Navigate / search

Logs uz bezgalību by Aleksandrs Šaļimovs

Logs uz bezgalību

Mans projekts izlasīt “Piedzīvojumi. Fantastika. Ceļojumi.” sēriju virzās uz priekšu diezgan raiti Nenoliedzu, ka patlaban nodarbojos ar krējuma nosmelšanu, izvēloties grāmatas, kuras manā bērnībā ir atstājušas nopietnu iespaidu. Arī ar visas sērijas grāmatu saraksta sastādīšanu ir īsts detektīvdarbs. Pilns saraksts nekur nav atrodams, tādēļ nākas diezgan daudz lasīt kopā visas grāmatas atsevišķi. Nesen bija šoks, atrodot vēl papildus septiņas grāmatas, kuras iznākušas krievu valodā.

Arī šī Šaļimova grāmata ir stāstu krājums, kas veltīts cilvēces nākotnei. Šoreiz vairums stāstu nav par gaišo komunistisko nākotni, bet par tādu ne pārāk gaišo kapitālistisko valstu nākotnes ikdienu. Autors centies parādīt kā korupcija un dzīšanās pēc peļņas nākotnē samaitās sabiedrību. Cik nu tajā visā ir patiesība, varam spriest katrs pats. Komunistiskā ideoloģija šajā krājumā ir minimāla un lasītājam netiek uzspiesta. Tik cik vietumis pavīd idejas par to, ka zemes otrā pusē gan cilvēki dzīvo savādāk. Bet nu par katru stāstu atsevišķi.

Savādais viesis – par kādu kaķi sauktu „Sokrātu”, kurš no nākotnes nejauši nonācis astoņdesmitajos. Sokrāts nonāk pie žurnālista, kura ikdienas darbs ir fizika, žurnālists pat nenojauš, ka kaķi vispār neprot runāt ar cilvēkiem. Cilvēks tic, ka zinātne iet uz priekšu lieliem soļiem, un acīmredzot biologi nemaz nesnauž. Tāds jauks stāsts par bērniem, kas nevietā blēņojas ar laika mašīnu. 8 no 10 ballēm.

Neveiksmīgais eksperiments – Noels Žirodū dzīvē ir bijis izcils zinātnieks, nu viņš ir transhumāna būtne, kura iesprostota elektroniskajās smadzenēs. Taču dzīve kā elektroniskajam skaitļotājam nav salīdzināma ar īsto dzīvi. Kāda gan viņam sanāk vilšanās, iemānot savu palīgu lamatās. 5 no 10 ballēm, stāsts būtībā ne par ko. Morāle  – uzzini vismaz cilvēka biogrāfiju, kurā iemiesojies.

Es, Ksanta, Buks un Foma – par pensionāru, kurš kļuvis par vecas ģeotermālās stacijas uzraugu. Šķiet, te viss ir nolaists, bet kad viņš iepazīstas ar meitenīti Ksantu, viņš saprot, ka uz lietām var raudzīties arī gaišāk. Sirsnīgs stāsts 7 no 10 ballēm.

Logs uz bezgalību – cilvēka smadzenēs slēpjas daudz kas, šajā stāstā tā ir visu mūsu iepriekšējo paaudžu atmiņa. Iespējams, ka tas ir logs uz bezgalību, bet, iespējams, mūsu neatcerēšanās iemesls ir nopietns. Estergomam nākas par šīm zināšanām dārgi maksāt. Par zinātnieku ētiku, izzināmā robežām un psihiskām slimībām. 8 no 10 ballēm, nav slikts stāsts.

Mantinieki – kā nodot izcilu zinātnieku sasniegumus un prātus nākošajām paaudzēm? Tas ir pavisam vienkārši – tās zinātnieka nāves brīdī pārsviež uz jauniem nesējiem. Jaunie nesēji izceļas tikai ar saviem sakariem valdošajās aprindās. Un ko darīt, lai bez informācijas nenodotu arī kaitīgu zinātnieka filosofiju? Lieko vienkārši izmetam ārā. Distopija, kurā cilvēkos nokauta pat vēlme pašiem ko sasniegt, paliek vienkārša parazitēšana. 8 no 10 ballēm.

Klusā okeāna krāteris – par kādu centienu saglabāt mazu paradīzi, cik nu vien tas ir iespējams. Labs stāstiņš tādā kā kapteiņa Nemo stilā. 7 no 10 ballēm.

Pievienošana vairākumam – distopija, patiesi laba distopija. Kosmonauts, atgriežoties no Plutona pēc divdesmit pieciem gadiem, saprot, ka Zeme ir ļoti izmainījusies. Viņa valsts noteikti, un nepaiet ne pāris dienas, kad viņš saņem vēstuli, kurā viņu aicina pievienoties vairākumam. Taču Ruts nav nekāda aita, kas gaidīs savu nokaušanu. Nedaudz piedzīvojumu un neiepriecinoša nākotne. 9 no 10 ballēm.

Kopumā labs stāstu krājums ar „vidējo temperatūru slimnīcā” 8 no 10 ballēm. Labs padomjlaiku fantastikas stāstu krājums, kas pārāk nespiež uz ideoloģiju. Lasās labi arī šodien.

Leave a comment

name*

email* (not published)

website