Navigate / search

The Folly of the World by Jesse Bullington

Folly

Laikam jau varētu teikt, ka esmu izlasījis visus šī autora darbus. Šo nopirku amazonē kādu pusgadu pirms iznākšanas, lai neaizmirstos. Pirmā par brāļiem Grossbartiem man patika, otrā par nekromantiem Spānijā mani vairs īpaši neaizrāva. Bet domāju, varbūt piecpadsmitā gadsimta Holande man patiks.

Ir 1421. gads, kādudien Ziemeļjūra applūdina plašu Holandes apgabalu. Tiek iznīcinātas daudzas pilsētas, un nonāvēti tūkstošiem iedzīvotāju. Holandē cīnās divi grupējumi – augstmaņu pārstāvētie Hook un tirgotāju Cod. Visam tam par vidu divi uzņēmīgi vīri – viens vārdā Jans un otrs saukts Sanders mēģina realizēt pārdrošu plānu. Šis plāns, ja paveiksies, ļaus viņiem pavadīt bezrūpīgi atlikušo dzīves daļu. Taču, lai visu paveiktu kā nākas, ir vajadzīgs cilvēks, kas labi nirst. Tāds cilvēks atrodas, un tā ir meitene vārdā Jolanda. Abi galvenie varoņi ir homoseksuālisti, kas tajos laikos bija visai bīstama padarīšana. Skaidra lieta, ka sievietes parādīšanās viņu vidū rada visai savādu mīlas trīsstūri.

Lai vai kā gan Jans, gan Sanders ir īsti karātavu putni. Janam galvenais ir tikai viņa mērķis, un cilvēki ir tikai rīki tā sasniegšanai. Vispār jau viņam apkārtējie ir pilnīgi vienaldzīgi, galvenais, lai dara ko liek un mirst, kad vairs nav nepieciešami. Sanders ir slepkava, kuram, šķiet, nav bail ne no kā. Viņam gan reizēm ir problēmas atšķirt realitāti no izdomājuma un laba spēja aizmirst nepatīkamo. Baidās vienīgais tikai no dziļiem ūdeņiem, jo nekad nevar zināt, kas tajos mīt. Domāju, ka katrs baidītos, ja tēvs viņus par sodu nevis pērtu, bet uz kādu laiku iesviestu akā.

Jolanda ir uzaugusi pie jūras. Viņas tēvs nodarbojās ar krāsu izgatavošanu no gliemežiem (nemaz nebiju domājis, ka Holandē ar bijuši atrodami jūras gliemju paveids, no kuriem sanāk purpurs). Un tā viņa tur arī būtu palikusi,, ja vien kādu dienu tēvs viņu neizdomātu par pāris naudiņām pārdot svešiniekam. Jolanda jeb, kā viņa tiek saukta grāmatā, Jo stāsta gaitā izmainās visvairāk. No lētticīgas zvejniekmeitenes viņa kļūst par visai slīpētu blēdi, viņai ir gaiša galva un spēja analizēt apkārt notiekošo. Viņu atšķirībā no ceļabiedriem uztrauc nākotne.

Visādi citādi autors ir palicis uzticīgs sev, daudz lamuvārdu, slepkavību, mistisku noslēpumu, sazvērestību un sazvērestības sazvērestībā. Cilvēki tiek slaktēti pa labi un pa kreisi. Tas viss, lai attēlotu tā laika drūmo realitāti, kad ne par ko nevarēji būt drošs. Man šī grāmata bija interesanta tikai līdz pirmajai trešdaļai, tālāk, kad viena no lietām bija sasniegta, grāmata kļuva atklāti garlaicīga. Nu nav man interese lasīt par politiskām intrigām un bezjēdzīgiem slaktiņiem piecpadsmitā gadsimta Holandē. Piedzīvojumu daļa savukārt bija diezgan aizraujoša un interesanta, var teikt žēl, ka tik maz.

Folly of the world

Ja nu negribas grāmatu lasīt, bet šo to uzzināt par Pasaules muļķību, tad pietiek apskatīt šo sešpadsmitā gadsimta mākslinieka vārdā Peasant Bruegel gleznu. Visas atsauces un pamācības, kas iegūstamas grāmatā, ir atrodamas arī šajā gleznā. Grāmatai lieku 7 no 10 ballēm. Lasās diezgan raiti un vienu balli piemetu klāt par Glory Hand veiksmīgo un visai asprātīgo pielietojumu.

Comments

Lasītāja
Reply

Dieniņās, es ne tikai šito esmu palaidusi garām, bet arī iepriekšējo tā arī vēl neesmu izlasījusi. Gan jau ar laiku izlasīšu abas, man pret vecu politiku varētu nebūt iebildumu, un vāks, kā allaž, smuks.

Leave a comment

name*

email* (not published)

website