas darbiem. Domāju, ka esmu viņu lasījis jau vismaz piecas reizes. Galvenie tēli, lai arī aprakstīti visai kodolīgi, un viņu pagātne ir tikai ieskicēta, ļauj vaļu lasītāja iztēlei, un rezultāts ir izcils. Jāņem vērā arī fakts, ka darbs publicēts jau 1967. gadā un varētu likties novecojis, tomēr, manuprāt, tas tā nav. Mūsdienu „zinātniskās fantastikas” līmenis lielākoties ir diezgan zem vidējā un labu lasāmo atrast ir visai grūti. Ja kādreiz bērnu dienās, pēc PSRS sabrukšanas man šķita, ka nu tik būs pieejamas daudzas labas grāmatas, pat iemācījos angļu valodu, lai tās varētu izlasīt. Jāatzīst, sanāca diezgan liels aplauziens zinātniskās fantastikas jomā, jo labie gabali jau bija lasīti, bet jauni nemaz tik izcili nebija.

Grāmatai lieku 10 no 10 ballēm, domāju, ka man piekritīs visi, kas šo gabalu ir lasījuši.

Comments

Lasītāja
Reply

Viens no tiem autoriem, kas man gadiem ilgi stāv ierakstīti lasāmo grāmatu sarakstā, bet tā arī nekad līdz viņam netieku. Dīvaini, jo izklausās, ka man viņš varētu būt ļoti pa prātam.

Marta grāmatas | … zivis kraulā nepeld …
Reply

[…] Lord of Light by Roger Zelazny – šī arī ir no SF masterworks sērijas, viņu es esmu pat lasījis, bet tā kā grāmatu klubā tagad lasām šo, tad nopirku, lai izlasītu oriģinālā un paskatītos, kā gadu gaitā ir mainījušās manas domas par šo grāmatu. Šī būs jau trešā reize sešpadsmit gadu laikā. […]

Leave a comment

name*

email* (not published)

website