Navigate / search

The Casual Vacancy by J. K. Rowling

The Casual Vacancy by J. K. Rowling

Nu nevarēju es noturēties neizlasījis Harija Potera autores jaunāko darbu! Pirms iegādāties grāmatu, palasījos atsauksmes par to. Cik nu tās bija pieejamas, jo bija pagājusi labi ja diena kopš grāmatas iznākšanas. Te nu domas dalījās, citi sauca to par izcilu, citi par “sūdu biķeri”. Nospriedu, ka acīmredzot ir jāizlasa pašam, lai tiktu skaidrībā.

Kad klusā britu pilsētiņā Pagfordā negaidīti nomirst vietējais deputāts Barry Fairbrother, vietējās pašvaldības pārvaldē parādās brīva vieta. Viss jau būtu pavisam jauki, ja vien cīņa par to neatklātu, ka aiz jaukās pilsētiņas fasādes slēpjas vesels čūsku midzenis. Te viens ar otru karo pusaudži ar saviem vecākiem, iedzimtie ar iebraukušajiem, vīri ar sievām, skolotāji ar skolēniem.

Tipiska grāmata par mazpilsētu un tās iedzīvotājiem, un viņu noslēpumiņiem. Kā jau pieņemts, šie noslēpumi ir spējīgi sagraut karjeras un izjaukt attiecības. Reti kāda lieta ir interesantāka par svešiem kašķiem. Šeit nu to ir atliku likām, bērni, kas ienīst savus vecākus, narkomāni, laišana pa kreisi un veci aizvainojumi. Barija nāve ir kā īsts urķis, ar kuru pilsētiņas iedzīvotāji tiek pamatīgi izbakstīti un apmaisīti, tā ka visi sāk smirdēt.

Grāmatas tēli ir izstrādāti ļoti labi. Neskatoties uz to iespaidīgo daudzumu un vārdiem, kurus grūti atcerēties, beigās par viņiem mēs zinām diezgan daudz. Gan viņu noslēpumus, iepriekšējo dzīvi, pārdzīvojumus un vietu Pagfordas sabiedrībā. Diemžēl lielais tēlu daudzums man tā arī neļāva izvēlēties to, kuram just līdzi. Tomēr notikumi rit visai spraigi, un ir grūti nolikt grāmatu malā. Neviens jau noslaktēts netiek, bet visu laiku ir interesanti uzzināt, ar ko tas viss beigsies. Un grāmata, neskatoties uz to, ka lasītājam nav lāga, ar ko identificēties, ir īsts lapaspušu pāršķiramais, kas nelaiž tevi vaļā.

Te būs SPOILERI. Ja paskatās kritiski, tad nekā tāda jau tur nav, standarta sižets, standarta atrisinājums un nekāds nobeigums. Tas autorei, manuprāt, nav izdevies. Domājams, ka viņa sasniegusi norunāto lapaspušu skaitu ir nolēmusi mest rakstīšanai mieru un pilsētiņas iedzīvotāju konfrontācijai pielikt traģisku punktu. Nekas tā īsti atrisināts netiek. Un domājams, ka pēc kāda laika, kad kaislības būs norimušas, pilsētiņa atkal atgriezīsies normālajās sliedēs, kur viss notiek aiz kulisēm un atklāti neviens neplēšas.

Grāmatai lieku 7 no 10 ballēm. Nekā izcila te nav, labs stāsts, kas balstās uz lasītāja ziņkārības apmierināšanu, nekas vairāk. Ir jau tiesa, ka rupjības tiek lietotas diezgan daudz un bieži, lai gan kas nu tai angļu valodā ir par rupjībām. Būs interesanti palasīties, kā tās būs iztulkotas krievu valodā. Jā, sekss ar’ te tiek pieminēts. Un vēl, šī tiešām nav Harija Potera grāmata. Lasīt ieteiktu tiem, kuriem patīk lasīt šā brīža populārākās grāmatas, nebūs no sliktākajām.

Comments

Dainis Gžibovskis
Reply

Prieks, ka tik ātri sagaidīta pirmā atsauksme latviešu valodā par Roulingas jauno romānu.
Pats pašlaik šo romānu lasu – šķiet saistošs, bet arī mani mulsina grāmatas varoņu kuplais skaits… Lasot grāmatas angļu valodā, man svarīgi, lai sižets nebūtu piņķerīgs un pārsātināts ar varoņu vārdiem.

asmo
Reply

Manuprāt grāmatai lielākais mīnuss ir tas, ka to izlasot, tu saproti, ka varēji pārtraukt to lasīt jebkurā vietā. Un nobeigums nebūtu sliktāks, kā grāmatas beigās.

Leave a comment

name*

email* (not published)

website