Navigate / search

The Color of Magic 9781473205321 apskats

The Colour of Magic

Ievads

Jāpiezīmē, ka pēdējā laikā man ar izdevniecības Gollancz fiziskajām grāmatām ir sanākusi maza saskarsme, un tādēļ The Color of Magic modeļa 9781473205321 parādīšanās mani pārsteidza pilnīgi nesagatavotu. Biju jau nodomājis, ka pēc The Color of Magic 9780062225672 iznākšanas 2013. gada janvārī šīs grāmatas iterācijas sevi ir pilnīgi izsmēlušas, un nākotnē tās vairs lietotājam neko kardināli jaunu nespēs sniegt. Taču 2014. gada augusta modelis mani pārsteidza nesagatavotu.

Jāatzīmē, ka nespeciālistam atšķirība starp 9781473205321 un 9780062225672 šķitīs maznozīmīga, taču īstam The Color of Magic cienītajam ir vērts nedaudz vairāk veltīt uzmanības grāmatas jaunajam veidolam.

Tehniskā specifikācija

Izdevējs: Gollancz
Formāts: Cietie vāki | 256 lapaspuses
Dimensijas: 137mm x 199mm x 24mm | 326g
Izdošanas datums: 7 August 2014
Izdots : Londonā
Valoda: Angļu
Alfabēts: Latīņu
ISBN 10: 1473205328
ISBN 13: 9781473205321
Radio: nav
Fotokamera: nav
Akumulators: nav
Dominējošā krāsa: iezilgana
Cena: ~12 EUR

Izskats un uzbūve

Iegādājies grāmatu testam, es ilgu laiku tai neveltīju nekādu uzmanību, tik vien kā vizuāli novērtēju un atradu tai piemērotu novietošanas vietu plauktā. Taču aptuveni pēc pusstundas es jau biju viņu pietiekoši izvērtējis, atradis tehnisko specifikāciju, nedaudz palietojis, un biju patīkami pārsteigts.

Untitled

Grāmata rokā paņemas perfekti, tā ir kā radīta lasīšanai. Vāki nav glancēti, bet ar tādu nedaudz paraupja papīra sajūtu. Vāku tekstūra rada pietiekoši drošu satvērienu, lai būtu pilnīgi pārliecināts, ka, lasot to sabiedriskajā transportā, gultā vai tualetē, tā neizšļuks no rokām un nenokritīs uz zemes, grīdas, deguna. Lai arī vāka apdarē nedaudz ir iestrādāta sarkana folija, tas nerada metāla sajūtu, grāmatai pieskaroties. Grāmatas vāki iemieso visu to, ko mēs sagaidām no grāmatas vāka kopš Gūtenbergs izgudroja grāmatu iespiešanu. Grāmatai ir taisnstūra forma, tās stūri ir akcentēti un droši sataustāmi. Domāju, ka pie pareizi nokonfigurēta grāmatu plaukta, tā vienmēr spēs iegult sev atvēlētajā vietā, estētiski pieņemamā veidā un neradot disonansi ar pārējām grāmatām.

The color of magic

Kā jau vairumam grāmatu ierasts, arī šai vāki precīzi apņem iekšējās lapaspuses, nevienu stūri neatstājot neaizsargātu. Tas rada tādu kā perfekcijas sajūtu un absolūti netraucē grāmatas lietošanai. Lietotāja ērtībai, The Color of Magic uzraksts atrodams gan uz priekšējā vāka, gan uz grāmatas muguriņas, tādējādi pat stresa un ārkārtas situācijā ļaujot lietotājam to viegli pamanīt starp citām grāmatām.

Arī ar uzbūvi grāmata nekādus noliktos kanonus nepārkāpj un nemaina. Tās pašas lapas kā citās grāmatās satilpinātas cietajos vākos. Izdevums nav sašūts no burtnīciņām, bet lapas vienkārši sagrieztas, cauršūtas un pielīmētas pie audekla. Cilvēkus, kuri nemīl savu smadzeņu resursus tērēt tādiem niekiem kā pēdējā izlasītā lapaspuse, iepriecinās grāmatā iebūvētā grāmatzīme. Kas ir lentītes formā un ērti ievietojama grāmatā, lai atzīmētu lasīšanas progresu.

Lapaspuses

Grāmata sevī ietver veselas 256 lapaspuses, taču nesapriecājaties pārāk agri – no tām 29 ir titullapas, saturs, reklāmas lapas un vienkārši tukšas lapas. Jāatzīst, ka tas pirmajā piegājienā nedaudz nosita grāmatas lietošanas prieku. Nav patīkami sākot šķirstīšanu uzdurties tik daudzām tukšām lapaspusēm. Vienīgā pozitīvā lieta, ko es saskatīju daudzajās tukšajās lapaspusēs, kuras atrodamas grāmatas beigās, ir tā, ka lasītājs neuzmanīgi lietojot grāmatu, nejauši neuzzinās grāmatas nobeigumu. Tādējādi viņam tiks aiztaupīta degšana ellē.

