Navigate / search

A Wild Sheep Chase by Haruki Murakami

A Wild Sheep Chase

Šo grāmatu izvēlējos visai triviāla iemesla dēļ. Man Amazonē ilgu laiku piedāvā iepirkt Murakami grāmatu, kas saucas 1Q84, un šajā blogā es izlasīju atzinīgus vārdus par Murakami vispār, un šajā uzzināju vēl nedaudz papildus informāciju. Noskaidroju, ar kuru grāmatu būtu vērts sākt rakstnieka daiļrades iepazīšanu, un ķēros klāt pie šīs.

Kā jau var noprast, grāmata ir par aitām, pareizāk gan būtu teikt, par kādas konkrētas Aitas meklējumiem. Bet tas tā būtu, ja mēs uz sarakstīto skatītos tā virspusēji un meklētu action elementus tajā. Vairāk jau mums tiek vēstīts par galvenā varoņa dzīvi un pasaules uzskatu. Kāds ir galvenā varoņa vārds, to mēs nekad neuzzinām, tāpat kā citu personāžu vārdus. Labākā gadījumā tās ir tikai iesaukas, te pat kaķim nav vārda. (Kaut kur biju salasījies, ka Murakami patīkot stāstā pieminēt seksu, smēķēšanu, džezu un kaķus. Šī grāmata, izņemot smēķēšanas aspektu, neteiktu, ka pārāk ar to izceltos. Domāju, ka pie vainas ir tas, ka grāmata sarakstīta gandrīz trīsdesmit gadus atpakaļ). Stāsts ir tāds kā neliels detektīvs, kur galvenajam varonim ir mērķis atrast kādu jau sen neredzētu aitu. Lai to sasniegtu viņam ir dota palīgos sieviete ar ļoti skaistām ausīm, un viņu skubina Bosa palīgi, kuriem Japānā acīmredzot ir liela teikšana.

Sākot lasīt man bija grūti saprast, uz kuru pusi tad stāsts vispār velk. Sākumā autors atceras savas vecās brūtes, dzīvi ar sievu, darbu utt. Liekas, ka tāda muļļāšanās vien būs ar pāris domugraudiem, bet nekā – lēnu garu visas stāsta daļiņas smuki sakrita savās vietiņās un nevarētu teikt, ka autors kaut kur būtu lieki burtus rakstījis. Visa iegūtā infa noderēja, ar to viņš nopelnīja manās acīs plus punktu. Arī pati ideja par Aitu, un dažu varoņu enciklopēdiskās zināšanas par aitām Japānā mani apbūra. Vienmēr ir patikuši stāsti par šauri specifiskām jomām (ne tikai ar zootehniku saistītām). Protams, nevaru teikt cik autors te ir bijis precīzs, bet pārliecība, ar kādu viss tika vēstīts, man patika. Un skaidra lieta, ka ar aitām viss nebūt nav tik vienkārši kā izskatās, tām ir sava iekšējā hierarhija, tāpat kā cūkām sava lietu kārtība.

Kopumā grāmatai lieku 9 no 10 ballēm. Nav īsti mana tradicionālā (fantasy un populārzinātniskā literatūra) lasāmā zonā, bet šad tad vajag kādas pārmaiņas. Domāju, ka tuvākajā laikā labprāt izlasīšu vēl kādu šī autora darbu.

Comments

Lasītāja
Reply

Man no viņa “Kafka on the Shore” ļoti patika, misticisma un neskaidrības līmenis tur diezgan līdzīgs “Aitas medībām”. “After Dark” arī, un tad vēl viņam bija tāda stāstu grāmatiņa… Bet man jau vispār Murakami patīk.

Starp citu, “!Q84” leišu tulkojumu izdeva vēl pirms angļieem.

Asmo
Reply

Par aitām, cik es sapratu šai ciklā ir pavisam četras grāmatas un šī ir trešā.

Leišiem būs labāki japāņu valodas pazinēju kā angliski runājošiem ļaudīm. Cik noprotui tad tai 1Q84 ir veselas trīs daļas un kopā lasāmais uz pāri par 3000 lapaspusēm, tas varētu būt nopietns izaicinājums.

Man Murakami varētu teikt, iepatikās.

Lasītāja
Reply

Es zinu tikai turpinājumu, “Dejo, dejo, dejo”, ir izdots latviski, bet tas man nepatika. Tur arī izskaidro, kur tā meitene pazudusi, bet man tieši patīk, ka notiekošais M. grāmatās nav līdz galam izprotams.

N.R.
Reply

Man ir visas Murakami grāmatas, arī tās “it kā” pirmās divas. Viņās vienīgā saistība ar aitas grāmatu ir personāžs “the rat”, citādi sakara nekāda. Pirmās divas pat amerikā/anglijā nav tikušas izdotas (vismaz ne caur Random House), tulkojumu izdevuši paši japāņi, un grāmatas var atrast tikai eBay.

1Q84 ir lielisks, bet visvairāk no visām man patika masīvais “Wind up bird chronicle” un “Norwegian Wood”. Arī “South of the border”, “Kafka” ir lieliskas. Un stāstu krājumi. Ja spēj panest īpaši mistisku sižetu, arī “Wonderland” ir burvīga.

asmo
Reply

To jau esmu sapratis, ka tev Murakami ir mīļš autors. 1Q84 un “Norwegian Wood” pēc tavām rekomendācijām ir ielikts izlasāmo sarakstā un “Kafka” ar. Domāju ka tuvākajā pusgadā viņas arī izlasīšu.

Jā, ja meklē visas papīra grāmatas tā ir interesanta nodarbe. Es savulaik meklēju visu Holdstoka “Mitago meža ciklu” un bija man ideja savākt arī visas Hičkoka šausmu stāstu antoloģijas (par laimi te saprāts ņēma virsroku).

Leave a comment

name*

email* (not published)

website