Navigate / search

The Long Summer: How Climate Changed Civilization by Brian Fagan

The_Long_Summer

Klimats ir spēlējis nozīmīgu lomu mūsu civilizācijas vēsturē. Neparedzamās Holocēna perioda laika apstākļu izmaiņas lika cilvēkiem pielāgoties vai izmirt. Skaidra lieta, ka nekas jau nav beidzies, klimats joprojām spēj būtiski ietekmēt mūsu dzīvi. Patlaban mēs esam nodrošinājušies pret sīkām likstām kā sausums, neražas gads, tomēr pret nopietnām ķibelēm (Golfa straumes apstāšanās Atlantijas okeānā, Saules spožuma intensitātes maiņa) mēs neesam pasargāti.

Uzreiz jāpiezīmē: autors neko neraksta par globālo sasilšanu. Pēc būtības viņa darbs skar tikai klimata apstākļu izmaiņu ietekmi uz lauksaimniecību. Nedaudz tiek apskatīta varbūtējie cilvēku migrācijas scenāriju uz Ameriku. Nedaudz tiek apskatītas pāris teorijas, kas skar Leduslaikmetu cikliskumu un iespējamie šī cikliskuma cēloņi. Diezgan virspusēji mēs tiekam iepazīstināti ar metodēm, kas palīdz zinātniekiem noteikt laika apstākļus teiksim no 3800. gada pirms mūsu ēras līdz 2400. gadam pirms mūsu ēras.

Ja cilvēks lasa grāmatu par kristietības vēsturi, viņš pēc kāda laika pamanīs, izrādās, ka tieši dēļ kristietības pasaule ir tāda, kāda tā ir. Ja viņš lasīs par sāli, sanāks, ka pasaule ir tāda kāda tā ir tikai pateicoties sālim. Tas pats būs lasot par tabaku, kokaīnu, kokakolu un jebko citu. Tomēr šī būs grāmata, kuras ambiciozais apgalvojums tiešām atbilst patiesībai.

Grāmatas plusi – tā ir bagāta ar faktiem, ir pāris labas diagrammas, kas mums rāda ekoloģisko zonu izmaiņas dinamiku Eiropā pēdējās tūkstošgadēs. Ja ir pietiekami daudz priekšzināšanu, tad lasīšana problēmas nesagādā. Kā papildus plusu var minēt to, ka uz kartēm redzama Latvija, un šur tur Baltijas reģions tiek pieminēts. Piemēram, uzskaitot gadus, kad aizsalusi Baltijas jūra (tas esot bijis raksturīgs Mazajam ledus laikmetam. Mazais ledus laikmets esot beidzies 1860-tajos gados, īsti drošs gan neviens nav.). Autors jau priekšvārdā ir atrunājis savus pieņēmumus un to pamatotību, tas palīdz nenovērsties no lasāmā ar jautājumiem: bet citur bija rakstīts tā!

Grāmatas mīnusi – autors bieži atkārtojas, atkārtoti nākas lasīt veselas rindkopas. Teksts ir visai pasauss, varētu pat teikt, ka lasīt grāmatu nemaz nav interesanti.

Var nedaudz atkārtot pasaules vēsturi, tikai šoreiz visas izmaiņas tiek pakārtotas klimatam. Grāmatai lieku 8 no 10 ballēm. Izrādās, ka apstājoties Golfa straumei, Latvijai būs ziepes.

Leave a comment

name*

email* (not published)

website