Navigate / search

The Rational Optimist: How Prosperity Evolves by Matt Ridley

rational-optimist

Tā nu ir iegājies, ka cilvēks, lai arī kādā laikā nedzīvotu, vienmēr uzskata, ka pirms tam viss ir bijis labāk, veselīgāk un pilnvērtīgāk. Jau senie grieķi mīlēja sacerēt stāstus par to, kā jaunieši ir kļuvuši tik izlaisti, ka neprot vairs ne lāgā rakstīt, ne lasīt. Arī mūsdienās cilvēki ar nostalģiju atceras vecos labos laikus, kad desā bija gaļa un benzīns maksāja praktiski neko. Kad cilvēki neēda ģenētiski modificētus produktus un vispār bija tuvāk dabai. Nākotne, kā likums, mūs nekad neiepriecina, resursi izsīks, dzīvosim pusbadā, cilvēku skaits tā pieaugs, ka nebūs vairs kur dzīvot, un tad vēl tā globālā sasilšana.

Grāmatas autors gan piedāvā uz visām šīm augstāk minētajām problēmām nedaudz optimistiskāku skatījumu. Iespējams, ka nākotne nemaz tik slikta nebūs. Standartā pie visām nelaimēm tiek vainots kapitālisms, tas paverdzinot cilvēkus un sagandē dabu. Patiesībā, lai cik tas dīvaini nešķistu, tad tieši kapitālisms ir tas , kas ir uzlabojis cilvēku dzīves apstākļus, sevišķi nabadzīgo cilvēku daļā. Un pie reizes jāatzīmē, ka mēs dzīvojam arī salīdzinoši labākā vidē nekā mūsu senči.

Standarta žurnālisti un distopisti savās prognozēs ietver pamatnostādni, ka cilvēcē nekas nemainīsies, enerģijas patēriņš pieaugs tāpat kā līdz šīm, cilvēku skaits pieaugs eksponenciāli, mežu izciršana turpināsies, un viss būs slikti. Tas jau nav nekas neparasts un tā tas ir bijis vienmēr no Maltusa laikiem. Realitāte rādās nedaudz savādāka, šķiet, ka cilvēku skaits uz mūsu planētas nepārsniegs deviņus miljardus, jo cilvēku dzimšanas tempi jau no piecdesmitajiem gadiem katastrofāli samazinās. Cilvēku skaita pieaugums vairāk ir skaidrojams ar to, ka vecie ļaudis dzīvo ilgāk nevis, ka jaunie dzimtu vairāk.

Ļoti pie sirds gāja autora kritiskais vērtējums pret atjaunojamo enerģiju. Ja paskatās ciparus, tad, lai saražotu biodegvielas litru, tiek patērēts gandrīz tāds pats daudzums parastās netīrās degvielas un atņemta lauksaimniecībai zeme, kas savukārt paceļ degvielas cenas un arī pārtikas cenas. Baltie ļaudis jau to nemana, bet Āfrikas badacietēji gan. Tomēr autors arī nesaka, ka cilvēkiem jāturpina resursu izšķērdēšana tādā pašā garā kā līdz šim. Cilvēkiem ir jāmainās un ir jāattīsta jaunas tehnoloģijas, tomēr mēs nevaram cerēt, ka spēsim saglabāt savu esošo dzīves kvalitāti aizejot mežā un pārtiekot no dabas dotā. Mobilo telefonu tak no krūma nenoplūksi.

Kopumā grāmatai dodu 10 no 10 ballēm. Ne visam autoru teiktajam es piekrītu, dažu apgalvojumu avoti nav diez ko autoritatīvi, bet piekrītu es galvenajam nākotne tik sūdīga jau nu nebūs.

Comments

Lasītāja
Reply

Par biodegvielu zaļajiem jau sen ir tāds viedoklis, man šķiet, ANO Pārtikas un lauksaimniecības organizācija (FAO) arī ir pieminējusi šo problēmu.
Deviņi miljardi cilvēku arī ir diezgan daudz, jo īpaši, ja visi grib dzīvot pārtikuši, ēst gaļu un banānus, mirt nevis no tuberkulozes vai difterijas, bet gan sirds slimībām, braukt ar auto un tā joprojām.
Ir jādomā, ko dara, un jāizsaka un jāapspriež dažādi viedokļi, kā būtu labāk un pareizāk.

Asmo
Reply

Ja tā paskatās tad vidusmēra Afrikānis dzīvo tikpat labi, kā soms pērnā gadsimta vidū. Pārticībai pamatā ir enerģijas pieejamība, reiz visi lika lielas cerības un kodolsintēzi, pagājuši jau sešdesmit gadi. Pagaidām visas cerības tiek liktas uz energoefektivitāti, bet tas ne visur strādā. Grāmatas autors uzskata, ka brīvais tirgus visu pats sakārtos, varbūt nežēlīgi un sāpīgi, bet beigās viss būs labi. Tik optimistisks gan es neesmu, jo tāds brīvais tirgus ir tīri ilustratīva fikcija, kas sevī ietver pilnīgu informāciju un racionalitāti. Arī visas tās izmešu kvotas un biržas ir tikai viens vienīgs biznesa plāns, kas ne no kā rada piķi.

Lasītāja
Reply

Nu, ciest un gaidīt laimīgās beigas, tas jau kā Veidenbaumam:

Bet cienīgs tēvs, zaglis, teic sprediķus:

“Tik pacieties, debesīs labāki būs!”

Viegli kaut ko tādu ieteikt, ja jūties pārliecināts, ka pašam diez ko nesāpēs.

Leave a comment

name*

email* (not published)

website