Navigate / search

Svētceļojums. Stāsts par Pirmo krusta karu by Tīts Aleksejevs

Svētceļojums

Šo grāmatu man Ziemassvētkos iedāvināja Doronike. Un teikšu atklāti, šo grāmatu es noteiktu būtu palaidis garām. Jo vārds „Svētceļojums”, man būtu licis ierindot šo grāmatu misticisma listē, un tālāk nemaz nebūtu skatījies.

Grāmatas galvenais varonis ir Dītrihs. Viņš piedalās Svētceļojumā, šis svētceļojums nesīs grēku piedošanu ikvienam, kas tajā piedalās, un tā beigās visus gaida Jeruzaleme. Ir 1095. Gads, un Eiropa dodas Pirmajā Krusta karā. Mērķis ir atbrīvot Jeruzalemi no neticīgajiem un atgriezt šo pilsētu, kas ir tik svarīga kristiešiem, atpakaļ kristiešu ietekmes sfērā. Godīgi sakot, Dītriham nemaz nebija lielas izvēles doties vai nedoties. Viņa kungs Raimonds devās, un viņam bija vien jādodas līdzi. Dītriha skolotājs Raimonds savukārt nolēma rakstīt Svētceļojuma hroniku, un Dīteram tika uzticēts kļūt par galveno informācijas avotu. Tas ir -cīnīties pirmajās rindās.

Priecē, ka autors pirms grāmatas sarakstīšanas ir izpētījis hronikas. Tādēļ notikumiem ir īpaša autentiskuma piegarša. Man bija patiess baudījums šo grāmatu lasīt. Krusta kari ir mana vājība, un bija prieks grāmatā atrast informācijas drumstalas, kuras es zināju pirms tam. Dīters pamanās būt klāt visos būtiskākajos Pirmā Krusta kara notikumos, kļūstot par visai svarīgu figūru šajā pasākumā. Un kā izrādās, arī viņam pašam ir arī savi mērķi, kurus var sasniegt tikai nododot savu esošo kungu.

Grāmatā krusta karš aprakstīts tā, kāds tas varētu šķist kādam no ierindas karavīriem. Par to, kā sākotnējais entuziasms noplok ap tagadējo Melnkalnes teritoriju. Izbrīns uzzinot, ka Bizantijas karaspēks nedosies viņiem līdz atbrīvot Jeruzalemi. Un karaspēka morāles krišanos līdz ar katras pilsētas aplenkšanu un ieņemšanu. Protams, ir arī kultūru sadursme, grieķi ar savu uzskatu, ka visu var panākt ar naudu un prasmīgi tirgojoties, un Krusta karu dalībnieki, kas uzskata, ka visu var risināt tikai ar spēku. Labi attēlotas arī karagājiena vadoņu savstarpējās ķildas, kas vēlāk pāraugs atklātos konfliktos.

Pozitīvi: Grāmatas pamatā ir izmantotas reālas hronikas; Dīters ir pietiekoši labi izstrādāts tēls, lai lasītājs spētu viņu saprast un identificēties; apskatītais vēstures posms ir interesants mūsdienu lasītājam.

Negatīvi: grāmatai nav nobeiguma, tā ir triloģijas pirmā daļa, viena pati tā rada nepabeigtības sajūtu.

Kopumā grāmatai lieku 9 no 10 ballēm. Gaidīšu, kad latviski iznāks arī otrā daļa. Gribētos zināt, kā Dīteram beigsies viņa Svētceļojums. Grāmatā daži mājieni ir doti, bet interesanti, kā autors, kurš vismaz patlaban cenšas neatkāpties no vēstures, varēs nodrošināt viņa tālāku izaugsmi. Liels paldies Doronikei, kas iedāvināja man šo grāmatu!

Comments

doronike
Reply

Kāds tu malacis, jau izlasīji! 🙂 Es gan pirms dāvināšanas grāmatu izpētīju, bet tomēr tagad prāts mierīgs, ka tu nekādas milzu vēstures kļūdas neesi atradis. Tagad vēl tikai pašai jāizlasa 🙂

asmo
Reply

Izlasi gan un tad varēsi kopā ar mani gaidīt, kad izdos nākamo daļu latviski 😀

Leave a comment

name*

email* (not published)

website