Navigate / search

The Twelve (Book Two of The Passage Trilogy): A Novel by Justin Cronin

s

The twelve

Latvijā tagad ir sācies lielais Pārejas bums. Tā pēc savas būtības ir neslikti uzrakstīta vampīru Apokalipse. Pirmo daļu varat apskatīties šeit. Twelve ir šīs triloģijas turpinājums, domāju, ka visi, kas jau paspējuši izlasīt Pāreju ir sapratuši, ka nekas vēl nav beidzies.

Vampīru Apokalipse turpinās, ar viena vampīra nāvi nekas nav izmainījies, tādi vēl ir palikuši veseli Divpadsmit. Viņu sekotāji ir miljoniem, bet cilvēki ir palikuši tikai ap simts tūkstošiem. Gan vampīriem, gan cilvēkiem ir skaidrs, ka šāda situācija ilgi nevar saglabāties. Un cilvēkiem ir laiks sacelties un pašiem izcīnīt savu nākotni.

Neteikšu, ka šī vampīru grāmata būtiski atšķirties no klasiskā scenārija. Sākumā ir traki zinātnieki vai seni noslēpumi. Tie iziet ārpus kontroles, un pētījumu objekti izmūk pasaulē. Skaidra lieta, ka visa cilvēce ir nolemta, un vampīrisms izplatās ātrāk par mēri. Beigās paliek saujiņa izdzīvojošo un milzīgs vampīru pūlis. Tālākais paliek autora ziņā – kā uzveikt vampīrus un aizvest cilvēkus uz gaišo nākotni. Ja tā padomāju, tad, šķiet, neesmu sastapies ar nevienu garadarbu, kur cilvēki beigās neuzvarētu, īsstāstos, jā, tur vampīri triumfē, bet grāmatās tur gan ne.

Interesants arī fakts, kā vampīru apokalipse globalizējas, ja Drakulā vampīrs lielākoties strādāja vienas pilsētas un ciema ietvaros. Gotiskajos romānos vampīri arī kā likums darbojās viena ciema vai pils ietvaros. Ja kāds ceļotājs vai ceļotāja pieklīda, tad sākās dīvainības, ja ne, tad viss mierīgi. Ar vampīriem kā epidēmijas paveidu pirmo reizi sastapos Stīvena Kinga darbos. Tagad jau vampīri atkal ir topā gandrīz kā pērnā gadsimta pirmajā pusē.

Šī grāmata viennozīmīgi ir labāka par pirmo daļu. Grāmatas sākumā lasītājs atkal tiek atsviests atpakaļ uz apokalipses sākumu. Un mēs iepazīstam pāris jaunus personāžus. Guilder, kurš pēc būtības ir visa šī pasākuma iniciators. Lila – grūtniece, kura šajos juku laikos gaida bērnu. Lawrence – vampīrs, bet ne tāds kā citi, viņam ir saglabājies saprāts, viņš nav neviena kalps. Ir vēl arī pēdējais Denveras aizstāvis, kas savas vampīru medību ierakstus publicē youtube. Šī Apokalipses notikumu sadaļa būtiski papildina lasītāj izpratni par notiekošo un piešķir nākotnes notikumiem papildus dimensiju.

Notikumos, kas noris simts gadus vēlāk, cilvēki Amerikā ir palikuši divos anklāvos. Vienā valda salīdzinoša demokrātija un tiek veikts metodisks darbs vampīru iznīcināšanā. Otrs, liela koncentrācijas nometne, kurā pie vadības ir vampīri un viņu pakalpiņi.

Grāmatas varoņi šī stāsta laikā izaug, viņiem parādās mērķi un pārdomas par pasaules kārtību. Viņi saprot, ka uz gaišāku rītdienu nav ko cerēt, ja vien pats par to necīnīsies. Tiek uzdoti arī jautājumi, vai maz ir vērts cīnīties, varbūt šī pasaule vairs nepieder cilvēkiem un pretoties liktenim vairs nav jēgas. Skaidra lieta, ka šādā situācijā ir vieta arī īpaši spilgtam ļaundarim Guilder, kuram viss šis pasākums ir tikai projekts. Projekts, kas ievedīs cilvēci jaunā attīstības fāzē. Savu jau viņš ir dabūjis, un pārējie viņu pārāk neinteresē.

TE BŪS MAITEKLIS (spoileris) Eimijas loma gan visā šajā pasākumā joprojām ir dīvaina, teiksim, ka es biju sagaidījis kaut ko vairāk un nopietnāk, nevis to transcendentālo figņu, kas sekoja beigās. Lai man kāds pastāsta, kāda bija jēga visu šo lietu mēģināt pabāzt zem daudz maz zinātniska izskaidrojuma. Šķiet, ka autors lāga nav varējis izšukot ko ar to Eimiju darīt, bet zina, ka lasītājiem šī simtgadīgā meitenīte patīk, un viņa darbā ir centrālais tēls, uz kuru veiktas daudzas atsauces. Kaut kā jau viņa jāizveido par to Pāreju starp pasaulēm, kur vienā pusē ir vampīri, bet otrā cilvēki. Varbūt, ka pēdējā grāmatā viss tiks izskaidrots, bet patlaban esmu neapmierināts ar nobeigumu.

