Navigate / search

Blogam deviņi!

3394902236_03dd9d7544_o

BRĪDINĀJUMS! Šis ieraksts ir pašslavinošs un neobjektīvs!

Šodien ir tā diena, kad mana blogam asmodeus.lv aprit veseli deviņi gadi. Dienā, kad veicu savu pirmo ierakstu, nudien necerēju, ka šis izvilks tik ilgi, jo iepriekšējie divi atdeva galus pat īsti nesākot dzīvot. Tajos aizgājušajos laikos blogi bija savā plaukumā. Ja tev nebija savs blogs, tu nebiji vispār. Blogi radās pa dienu desmitiem, un cilvēki pat centās piešķirt tiem sfērisku formu, runājot par blogosfēru. Patiesībā tas bija tikai blogu burbulis, jo šim pasākumam bija tikai sieniņa bez nekāda piepildījuma. Nevaru noliegt, ka arī šo blogu sagaidītu iznīkšana, blogs bija, bet ko tajā rakstīt, nezināju. Atstāstīt ikdienas notikumus negribēju, pārrakstīt ziņu virsrakstus likās pastulbi, tādēļ blogam radās pārrāvums no Decembra līdz Jūnijam.

Un tad man ienāca galvā ideja, ka ir jāraksta par grāmatām. Galu galā es viņas lasīju pāris nedēļā. Tādēļ vismaz viens ieraksts blogā nedēļā tiktu nodrošināts (tad es vēl nemaz neapjautu, ka lasu vairāk par piecdesmit grāmatām gadā), lieki piebilst, ka sākumā man nebija ne jausmas, kā pareizi par grāmatām jāraksta. Varētu jau atgriezties pie vecajiem ierakstiem un visus uzprišināt, bet turu tos sev par atgādinājumu no laikiem, kad par grāmatu nespēju no sevis izspiest vairāk kā divas rindiņas.

Aizbraucu ceļojumā uz pāris nedēļām, un kļuva žēl visu pieredzēto nodot aizmirstībai, tādēļ ieblogoju arī par to. Un tad man ienāca galvā ideja iegūt apmeklējumu, paeksperimentēju ar sensacionāliem paziņojumiem, tie, protams, deva labus ciparus, bet jēga no tā nebija nekāda. Vēlāk nolēmu sev piesaistīt domājošu publiku un katru nedēļu publicēju uz matemātiku balstītu atjautības uzdevumu. Šo uzdevumu risinātāji patiešām bija gudri un atjautīgi cilvēki. Man joprojām ir žēl, ka viņus pievīlu, jo ievērības cienīgas problēmas man bija tikai 88. Piedodiet, ja varat! Laiku pa laikam es salasu kādus piecus uzdevumus un domāju atsākt, bet saprotu, ka lielāka jēga būtu, ja es sagatavotos uz vismaz vēl 80.

Ierakstu rakstīšana nudien nav nekas grūts, vajag tikai saņemties un rakstīt. Nav tādas lietas kā iedvesma, ir tikai slinkums un aizbildinājumi. Skaidra lieta, ka rakstīšana rakstīšanas pēc ir diezgan bezjēdzīgs pasākums, kas robežojas ar sadomazohismu. Tādēļ ir vēlams, lai visam ir kaut kāds mērķis. Mans mērķis nav glābt pasauli, mans mērķis ir ierobežot savu zināšanu zudumu. Cik nav gadījies, ka paskatoties uz grāmatas vāku, tu zini, ka esi lasījis, taču neko neatceries. Domāju, ka tā ir daudzlasītājiem aktuāla problēma. Grāmatu apraksti ļauj man sistematizēt savas domas un izveidot nelielu atmiņas projekciju laikā pēc grāmatas izlasīšanas.

Daļa no grāmatām ir tādas, kuras aizmirstas, un izlasot atsauksmi nekādu iebildumu nerodas pat pēc pieciem gadiem. Taču ir grāmatas, kuras pēc izlasīšanas tiek pārdomātas vēl un vēl, un lasot aprakstu bieži vien rodas kognitīvā disonanse. Reizēm šķiet, ka novērtēta par labu, reizēm, ka esmu nepamatoti piesējies sīkumiem un palaidis garām galveno. Gadās visādi. Cenšos uzrakstīt par visām izlasītajām. Reizēm patiešām nākas piespiesties, lai savu atmiņas projekciju digitalizētu. Taču gadās, ka mēnešiem ar rakstīšanu nav nekādu problēmu.