Katrā grāmatas rindiņā teorētiski var ietilpināt veselas 58 rakstu zīmes, tas ir diezgan normāls burtu blīvums uz collu un atbilst mūsdienu industrijas pēcābčnieku standartam. Tāpat katrā lapaspusē ietilpst 34 rindas, kas kopumā dod 1972 zīmes uz lapaspusi, kas priekš 137mm x 199mm ir diezgan atzīstams sasniegums. Burtu izvietojums un lielums ir pietiekoši ērts ilgstošai lietošanai.

The color of magic

Katrā grāmatas atvērumā ir iekļauta papildus informācija. Kreisajā lapaspusē augšā redzams grāmatas autora vārds un uzvārds, labajā lapaspusē grāmatas nosaukums. Tas ļauj grāmatas lietotājam būt drošam par sevi vienmēr atgādinot, kura grāmata dotajā brīdī tiek lietota. Lapaspušu apakšā atrodams katras lapaspuses unikālais numurs.

Jāatzīmē, ka grāmatas ražotājs ir ar pietiekoši augstu morālo stāju, un lapaspuses grāmatā ir sakārtotas augšupejošā kārtībā, ja grāmata tiek lietota atbilstoši ražotāja rekomendācijai, šķirot lapaspuses no labās uz kreiso pusi. Pats lapaspušu pāršķiršanas process ir diezgan vienkāršs, lapas ir viegli satvert ar pirkstiem un ar pāršķiršanu problēmām nevajadzētu rasties.

Veiktspējas testi

Bez papildus apgaismojuma grāmatu nav iespējams lasīt, burti ir melni uz balta fona. To salasīšana slikta apgaismojuma apstākļos sagādā grūtības pat pietuvinot tekstu tuvu acīm. Tāds nu reiz ir industrijas standarts, un grāmatas, kurās burti būtu attēloti ar luminiscējošām krāsām, vēl nav ieviesušās. Mana rekomendācija lietot grāmatu diennakts gaišajā laikā vai arī tumšajā pie mākslīgā apgaismojuma.

Lasīšana ēdot ir neatņemama dzīves sastāvdaļas. Diemžēl diemžēl šī grāmata sagādās problēmas, ja ēdamais būs kartupeļi ar gaļu vai zupas šķīvis. Grāmata nav spējīga pārdalīt sava iesējuma iekšējos spēkus tā, lai spētu palikt stabilā atvērtā veidā, viņa cenšas atgriezties izejas stāvoklī aizvērta. Protams, to visu var risināt ar palīgierīcēm, turēšana ar roku (nav ērti, ja lieto dakšiņu un nazi griežot gaļu), stratēģiski novietojot tējas/kafijas krūzes osu, kritiskos gadījumos stabilizējot lapaspušu atvērumu ar šķīvja malu vai pat galda piederumiem. Pie maizes ēšanas tādas problēmas netiks novērotas, jo tad atvēruma atvērtību var saglabāt turot grāmatu vienā rokā un maizi otrā.

Lasīšanai tualetē nevajadzētu sagādāt nekādas problēmas, protams, velkot nost un uzvelkot bikses grāmata būtu vēlams atlikt malā, bet visādi citādi lasīšanu nekam nevajadzētu ierobežot. Tukšās lapas varbūt var izglābt no kādas kļūmīgas situācijas, kad pēc procesa tiek atklāts tualetes papīra trūkums.

Grāmatas svars 326 grami ir pietiekami mazs, lai par tās ilglaicīgu turēšanu rokās nebūtu jāuztraucas. Nogurums rokām neiestāsies pat pēc pusstundas ilgas lietošanas. Mazais svars un nelielās dimensijas ļauj to ērti pārvietot no vienas vietas uz otru, neprasot papildus fizisku piepūli.

Untitled
The color of magic

Novietojums. Grāmatas noapaļotās muguriņas dēļ to ir iespējams novietot tikai uz piecām no sešām skaldnēm. Novietojot grāmatu uz jebkuru no šīm skaldnēm (izņemot muguru) tā izskatās pieņemami jebkurai vietai.

Diemžēl apskatītā grāmata ir pilnīgi ūdens un uguns nedroša. To nav ieteicams likt ugunskurā, kamīnā vai lasīt dušā. Visi šie faktori nelabvēlīgi ietekmēs grāmatas izskatu, un tā ar laiku var zaudēt savu lietošanas vērtību.

