Navigate / search

Sniega bumba. Vorens Bafets un dzīves bizness by Elisa Šrēdere

Sniega bumba Vorens Bafets un dzīves bizness

Kā jau katru cilvēku, kurš labprāt kļūtu par miljardieri, bet tai pat laikā šīs lietas sakarā neko nav darījis, arī es ilgi un dikti gatavojos izlasīt šo grāmatu. Tagad, kad uzzināju, ka Zvaigzne ABC „Sniega bumbu” ir izdevusi latviešu valodā, man vairs nebija argumentu, es padevos un izlasīju.

Vorens Bafets savulaik esot atraidījis daudz rakstnieku, kuri vēlējušies uzrakstīt viņa biogrāfiju. Tomēr Elisai šrēderei paveicās, un viņai tika dota atļauja rakstīt Bafeta biogrāfiju, piekļuve viņa personīgajam arhīvam un runāt ar Bafeta tuviniekiem. Kopumā autore esot pavadījusi aptuveni 2000 stundas pētot Bafeta privāto arhīvu un rakstot šo grāmatu. Visa šī darba rezultātā viņai, manuprāt, ir izdevies parādīt Vorenu Bafetu kā visnotaļ īpatnu un interesantu personību.

Bafets mīl kritizēt kapitālismu, bet tai pat laikā ir izmantojot to ir nopelnījis miljardus. Viņš uzskata, ka bagātajiem ir jādara vairāk nabadzīgo cilvēku labā, bet pats nemaz tik ļoti ar labdarību nenodarbojas. Viņš ir speciālists šaurā jomā, kā nopelnīt vairāk naudas, bet tai pat laikā viņu neinteresē ne māksla, ne literatūra; tā vietā viņam daudz saistošāka lasāmviela šķiet GE finanšu pārskats.

No sākuma varētu šķist standarta stāsts kā no sīktirgotāja dēla kļūt par miljardieri. Tomēr šajā gadījumā noteicošais ir bijis ilgs un grūts darbs. Vorens jau no bērnu dienām ir bijis apsēsts ar ideju kļūt par miljonāru, viņš ir darījis visu iespējamo, lai tikai palielinātu savu kapitālu. Mācoties vidusskolā viņam jau piederējusi ferma, kuru viņš iznomājis, spēļu automātu bizness, un no rītiem viņš vēl izvadājis avīzes. Vēlāk viņš veidojis daudzas partnersabiedrības, ar kuru palīdzību piesaistījis investoru kapitālu.

Pirms-elektroniskajā laikmetā Bafeta plāns bija pavisam vienkāršs – atrast uzņēmumu, kura akcijas tirgus vērtē zem tā bilances vērtības, uzpirkt, pagaidīt līdz tirgus ievieš korekcijas un pārdot vai arī iegūt kontrolpaketi uzņēmumā un iztirgot tā aktīvus. Tomēr ar laiku Vorena uzkrātais kapitāls bija kļuvis tik liels, ka bija jāiesaistās arī riskantākos pasākumos, un līdz ar to arī piedzīvojot neveiksmes.

Tomēr, ja kāds šajā grāmatā mēģinās atrast veidu kā ātri tikt pie lielas naudas, viņam nāksies vilties. Te nav ātru recepšu, kā kļūt par miljonāru. Galvenā mācība ir ziedo visu savu dzīvi mērķim, un dari tikai tās lietas, kuras tu saproti, neskaties uz pārējiem un ienākumus no investīcijām investē atkal. Arī, ja vēlēsies uzzināt visas Bafeta investīciju nianses,  tad te tās nav, tas man bija neliels pārsteigums, jo šāda biezuma grāmatā, jau varēja ielikt pāris labas situācijas analīzes. Izbrīnīja arī fakts, ka nekur netiek minēti darījumi ofšoros, kaut kā negribas ticēt, ka Bafetam nav neviena instrumenta, lai samazinātu savus nodokļus.

Laba grāmata, 8 no 10 ballēm, labi atklāj Bafeta personību un viņa ietekmi uz cilvēkiem. Tai pat laikā tas, ka biogrāfijas rakstītāja strādā pie Bafeta, man lika uz daudziem faktu izklāstiem skatīties nedaudz skeptiski, bet nekur īsti piesieties es nevarēju. Un, ja kāds šaubās par Bafeta panākumiem šodien, tad atliek vien atvērt iepriekšējo Economist numuru un pārliecināties, ka viņa impērijas centrālā kompānija Berkshire Hathaway joprojām ir pasaules lielāko kompāniju top 10 ar tirgus vērtību  ~280 miljardi USD. Viņu pārspēj tikai Apple, Exxon un Google.

Comments

Sisyphus
Reply

Pirms gadiem diviem šo grāmatu angļu valodā saņēmu no NASDAQ OMX Riga. Tolaik šķita, ka tik biezu un sausu gabalu es gan nelasīšu, taču tavs pārskaits ieinteresēja. Varbūt nākamgad… 🙂

asmo
Reply

Lai arī par Bafeta biznesu tur ir rakstīts diezgan vispārīgi, tomēr viņa paša dzīve ar ir diezgan interesanta. Un par sausumu tur ir nedaudz pārspīlēts, ja iesāk lasīt, tad uz priekšu iet diezgan raiti.

Aivars Jaunais Punka (FB)
Reply

Izlasīju šo grāmatu kā komercdetektīvu jau guļot gultā. Pat zeltītos burtus noberzu. Nepiekrītu posta autoram, ka Bafets neko nav ziedojis. Tāpat intrigas labad varēja pateikt, ka Vorena otrā sieva pēc tautības ir latvieti!

Mans vērtējums 10 balles un secinājums – NESKAUDĪSIM!

Leave a comment

name*

email* (not published)

website