Visgrūtāk bija pirmos gadus, īsti nebija ar ko sevi salīdzināt. Taču tad atradu MsMarii blogu un sapratu, ka neesmu viens. Ja sākumā nebūtu viņas bloga (kuram ar starp citu tūlīt būs deviņi gadi), tad, iespējams, neskatoties uz savu motivāciju, būtu atmetis visam ar roku. Ar laiku par grāmatām sāka rakstīt Lasītāja, Baltais Runcis, Burtkoki, Spīgana, Andris un Sibilla, un tad bija gan citi, uz ko paskatīties, motivāciju smelties un labu frāzi nospert. Vēl labāk ir atrast aprakstu par grāmatu, kuru arī es, apraksta iedvesmots, vēlētos izlasīt. Un vispār man ir patiess prieks, ka neesmu vienīgais trakais, kurš ne tikai lasa grāmatas, bet arī par tām raksta. Tagad jau vairāk vai mazāk grāmatblogeru skaits ir mērām desmitos, un es cenšos izlasīt viņu visu domas par grāmatām. Reizēm, ja ir ko teikt, tad arī ierakstu pa komentāram. Nekas jau tā neuzmundrina rakstītāju kā komentārs 😉

Pavisam deviņu gadu laikā esmu publicējis 1345 ierakstus, un no tiem lielākā daļa ir veltīta tieši grāmatām. Ja mani dati ir pareizi, tad drīzumā ir gaidāms tūkstošais grāmatas apskats. Pagaidām nekas neliecina, ka būtu gatavs mest mieru grāmatām un blogošanai.

Comments

andris
Reply

Pirms deviņiem gadiem man nebija nekādas nojausmas par blogiem un izrādās, ka es mierīgi esmu dzīvojis, nemaz nenojaušot, ka manis nav 🙂

Bet deviņus gadus cītīgi blogot ir repekt un uvažuha, malacis. Viens no LV top blogiem 🙂

asmo
Reply

Dzīvot jau var, bet vai tad tā ir dzīve! 😀

Paldies.

vkasims
Reply

Gaidām vēl daudzus gadus un labas grāmatas 😉

Bet tā ir tiesa, ka dažas grāmatas atmiņās atstāj pavisam citu nospiedumu nekā pirmajā brīdī pēc izlasīšanas. Tas pat spilgtāk parādās gudrīdos, kur vari tikai skatīties trīs gadus vecās atzīmēs un brīnīties.

asmo
Reply

Paldies!

Par trīs gadus vecu grāmatu vērtējumu es vispār cenšos nedomāt, lai neuzkārtu smadzenes. Tādēļ vienmēr esmu apskaudis cilvēkus, kas spēj ielikt 3.25 jo tas nozīmē, ka viņi kaut kā spēj grāmatu novērtēt 20 baļļu sistēmā.

Ivita
Reply

Man atkal ir ļoti grūti ielikt sevi tajās 5 ballēs. Liekas, ka abas patika, bet viena par kripatu vairāk, tāpēc jau neņemšu nost veselu punktu. 😀 Būtu bijusi gudrāka, būtu izvēlējusies 10 baļļu sistēmu, bet ko tad nu vairs.

P.S. Sumināts jubilārs! Vienmēr prieks paciemoties asmodeus.lv un palasīties vērtīgas lietas. Lai blogs dzīvo vēl vismaz 10 gadus. 🙂

asmo
Reply

Paldies par labajiem vārdiem 🙂

Fledis
Reply

Izklausās jau visnotaļ cerīgi, tas priecē. Apsveicu ar pagājušo!
Par kaut kāda veida uzdevumu konkursiņiem runājot- man joprojām pietrūkst Atradēja (varbūt te apkārt lidinās vēl kāds Atradēja veterāns? Droši vien jau nē), bet nu skaidrs, ka no organizatoriskās puses darbiņš tas ir baigais lai noturētu to lietu regulārā apritē.

asmo
Reply

Paldies!

Kas ir Atradējs?

Fledis
Reply

Bija tāds konkurss lapā 1188, bet nu jau pirms daudziem gadiem. Katru dienu viens jautājums ar 4 atbilžu variantiem par da jebko. Par pareizu atbildi varēja dabūt punktu, par nepareizu, ja riktīgi atceros, punktu ņēma nost. Par noteiktu punktu skaitu piešķīra kārtējo ‘kastu’ ar smuku ikoniņu un par lielākām punktu summām bija arī balvas, tipa- biļete izklaidei kartingu trasē vai kas tamlīdzīgs. Ja izņēmi balvu, tad atbilstošās summas punkti dzēsās un vajadzēja sākt no gala.
Kaut kas līdzīgs bija Brain’ā, varbūt joprojām ir.
Skatos, ka man bijuši sakopēti viena gada jautājumi, diemžēl tikai ar pareizo atbildi bez pārējiem 3 variantiem. Nu, piemēram:
Mēģenē ir viena baktērija. Pēc minūtes tā sadalās (vairojās) divās daļās. Mēģene ar baktērijām piepildās pusstundas laikā, bet puse no mēģenes piepildās … (4 varianti ar skaitļiem)
Maija roze 4 un 19, austrumu magone 5 un 14, sējas lins 6 un 16, baltā ūdensroze 7 un 18. Bet kam atbilst parastais cigoriņš? …(4 skaitļu pāri)
1935. gadā Vilma Pētersone ieguva pirmo vietu Latvijas konkursā …( 4 varianti- par ko?)

