Navigate / search

The Heroes (First Law World #2) by Joe Abercrombie

The Heroes (First Law World #2) by Joe Abercrombie

Ja šādos tempos turpināšu, tad drīz varēšu pretī Aberkrombija vārdam ievilkt ķeksīti – viss, kas sarakstīts, ir izlasīts. Šīs grāmatas lasīšanas uzsākšana bija pieķeršanās zelta fondam. Tas ir tām grāmatām, kuras es taupu gadījumam, kad vairs nevaru izdomāt, ko lasīt.

Šķiet, Ziemeļos miera nebūs nekad. Cik gan ilgs laiks pagājis kopš Black Dow pārņēma varu. Viņa ikdiena paiet ne tikai kurnētāju apspiešanā; atkal ir uzradušies Savienības karavīri, kuri vēlas iekarot vai visus ziemeļus. Jau labu laiku notiek manevri, abas armijas diez ko nevēlas iesākt nopietnu cīņu. Taču pienāk diena, kad Ziemeļnieku un Savienības karavīri sastopas pie kāda necila pakalna The Heroes, kuru rotā megalītu aplis. Šeit tad arī tiks izlemts Ziemeļu liktenis.

Šo grāmatu pamanījos lasīt veselās trīs valstīs – Latvijā, Krievijā un Apvienotajos Arābu Emirātos. Bija jau vēl arī tās valstis, kurām lasīšanas procesā lidoju pāri, bet gaisa telpas neieskaitīšu. Šī grāmata varētu pretendēt uz šā titulu – visvairāk valstīs lasītā grāmata. Tas gan neliecina par to, ka viņas lasīšanai man būtu jāpiespiežas, viņa vienkārši ir bieza.

Grāmatas pasaule ir noslīpēta jau iepriekšējās četrās grāmatās, un šajā jomā neko jaunu pateikti nevar. Pasaule joprojām ir smalki detalizēta, ar bagātu vēsturi, katram varonim līdzi velkas vesela biogrāfija, kas nekonfliktē ar iepriekšējās grāmatās lasīto. Pasaule nav arī idealizēta pasaku valstība, kur vienā stūrī dzīvo labie ļaudis un otrā pāri tuksnesim ļaunie mošķi. Nē, te lielie vīri vadās no ģeopolitiskajām interesēm un labprāt izmanto izdevīgu brīdi savu ambīciju realizēšanai. Mazie ļaudis savukārt ir tikai zobratiņi lielo darbu veikšanā.

Grāmatas varoņu vidū var sastapt jau pazīstamus personāžus, smalkāk iepazīt tādus, kas iepriekšējos darbos bija tikai pieminēti. Dažs labs ir arī pavisam jauns, šim stāstam nepieciešams tēls. Uzskaitīšu, manuprāt, vislabākos grāmatas tēlus.

Bayaz saukts arī Pirmais mags – viss karš patiesībā ir viņa stāsts un iniciatīva. Iespējami vislielākais maitas gabals, kas atrodams First Law pasaulē. Viņa intereses ir globālas, un savu lēmumu realizēšanai viņš nekautrēsies noklāt visu pakalnu ar savas un pretinieku armijas līķiem. Nē, viņš pats tieši nekomandēs, bet, ja vajadzēs, tad pagriezīs notikumus tā kā vajadzīgs.

Caul Shivers – atgriezies Ziemeļos un turpina darīt to, kas viņam vislabāk padodas – slepkavot cilvēkus. Domas kļūt par labāku cilvēku viņš ir atmetis pavisam. Viņa klātbūtne šajā kaujā ir absolūti nepieciešama, jo viņš taču ir cilvēks – leģenda. Metāla acs viņa uznācieniem piešķir nepieciešamo dramatiskumu.

Bremer Dan Gorst – bijušais karaļa miesassargs, kurš pēc kāda notikuma meitu mājā ir kritis nežēlastībā. Viņš tagad ir karaļa novērotājs. Dzīvi pavada trenējoties un mēģinājumos varonīgi iet bojā kaujas laukā, lai tādējādi atgūtu savu labo slavu.

Prince Calder – patiesais ziemeļu mantinieks, kuru Black Dow atgrūdis no siles. Diemžēl viņš ir pataloģisks gļēvulis. No kaujas lauka viņš parasti bēg pirmais, intrigants no viņa nekāds, tik vien kā tēva vārds. Taču viņš nemaz nenojauš, ka ir bandinieks kādā spēlē.

Black Dow – Ziemeļnieku vadonis, kas šķiet sasniedzis savu virsotni. Taču viņš nemaz nebija iedomājies, ka valdīšana var būt tik garlaicīgs pasākums. Pat paša varas nostiprināšanai viņam ir nācies Ziemeļus izpostīt vairāk, nekā to izdarījuši Savienības karavīri.

