Navigate / search

The Science of Discworld IV: Judgement Day by by Terry Pratchett, Ian Stewart, Jack Cohen

Judgement day

Lai arī par cik lielu Diskzemes grāmatu sērijas fanu es sevi neuzskatītu, šo grāmatu es būtu palaidis garām, ja vien mans emails mani neinformētu par tās iznākšanu. Lieki piebilst, ka grāmata pēc pāris minūtēm jau bija iegādāta un sagatavota lasīšanai.

Diskzemē viss notiek kā vienmēr – burvji veic neattaisnotus eksperimentus, kas var iznīcināt visu pasauli, dažādu reliģiju pārstāvji plēšas par to, kura dievs patiesībā ir radījis pasauli. Kādu dienu eksperimentā ar L-telpu no Apaļās pasaules uz Diskzemi tiek nejauši atteleportēta bibliotekāre. Lai viss būtu vēl nopietnāk, sākas tiesu darbi par to, kuram īsti pieder Apaļā pasaule. Omniešiem, kuri uzskata, ka viņu dievs ir visu radītājs vai burvjiem, kas to radījuši. Zinātniskajā daļā tiek dots vispārējs ieskats ticības rašanās konceptā, un ar ko zinātne atšķiras no reliģiskas ticības. Pēc būtības tiek apskatīti dievi, visums un viss pārējais.

Teikšu kā ir – Prečets vairs nav tas; ja agrāk šajās grāmatās vismaz puse bija par burvju piedzīvojumiem Apaļajā Zemē (mūsu Zemē), tad tagad tās ir knapi pārdesmit lapaspuses. Arī tās ir vairs nav tajā līmenī, kas agrākajās grāmatās. Par to man patiesi sāp sirds, jo esmu liels Prečeta daiļrades cienītājs, un esmu izlasījis praktiski visas viņa grāmatas. Bet nu jāsamierinās ar to, ka Alcheimera slimība nav nekāda pastaiga parkā.

Ian Stewart un Jack Cohen tekstos nav kur piesieties, kā vienmēr izcili labi sarakstīti, brīnišķi piemēri un virspusējs problēmas izklāsts. Autori arī droši norāda uz zinātnes pamatproblēmām un neizpētītajām vietām. Nemaz nenoliedz, ka zinātnieki daudz kļūdās, tomēr šīs kļūdas ir progresa veicinātājas. Var jau teikt, ka standarta kreacionisti pret ateistiem darbs. Es gan domāju, ka to izlasot iegūs abu pušu pārstāvji. Lai gan rūdīts burtiskās Bībeles interpretācijas piekritējs noteikti šo grāmatu uztvers kā Krusta karu pret kristiešiem. Tomēr viņu rakstītais nebija tas, kas pamudināja mani iegādāt šo grāmatu, mani vairāk interesēja Diskzemes daļa.

Kopumā lasīt var, bet es Diskzemes daļu es liktu pie švakākajām, kas šajā sērijā lasīts. Stāsts pats par sevi nekāds, un nezinu vai autors maz pats to ir rakstījis. Pat lords Vetinari nav tāds kā citās grāmatās. Vienu vārdu sakot – viena vienīga vilšanās. Grāmatai lieku 6 no 10 ballēm. Protams, salīdzinājumā ar citiem Prečeta darbiem.

Comments

Evija
Reply

Man tev tieši bija viens jautājums, ierakstīšu šeit.
Ar kuru grāmatu tu ieteiktu sākt Prečeta iepazīšanu?

Asmo
Reply

“sis nu bija viens smags jautājums. Es ieteiktu sākt ar sardzes cikla grāmatu “Guards! Guards!”. Burvju ciklam tas sākums nav diez ko interesants. Var arī pa raganām sākt ar “Equal Rights”.

Sibilla
Reply

Man atkal Equal Rites šķiet ne visai izdevusies, ja ne pati vājākā grāmata visā Plakanās pasaules sērijā, un ar to negribētu ieteikt sākt. Varbūt tad labāk ar Wyrd Sisters. Vai arī ar Tifānijas grāmatām, kuras gan ir Young Adult, tomēr pirmā ir izdota pat latviski, lai arī ne pašā izcilākajā tulkojumā.
Man pašai pirmā Prečeta grāmata bija par brīnišķīgo runci Morisu, kura gan patiesībā ir domāta bērniem. Pēc tam izlasīju The Light Fantastic, kas ir pilnīgi nepareiza Pračeta lasīšanas kārtība, bet mani jau bija smagi ķērusi šī atkarība un tad vairs grāmatu secībai nebija nozīmes. 🙂

Asmo
Reply

Es pats ar sāku ar The Light Fantastic. Burvju cikls man patīk vislabāk, bet pirmās divas šajā ciklā nav diez ko padevušās. Vēl jau var sākt ar Mort, par nāvi.

Lasītāja
Reply

Bet es sāku ar bērnu grāmatām par Džoniju, kas nepieder pie Plakanās pasaules. Un tad laikam “Pyramids”, kas ir no PP, bet īsti nepieder nevienai apakšciklam, un “Soul Music” tāpat. Nebija slikts sākums, bet, vai pats labākais, nemācēšu teikt.

Evija
Reply

Vispār jūs mani samulsinājāt! 😀 Bet izdomāju, ko lasīšu. 🙂

Leave a comment

name*

email* (not published)

website