Navigate / search

This Is Improbable: Cheese String Theory, Magnetic Chickens, and Other WTF Research by Marc Abrahams

This Is Improbable

Šo grāmatu nopirku pirms pāris gadiem, jo amazonē viņai bija liela atlaide. Atsauksmes un nosaukums šķita pietiekami interesanti, lai manu uz šādu pirkumu pamudinātu. Grāmatas autors ir pazīstams arī kā Ig Nobel Prize nodibinātājs, un tas vien liecināja, ka noteikti neviens cits labāk par viņu nepārzina dīvainos zinātnes pētījumus.

Reizēm zinātnes attīstība notiek pētot visdīvainākās problēmas. Vienmēr atrodas kāds zinātnieks, kuru uztrauks tādi jautājumi, par cik alus dārdzība samazina noziegumu skaitu, vai ar pudeli var pārsist galvu, kā pareizi nomest ar izpletni beigtu saindētu peli, vai lasīšana var izraisīt epilepsiju, cik liela varbūtība ir govij apgulties pēc ilgstošas stāvēšanas, kā pludmalē teritoriju apzīmē apmeklētāji, kāpēc iepirkumu maisiņi saplīst pusceļā uz mājām, kā smadzenes reaģē uz naudas iznīcināšanu un citām tikpat svarīgām lietām. Šajā grāmatā autors apkopojis savus rakstus, kuri gadu gaitā publicēti avīzē the Guardian.

Ideja nenoliedzami ir interesanta, reti kura lieta ilustrē labāk to, ka zinātne ir ne tikai lielais hadronu paātrinātājs un NASA raķešu programma. Zinātnieki ikdienā pēta visneiedomājamākās lietas. Autors šajā tēmā ir iedziļinājies, un viņa atrastās pērles ir diezgan spožas. Taču ir viens liels BET. Grāmata pēc būtības atšķiras no rakstiņa avīzē. Avīzē ir normāli izlasīt pāris rindkopas garu stāstiņu pasmieties un nolikt avīzi malā. Taču, ja grāmatā ir simts šādu mazu stāstiņu, tad lasīšana kļūst par murgu. Katru reizi lasītājs tiek iesviests pavisam jaunā tēmā, kurai nav nekāda sakara ar iepriekšējo rakstu, un tas nojauc lasītāja koncentrāciju.

Kaitina arī autora izklāsta struktūra, tā ir palikusi nemainīga kā avīzē. Sākumā mums tiek paziņots zinātniskais pētījums ar intriģējošu nosaukumu, tad īsumā tiekam iepazīstināti ar autoriem, tad divos teikumos seko pētījuma saturs, tad autora vārdu spēle, kas reizēm ir smieklīga, bet bieži ne pārāk un beigās izmantotā literatūra. Es kā lasītājs tomēr būtu autoram pateicīgs, ja autors nedaudz detalizētāk pastāstītu par pašu pētījumu, kaut ko nedaudz vairāk kā tikai nosaukumu. Piemēram, par iespējamo pielietojumu tautsaimniecībā, kā viņi dabūjuši finansējumu. Vietām viņš to dara, un tie ir izcili stāstiņi, kuri mani noturēja pie grāmatas lasīšanas.

Kopumā visšvakākā populārzinātniskā grāmata šogad 4 no 10 ballēm. Grāmatu izlasīju vairāk aiz spītības nekā aiz intereses. Ar populārzinātniskajām grāmatām man šāda lieta praktiski negadās. Galvenais iemesls tam ir – grāmata nav paredzēta, lai viņu lasītu visu uzreiz no vāka līdz vākam. Iespējams, ka vislabāk viņu būt lasīt dozējot, katru dienu pa vienam rakstam. Taču stāstiņi nav tik kvalitatīvi, lai es kā lasītājs spētu pieturēties pie šāda lasīšanas režīma. Visticamāk, ka grāmata pēc divām dienām paliktu neaiztikta un nelasīta.

Leave a comment

name*

email* (not published)

website