Novietošana plauktā

The color of magic

Lai arī 9781473205321 ir savietojama praktiski ar visām citām grāmatām, es tomēr rekomendētu viņu plauktā ievietot kopā ar 9781473205321, 9781473200227, 9781473200166. Viņu vienādais dizains un noformējums piešķir novietotajām grāmatām estētisku baudījumu.

The color of magic

Kas ir patīkami, The Color of Magic 9781473205321 atbalsta arī mūsdienās reti piekopto, bet viduslaikos populāro grāmatu novietošanas metodi.

Konkurenti

The color of magic
The color of magic

Šajā cenu un noformējuma grupā vistuvākais konkurents ir izdevniecības Эксмо radītais modelis 9785699156290. Pārējās šīs grupas grāmatas cenā un noformējumā nav līdzvērtīgas apskatītajam modelim.

Gala secinājumi:

Mīnusi

Daudzas tukšas lapaspuses;
Nav iespējams lasīt tumsā;
Nav iespējams ērti lasīt ēdot;
Nav iebūvēta radio un fotokameras.

Plusi

Nopietni nostrādāta, vidējam patērētājam domāts objekts;
Labi izskatās plauktā kopā ar citām šīs pašas sērijas grāmatām.

Kopumā iesakāma jebkuram grāmatu mīļotājam, kuram ir pieejams brīvs grāmatu plaukts un finanšu līdzekļi. Mana lietošanas pieredze rādīja, ka grāmata ir tā vērta, lai nopietns grāmatmīlis sāktu apsvērt šīs grāmatas vecāku izlaidumu nomaiņu uz jaunu. Zināmas arī, ka tuvākajā laikā nekādi turpmāki uzlabojumi The Color of Magic jomā netiek plānoti un iespējams šis būs pēdējais mēģinājums kaut kā, vismaz daļēji, standartizēt Diskzemes sērijas cikla grāmatu formātus.

Comments

Sibilla
Reply

Vai cik jauks apraksts. Varu vien piebilst, ka atbilstoši modernajai terminoloģijai iebūvēto grāmatzīmi sauc par šķirlenti (iespējams pēc analoģijas ar šķirmici).
Man vairāk ir sanācis darboties ar Prečeta izdevumiem citā plaši izplatītā fomātā – mīkstie vāki. Pluss ir tas, ka grāmatu var brīvi novietot uz jebkuras no sešām skaldnēm, tomēr arī lasīšanai ēdot, arī šis formāts galīgi nav piemērots. 🙂

asmo
Reply

Un kā grāmatu mīkstajos vākos turēt rokā, nerodas plastmasīguma sajūta? Aizdomas, ka izgatavota no lētiem materiāliem? 😀

Sibilla
Reply

Protams, lietotājam izveidojas noturīgs pieradums pie biežāk lietotā modeļa un tā funkcionalitātes, bet formātam mīkstie vāki neapšaubāmi piemīt lielāks elastīgums un tie pēc izmēra ir kompaktāki par cieto vāku formātu, līdz ar to aizņemot mazāku vietu plauktā. Turot rokās mīksto vāku modeli, tā elastības dēļ sajūta ir izteikti celulozīga un nepavisam ne plastmasīga. 🙂

asmo
Reply

Es apskatīju sev pieejamos mīksto vāku modeļus, jāatzīst, ka tajos ir arī mazāks tukšo lapaspušu skaits. Un sajūta turot rokās patiešām vairāk celulozīga nekā plastmasīga, lai gan pati virskārta ir tāda kā laminēta.

Marii
Reply

Ļoti izdevies lietošanas tests 🙂 Vāka vizuālais noformējums sākumā mazliet mulsina un šķiet neierasts, bet papētot sīkāk var nojaust smalku un pārdomātu dizainu.

asmo
Reply

Sevišķi tā grope gar vāka malu, kas palīdz vākam vērties atdalot to no grāmatas muguriņas. Viens gan, bet tas neattiecas uz lietošanu, uz vāka attēloto objektu un simbolu kopums diezgan daudz pastāsta par grāmata saturu.

andris
Reply

Pagāja kāds laiciņš, kamēr pieleca, ko lasu. Sākumā domāju, ka tev galīgi penālis izbiris.
Asprātīgi, cepums tev 🙂

asmo
Reply

Paldies par cepumu, vienkārši pamēģināju kā tas ir rakstīt elektronisko sadzīves preču apskatus 🙂

Lasītāja
Reply

A rozā versijas meitenēm nav? Vai vismaz ar puķītēm?

asmo
Reply

Ar puķēm diemžēl nebūs gan, papētīju arī citus šīs sērijas modeļus, nav neviena ne rozā, ne ar puķītēm 🙁 Lai gan ir pieejami modeļi ar raganām.

Equal-RitesWyrd Sisters

Lensor
Reply

Lasiju gan angļu gan latviešu valodā, nianses atšķirās 🙂

Leave a comment

name*

email* (not published)

website