Grāmatai lieku 8 no 10 ballēm, lasāma un, ja esi pievārējis pirmo daļu, tad droši ķeries klāt arī pie šīs, jo nekas jau vēl nav beidzies. Stiprāka par pirmo, tēli spilgtāki, motivācija izteiktāka un mērķi konkrētāki.

Comments

Evija
Reply

Tu nu gan esi superātrs lasītājs. 🙂
Forši, ka uzliki to spoileri baltā krāsā, es nu viņu izlaidīšu, jo gribu sagaidīt pārsteigumus arī no nākamās grāmatās. Un “Pāreja” man patika daudz labāk nekā tev, interesanti, kā būs ar nākamo daļu.

Ms Marii
Reply

Es gan izlasīju arī spoileri, kas man gan nekāds dižais spoileris nelikās, tāpat nekas nav skaidrs 🙂 Esmu pie beigām “Pārejai” un noteikti lasīšu “The Twelve”, tikai varbūt ne uzreiz, lai pēc tam nav pārāk ilgi jāgaida trešā daļa. Paldies par ieskatu 2. daļā, jo kā reiz šodien domāju – kas tur tālāk notiks?

asmo
Reply

Un es jau sāku gaidīt Trešo daļu un ceru, ka autors liks man vilties un Vampīri beigās uzvarēs. Lai gan joprojām nekas nav zināms, kas notiek pasaulē ārpus Amerikas kontinenta. Tie citāti no pēcapokalipses tūkstošajiem gadiem it kā rakstīti Austrālijā, nez tas nozīmē, ka tur cilvēcei nekas nav mainījies, jeb tas ka viņi sadalījuši pasauli cilvēku un vampīru zonā.

Gribas arī zināt vairāk par Zero motivāciju. Pagaidām viņš ir tikai novērotājs un tieši notikumos neiesaistās, bet trešajā grāmatā, ceru, ka viņš būs centrālais tēls.

Ms Marii
Reply

Jā, tā konference pēc 1000 gadiem vedina domāt, ka vismaz daļa cilvēces ir vai nu atkopusies vai kaut kur neskarta izdzīvojusi un ASV vampīri ir apkaroti tiktāl, ka iespējams iegūt liecības par tur notikušo (kā gan citādi viņi būtu tikuši pie Sāras dienasgrāmatas?)
Es vienu brīdi domāju, ka Nulle ir Babkoks, tad sapratu, ka tomēr nē. Bet viņš taču ir viens no Divpadsmit?
Vispār baigi uzmanīgi jālasa, lai visu saprastu.

Asmo
Reply

Zero ir tas zinātnieks, kas sākumā devās džungļu ekspedīcijā. Tas kuram nomira meitiņa, ja pareizi atminos, kādēļ viņš centās atklāt nemirstības noslēpumu.

Nulle nav viens no Divpadsmit, Nulle ir pārāks par tiem, viņš ir, tā sakot, Overlords. 🙂

Ms Marii
Reply

Atradu atbildi savos pierakstos! Nē, tas ko tu domā ir Jonass Līrs. Pēc pirmās daļas beigām ir skaidrs, ka viņš nevar būt Nulle. Nulle ir viens cits no tiem zinātniekiem, kas ieradās Bolīvijā – Fenings.

asmo
Reply

Tev taisnība Fennings ir tas Nulle.

Līva Alksne
Reply

Kā es gribu, gribu arī šo izlasīt! Gaidu brīnumu laikus, kad piepildīsies viss, ko gribu 😀

Mēnessmeitēns
Reply

Angliski šo grāmatu pabaidījos lasīt,jo grāmatveikalā to šķirstot saratu,ka neakatoties uz manām angļu valodas zi āšanām man būs par grūtu. Man šķiet?ka autors pirmajā daļā pieļāva kļūdu,kad ļāva Eimijai iznīcināt tās vīrusa pudelītes,kuras spētu padarīt cilvēkus par viņai līdzīgiem. Nevajadzētu entos,jaunus varoņus. 🙂

asmo
Reply

Varbūt no sākuma viņam nemaz nebija ideja par to, ka būs daudzas grāmatas. Tagad patiešām jāmeklē apkārtceļi, lai situāciju labotu.

Mēnessmeitēns
Reply

Nu,jebkurā gadījumā jaunu varoņu parādīšanās velk gumiju un beigās,ja tos nogalina… Man joprojām nav saprotams,kādēļ viņš pirmajā grāmatā nogalināka Sāru. Un kapēc Eimijai veil nav rakstura,tāsa sajūta,ka viņu vnk iebāza grāmatā pret viņas gribu.

Leave a comment

name*

email* (not published)

website