Neskatoties uz karadarbību, grāmata ir ļoti pacifistiski noskaņota. Parasto karavīru un viņu vadoņu centrālā doma ir tikšana mājās. Gadās pa muļķim, kurš, lai iegūtu vārdu, ir gatavs skriet ar cirvi rokā šķēpu rindai. Taču parasti vīri cīnās, kad citur vairs nav kur sprukt. Par karošanu un virzīšanos no vienas kaujas vietas uz otru neviens nav sajūsmā. Armiju ģenerāļi jau sen ir samierinājušies ar domu, ka viņi faktiski nespēj ietekmēt kaujas gaitu. Vienkārši nav iespējams reālajā laikā nodot informāciju kaujas ar ziņnešu palīdzību.

Izcila grāmata, aizraujošs trīs dienu episku cīņu apraksts, bez nekādas glorifikācijas un varoņu slavas apdziedāšanas. Armijā cilvēki ir tādi paši kā visur gan drosminieki, gan gļēvuļi. Viņus vieno bezcerība, zinot, ka zemes pleķītis, par kuru nupat viņi lējuši asinis var mierīgi sarunu rezultātā tikt atdots atpakaļ iepriekšējiem saimniekiem. Jo ne jau karavīri izšķir kara uzvarētājus, to dara valdnieki. Grāmatai lieku 10 no 10 ballēm. Noteikti lasāms fantāzijas darbs.

Comments

Andris
Reply

Šis viennozīmīgi ir Aberkrombija meistarstiķis. Fantāzijas ‘Rietumu frontē bez pārmaiņām”. Žēl,ka šī ir 5tā Pirmā likuma pasaules grāmata, un, kaut teorētiski šis ir standalone stāsts, lai to pilnībā izbaudītu vajadzētu izlasīt arī visas iepriekšējās, jo, piemēram, worldbuildinga šajā grāmatā nav vispār, viss balstās uz iepriekšējām grāmatām, kas nozīmē, ka maz būs tādu, kas Heroes izlasīs.
Interesanti, ka pie svarīgajiem tēliem neesi minējis ne Kurdenu Krovu, ne Beku, kas manuprāt bija galvenie POV tieši kara bezjēdzībā. Viens kā pieredzējis veterāns, kas neko citi izņemot karošanu nemaz nezin, un otrs jauns gurķis, kas sasapņojies būt par varoni, nu ticis īsto karu redzēt.
P.S. Fcuk Bayaz. Es tā ceru, ka kādreiz viņš saņems pēc nopelniem, kaut zinot Aberkrombiju, tas ir maz ticams.

asmo
Reply

Tāpat es neesmu pieminējis arī Tanniju, kurš saprot, ka galvenais ir neizrādīt iniciatīvu un ir visrūdītākais veterāns Union armijā, un Stranger-Come-Knocking gigants, kurš apsēsts ar civilizāciju un Finree ambiciozo pulkveža sievu.

Bet patiesi ir žēl, ka viņš šo grāmatu nav padarījis, kaut nedaudz patstāvīgāku. Jo godīgi, sakot sērijas piekto grāmatu lasīs tikai cilvēks, kas viņu nejauši paņēmis vai autora fanbojs.

Es gaidu to dienu, kad dižo kultūras nesēju Bayaz mežā nositīs koks 🙂

gacca
Reply

Esmu izlasījis gandrīz visas Aberkrombija “First law”grāmatas, iestrēgu pie Red country beigām. Interesanti, ka pirmā viņa grāmata, ko izlasīju un kas man lika izlasīt visas pārējās bija tieši Heroes. Tāpēc domāju, ka jūs pamatīgi kļūdaties, apgalvojot ka šo gramatu nevar lasīt pašu par sevi. Kad lasīju Heroes vēl nepazinu Logenu un nezināju Bajaza reputāciju, tas visu grāmatu padarīja vēl interesantāku un mistiskāku, kā arī uzdzina pamatīgu vēlmi uzzināt, kas tas tāds Logens ir. Manuprāt, šī ir Aberkrombija pati labakā grāmata – viņa lielais meistardarbs.

asmo
Reply

Iespējams, ka tu esi no tiem retajiem fantāzijas lasītājiem, kuriem nav nekas pretī, ja viņu iemet notikumu jūklī bez nekādiem paskaidrojumiem un priekšzināšanām. Par Labāko grāmatu noteikti piekrītu.

Decembra grāmatas | … zivis kraulā nepeld …
Reply

[…] The Heroes (First Law World #5) by Joe Abercrombie – ja esi darkgrim fantāzijas fans un neesi vēl izlasījis šī autora grāmatas, tad uzmanies – tavu fana kartiņu var anulēt. Šī ir episka grāmata visos aspektos, tieši šo eksemplāru saņēmu dāvanā no Andra Ziemassvētkos, un ne jau parastu bodē nopirktu, nē, ar pašrocīgu autora parakstu un manu vārdu. Manu sajūsmu par šo grāmatu tiešām nav iespējams aprakstīt! […]

Leave a comment

name*

email* (not published)

website