Navigate / search

A Spell for Chameleon (Xanth #1) by Piers Anthony

A Spell for Chameleon

Šo ciklu izlasīt es biju plānojis jau no pusaudžu gadiem. Vienu grāmatu man bija izdevies atrast vietējā rajona bibliotēkā krievu valodā. Tā arī ilgu laiku bija vienīgā no šīs sērijas, jo pārējās diemžēl nebija pieejamas. Tagad es zinu, ka tā bija cikla otrā grāmata. Pirms kādiem pieciem gadiem atmiņu uzplūdā saņēmos un pasūtīju pirmās astoņas šī cikla grāmatas. Domāju, atnāks un izlasīšu. Kā tad! Atnāca un iegūla plauktā. Tikai šogad es atradu viņām laiku.

Tātad Xanth (turpmāk Ksanta) ir īstena maģijas karaļvalsts. Te dzīvo mantikoras, kentauri, pūķi un burvji. Patiesībā visi cilvēki te ir mazliet burvji. Maģijas gan ir dažādas no oranža pleķa projecēšanas uz sienas līdz pilnvērtīgām ilūzijām. Patiesībā, lai kļūtu par Ksantas pilsoni, katram pēc pilngadības sasniegšanas ir jānodemonstrē savas maģiskās spējas. Ja to nespēj, tad Ksnata piespiedu kārtā ir jāpamet. Diemžēl Binkam ir tieši šāda problēma. Izcilu vecāku bērns, bet nav nekādas maģiskās spējas, un līdz pilngadībai ir palicis tikai viens mēnesis. Binks nolemj doties pēc padoma pie labā maga Hampfrija (Humpfrey).

Autoram pasaule ir izdevusies varena. Maģija jau pieļauj visu, un tas nekas, ka Ksanta ir tikai maza pussala parastās pasaules kontinentam. Viņa pati ir kā saprātīga būtne, kas rūpējās par sevis saglabāšanos. Ksantu no parastās pasaules puses nemaz nav tik viegli atrast. Maģija te ir uz katra stūra. Kas interesantākais, katrai būtnei piemīt tikai viena veida maģija, un tās nu mācās to izmantot pilnībā.

Par galvenā varoņa tēla dziļumu gan neesmu sajūsmā. Kaut kāda iekšējā pasaule viņam ir, un pārdomas par pasauli, kurā viņš dzīvo, arī nav ļoti primitīvas. Tomēr viņš ir vairāk kā tāda bīdāmā figūra, kuru izmanto, lai parādītu Ksantas jaukumus. Pārējie grāmatu tēli lielākoties kalpo tikai kā Binka sarunubiedri. Vienīgais izņēmums varētu būt Ļaunais Mags Trents, viņam ir interesanta dzīves filozofija par to, kā vēsturi raksta uzvarētāji. Diemžēl viņš nav uzvarētājs.

Bērnības atmiņas attaisnojās pilnībā. Domāju, ka pamazām šo grāmtu ciklu apgūšu. Nevaru galvot, ka šāda laime tiks visām Ksantas cikla 38 grāmatām. Domāju, ka tas varētu novest pie prāta aptumšošanās. Grāmatai lieku 8 no 10 ballēm, labs iesākums sērijai, definē pamatproblēmas, redzēsim, kā tur viss tālāk attīstīsies.

Comments

Andris
Reply

Uh, hameļeošu malu cauri, kad tik tikko biju sācis ielauzīties lasīt krievu mēlē, kādus gadus 15 atpakaļ.
Dažas pirmās grāmatas bija tīri labas, bet tad gan sekoja straujš kritiens kvalitātē.
Pat izlasot tavu aprakstu, neatceros pilnīgi neko, tas jau droši vien kaut ko liecina (par manu veco galvu). Tik to vien, ka dāmai bija Šreka sievas sindroms.

asmo
Reply

Domāju, ka izlasīšu tikai pirmās astoņas, tas, kas ir mājās. Bet man arī pirmā saskarsme bija krievu valodā. Es savukārt atceros tikai otrās grāmatas beigas 😉
Dāmai tiešām bija Šreka sievas sindroms, cik nu tas attiecas uz izskatu.

Leave a comment

name*

email* (not published)

website