Bija arī attēlu jautājumi- atpazīt, kas tas tāds vai kur atrodas…
Bija mums tur tāda forša virtuālā kompānija nolasījusies- Alcheimers, kaasiits, TeleMedia, Aisis, Nesis…

asmo
Reply

Tā tad jums ir bijusi nopietna viktorīna. Nē, mani bija dikti uz matemātiku tendēti un loģiku. Daļa no viņiem atrisināmi uzkodējot nelielu programmiņu, vai analītiski uz papīra. Citu varēja uzreiz izštukot dažiem tas varēja prasīt pāris dienas.

Sibilla
Reply

Sumināts jubilejā! Deviņi gadi blogam ir varen nopietns vecums. Novēlu arī turpināt tikpat ņipri kā tagad!
Man jau dikti iet pie sirds Tavs analītiskais rakstības stils un fantāzijas pasauļu ekonomisko sistēmu analīze. Nu kur gan vēl par to varētu kaut ko palasīt latviski. 🙂

asmo
Reply

Liels paldies!

Fantāzijas pasauļu ekonomiskā analīze te turpināsies vēl daudzus gadus 🙂

Lasītāja
Reply

Sveicu un apbrīnoju!
Bet. Tavā ciparu virknē pēdējā rindkopā iztrūkst divnieka, tā ka priekšā vēl smags darbs daudzu gadu garumā. 😀
Labi vien ir, jo Tavus smieklīgos tekstus vienmēr patīkami lasīt.

asmo
Reply

Liels paldies 😉

Vienmēr ir patīkami, ja blogam tiek vēlēta vēl 81-133 gadus ilgu pastāvēšanu.

Lasītāja
Reply

Takš Tev ir mantinieki, nekādu problēmu.

Evija
Reply

Sirsnīgi sveicieni, Asmo!
Tu noteikti esi izvēlējies pareizo virzienu! Un domājošu publiku noteikti piesaisti arī ar grāmatu un ceļojumu aprakstiem. 🙂
Paldies par lieliskajiem bloga ierakstiem, kas ne reizi vien ir mudinājuši uz kādas grāmatas lasīšanu vai tieši otrādi- nelasīšanu. 🙂

asmo
Reply

Paldies!

Mairita
Reply

Ārprāc, gandrīz asariņu nobirdināju par Tavu grūto un vientulīgo sākumu 🙂 Sveicu ar deviņām tortēm un vienu svecīti!
Ieraksti tiešām noder atmiņu uzturēšanai. Vakar kārtoju kategorijas un pie viena arī gremdējos atmiņās par grāmatām, kuras izrādās lasītas, bet neko īsti vairs neatceros. Labi, ka ir pierakstīts. Pēc Tavu ierakstu daudzuma jau izskatās pēc apjomīgas atmiņu bibliotēkas.

asmo
Reply

Paldies, par tortēm un svecīti 🙂

Nemaz nesaki, kad tu 2008. gadā nozudi uz brīdi, tad nopietni aizdomājos par grāmatbloga rakstīšanas ilgtspēju. Ja jau tik laba rakstītāja atmet ar roku, kāda tad man jēga vispār turpināt.

Ierakstu daudzums vairāk ir balstīts manā nespējā atstāt kaut ko aiz borta, ja jau dara tad kārtīgi.

Mairita
Reply

Tas atsauc atmiņā kaut ko par to, kā katrs vissīkākais solis vai lēmums var ietekmēt pasauli un mēs to pat nezinām.

asmo
Reply

Tieši tā, toties bija liels prieks, kad tu atkal atsāki rakstīt par izlasītajām grāmatām.

doronike
Reply

Sveicināts jubilejā!
Lai tev nākotnē daudz jaunu grāmatu un laimīgu ceļojumu!

asmo
Reply

Paldies!

Uldis
Reply

Nu tad uzmundrinājuma un apsveikuma komentārs arī no manis. Nākamgad jārīko balle- desmit gadi uz skatuves. Nav joka lieta! 🙂

P.S.
Atradējs bija baigi labā lieta! 😉

asmo
Reply

Paldies!

Fledis
Reply

Ē! Tu arī tur biji?

Eduards
Reply

No sirds apsveicu! tā turpināt un gaidu ar vien jaunus grāmatu aprakstus!
No savas puses piemetināšu, ka tavs blogs ir viens no pirmajiem, kuram jau kādu laiku sekoju un gandrīz katru dienu rītu uzsāku ar tavu bloga pārbaudi – vai atkal nav aprakstīts kaut kas ‘garšīgs’ un iepriekš nedzirdēts:)!

asmo
Reply

Liels paldies! Prieks, ka man ir uzticīgs bloga lasītājs!

papiraobjekti
Reply

Apsveicu, un turpini iesāktot, tev labi sanāk!

Leave a comment

name*

email* (not published)

website