Navigate / search

Svētie noslēpumi by Jānis Klētnieks

SvNoslVaksLab2.indd

Nesen te paeksperimentēju lasīšanā uz laiku un sapratu, ka latviešu valodā man vajadzētu palasīt vairāk grāmatas. Un nu esmu nolēmis šo lietu uzlabot. Sadarbojoties ar Zvaigzne ABC  manās rokās nonāca šī grāmata, kas veltīta šumeru un ēģiptiešu mitoloģijai.

Mūsdienās jau vispār grūti atrast kaut ko sakarīgu par mitoloģiju. Parasti grāmatai par mitoloģiju līdzi nāk padomi, kā sastādīt horoskopu, kā pielabināties dieviem un dažādi mītiski rituālu apraksti, kuriem kājas parasti aug no Blavatskas misticisma pilnajiem darbiem. Lai arī grāmatas nosaukums „Svētie noslēpumi”  nedaudz baidīja, tomēr saņēmos to izlasīt. Būtu pat gatavs saņemt devu ar kārtējo pseidoreliģiju, ja vien nezinātu, ka autoram uz šādām lietām nav vājība.

Grāmata arī ir par to, ko tā apsola savā ievadā – par šumeru, ēģiptiešu un nedaudz grieķu mitoloģiju. Autors īsumā apraksta pašu galvenos mītus, kas saglabājušies līdz mūsdienām. Nedaudz ieskicē kultūrvēsturisko vidi, kurā tie radušies. Citē interesantas vietas no tā laika vareno tekstiem, kas parāda viņu bezspēcību dievu un dabas priekšā, viņu meklējumus pēc dzīves jēgas.

Ja godīgi, tad pirms šīs grāmatas izlasīšanas man bija visai virspusēja nojausma par šumeru mitoloģiju. Galvenos dievus zināju pēc vārdiem, biju dzirdējis par Gilgamešu un viņa mūžīgās dzīvības meklējumiem, bet pašus mītus īpaši nepārzināju. Tagad esmu ieguvis par viņiem apmēram tādu pašu informāciju, kā savulaik izlasot Nikolaja Kūna „Zeta aunādu”.

Par ēģiptiešiem gan jau biju pietiekami informēts, un piedāvātie mīti jau kalpoja kā zināšanu atkārtošanas iespēja. Grieķu mīti, nu tie jau līdz mūsdienām ir atnākuši visvairāk, autors ieskicējis tikai pāris galvenos, labi vien ir, kurš tad nezina grieķu dievus un viņu darbus. Ja nu kāds nezina, tad neliels ieskats te būs atrodams.

Vēl grāmatā ir aprakstīts Vecās derības mīts par Grēku plūdiem un Ēģiptes nelaimēm. Šeit nu gan man ir iebilde; autors ebreju iziešanu no Ēģiptes apraksta kā reālu notikumu, lai gan cik esmu lasījis citos avotos, stipra pamata šim apgalvojumam nav. Šo pamatu arī šeit nevarēja atrast, bet varbūt tas tomēr būtu vairāk piemērots specializētām grāmatām.

Ko gribējās vairāk, tas ir izvērstāk par mitoloģijas un astronomisko, ģeoloģisko procesu korelāciju. Jā, vietām bija pievesti tīri labi piemēri, bet gribējās nedaudz plašāk. Tas piešķirtu jauku papildus dimensiju šai grāmatai. Un ja vēl būtu vēl nedaudz vairāk par baltiem, kā tas bija pēdējā nodaļā.

Grāmatai lieku 8 no 10 ballēm. Var ātri iegūt zināšanas par augstāk minēto mitoloģiju dieviem, viņu darbiem un mītiem.

Comments

doronike
Reply

Es biju domājusi, ka Klētnieks raksta par Ēģipti, bet izrādās te viņam tāds asorti. Tā vieta par senvēstures notikumu korelēšanu ar astronomiskām parādībām mani ļoti interesē.

Asmo
Reply

Šie tiešām ir asorti, bet, ja kāds uzrakstītu grāmatu par mītiem un tajos aprakstīto notikumu iespējamo kolerāciju ar senvēstures notikumiem, es labprāt to nopirktu. Citādi tagad man bišķi ir grāmatās par vulkāniem, zemestrīcēm, okeanoloģiju. Viss izmētāts 🙁

Evija
Reply

Vispār mani ļoti ieinteresēji. Izklausās pēc vērtīgas un interesantas grāmata. Kopumā par šo tēmu neesmu īpaši zinoša, tāpēc derētu papildināt zināšanas. 🙂

Asmo
Reply

Viņa derēs tikai pašu pamatu ielikšanai. Bet ja patīk palasīties mītus vienā vietā visus kopā, tad šamā nav slikta. Grieķu mītiem gan ieteiktu veco labo ” Zelta aunādu”

doronike
Reply

Grieķu un romiešu mītiem ļoti laba ir tā pati vecā Parandovska “Mitoloģija”, tur ir pa katru dievu atsevišķi. Kūna “Zelta aunādā” savukārt akcents uz visām tām varoņteikām.

Evija
Reply

Paldies par ieteikumiem, papildināju lasāmo grāmatu sarakstu. 🙂

Grāmatu tārps
Reply

O, liels paldies par atsauksmi, citādāk es šo grāmatu biju pavisam palaidusi garām. Nosaukums man kaut kā vairāk rada asociācijas ar ezotēriku un reliģiju, nekā ar mitoloģiju. Sen senos laikos, kad vēl studēju, mitoloģija bija man ļoti sirdij tuva, Zelta aunādu gandrīz no galvas zināju, taču nu jau daudz kas piemirsies, nemaz nerunājot par šumeru un ēģiptiešu mītiem.
Šo grāmatu labprāt izlasīšu, paldies!

Ms Marii
Reply

Hmm, šo teorētiski varētu palasīt kā papildus materiālu “Amerikāņu dieviem”, nosegtu to daļu mītisko būtņu, kas ap Vidusjūru pulcējās. Par nosaukumu jāpiekrīt Grāmatu tārpam. Tviterī izlasot ziņu, pabrīnījos pie kādas literatūras esi ķēries 😀

Leave a comment

name*

email* (not published)

website