Navigate / search

Retribution Falls (Tales of the Ketty Jay #1) by Chris Wooding

Retribution Falls (Tales of the Ketty Jay #1) by Chris Wooding

Man ir tāda tendence – iesākt kādu grāmatu sēriju, izlasīt to daļēji un tad pašam sev nemanot viņu pamest novārtā. Reizēm es saņemos un izlasu visu līdz galam (no tā bieži rodas vilšanās). Reizēm es nosolos neko jaunu, kamēr visas jau iesāktās normālās sērijas tiks izlasītas (tādu ir ap divdesmit). Bet solīts jau makā nekrīt. Par šo grāmatu sēriju es uzzināju aprīlī. Diezgan pavēlu, ja ņemam vērā, ka grāmata iznākusi pirms pieciem gadiem. Spēju noturēties nesākt lasīt veselus astoņus mēnešus, bet tad vadzis lūza.

Frejs (Frey) ir Ketty Jay kapteinis, mazas vazaņķu bandas līderis. Ketty Jay komandas ikdiena ir pavisam vienkārša, ja rodas iespēja kādu aplaupīt, apšmaukt vai nogalēt. Vienā vārdā sakot pirātisms. Galvenais mērķis ir iegūt naudu, tam pakārtoti ir palikt dzīviem. Viss ir daudzmaz normāli līdz Frejs nesaņem norādi uz kādu izdevīgu laupījumu. Piecdesmit tūkstoši par nieka lādi ar dārgakmeņiem, kas gan varētu noiet greizi. Izrādās, ka viss. Frejs no sīka pirāteļa kļūst par valsts ienaidnieku numur viens.

Sākot lasīt vajadzētu uzreiz atmest visādas idejas atrast dziļas morālas un ētiskas problēmas risinājumus. Šī grāmata ir piedzīvojums, kurš sākas no pirmās lapaspuses un nelaidīs prom līdz pat pēdējai. Komandu uzmetīs, viņi bēgs, gandrīz noķers, noķers, aizmuks, atradīs slepenu pirātu pilsētu, piedalīsies aizraujošās gaisa kaujās, gūs slavu (bēdīgi slavens arī ir slavens), dzer un notrieks naudu ar maukām. Bonusā katras grāmatas nodaļa sāksies ar daudziem apakšvirsrakstiem, nu kā Žila Verna grāmatās). Taču nevajag domāt, ka te viss ir hack and slash, autors patiešām māks savērpt intriģējošu sižetu un to labi izstāstīt.

Šo grāmatu var droši pieskaitīt pie stīmpanka žanra. Šajā pasaulē var izsaukt dēmonus un radīt maģiskus golemus. Galvenais transporta līdzeklis ir dirižabļveidīgi kuģi, kuru lidošanai ir nepieciešams aether (turpmāk ēteris). Autors šādu kuģu popularitāti pamato ar sarežģīto pasaules ģeogrāfiju. Ja agrākos laikos mūsu pasaulē pirāti kuģoja jūrās, tad šajā pasaulē pirātisms notiek gaisā.

Grāmatas varoņi (visi kā viens ) ir pilnīgi atsaldeņi (vai arī literāri izsakoties antivaroņi), gan labie, gan sliktie. Patiesībā tādu sirdsšķīstu personāžu šajā grāmatā nemaz atrast nevar. Visiem rotas ir notašķītas ar asinīm, katram ir kaut kas slēpjams. Frejam ir daudz personīgo ienaidnieku. Viņa demonologam ir kāds tumšs noslēpums, kura dēļ viņu vajā pasaules labākā detektīvaģentūra. Navigators vispār ir dzīvs mironis, kas īsti nevar sevi saprast pats. Pinn – mīl savu izredzēto, bet ir totāls idiots un gatavs nolaist no kātiem jebkuru, uz kuru norādīs. Malvery – dakteris alkoholiķis, kura kajīte ir īsts zaņķis, mīl šaut uz cilvēkiem.

Frejam personīgi dzīvē vissvarīgākais ir nauda, kāršu spēle un Katty Jay. Viss pārējais viņu neuztrauc, ja tev vajag viņa palīdzību, tad labāk paņem līdzi naudu, un arī tad nav garantijas, ka neuzmetīs. Protams, vēl ir sievietes, bet ar tām viņš ilgi attiecībās neielaižas, jo tas vienmēr velk uz precībām. Šādai komandai būtu muļķīgi pārtapt baltai un pūkainai, tas jau izklausītos pēc pasakas. Tādēļ autors ir izvēlējies saviem alkatīgajiem varoņiem citu izaugsmes veidu. Viņi mācās kļūt par saliedētu komandu. Cenšas saprast viens otru un strādāt kopēja mērķa vārdā. Būtu muļķīgi no viņiem gaidīt nožēlu pēc pasažieru kuģa uzlaišanas gaisā, viņu jautājums ir, kas mūs uzmeta un kā izkulties cauri sveikā. Šādam risinājumam nepietiek tikai ar paļaušanos pašam uz sevi, jāmācās būt lojāliem un klausīt pavēlēm.

Lieku 10 no 10 ballēm gan par pasauli, gan piedzīvojumiem, gan par kolorītajiem varoņiem. Tā vien gaidīju, kad kādu no viņiem nolaidīs no kātiem. Jo būsim godīgi, viņi to tikai būtu pelnījuši, pat asara nenoritētu.

Comments

andris
Reply

Ir diezgan nepiedodami, ka tu pie komandas locekļiem neesi pieminējis kaķi. Un golemu.

asmo
Reply

Golemu es nepieminēju, lai nejauši neuzrakstītu maitekli. Bet kaķi pieminēt būtu vājības izrādīšana un mēs jau zinām, ko šis kaķis dara un domā par vājiem cilvēkiem 😀

andris
Reply

Ja autors būtu Rotfuss, viņš varētu mierīgi sarakstīt kādu plānu grāmatiņu par kaķa gaitām un es būtu pirmais rindā uz pre-orderēšanu 😀

Leave a comment

name*

email* (not published)

website