Navigate / search

Look to Windward (Culture #7) by Iain M. Banks

Look to Windward (Culture #7) by Iain M. Banks

Kultūras cikla projekts man jau rit otro gadu. Nevar teikt, ka man šī sērija nepatiktu, vienkārši pēc katras grāmatas izlasīšanas nerodas vēlme tūlīt lasīt nākamo. Autors prot uzburt jaunas, interesantas pasaules, risināt aizraujošas problēmas. Vietām rakstītais ir dikti garlaicīgs, taču to pilnībā kompensē labi sarakstītās daļas.

Ir jau aizritējuši 800 gadi kopš Dvīņu Novu kaujas dienas. Viena no asiņainākajām kaujām Kultūras vēsturē. Masak orbitālā stacija atrodas 800 gaismas gadu attālumā no kaujas vietas un gatavojas mirušo piemiņas pasākumam. Šeit dzīvojošajiem 50 miljardiem cilvēkiem ir grūti saprast, kā var iznīcināt veselas planētu sistēmas un to, kāda ir bijusi Kultūras civilizācijas loma šajā notikumā. Uz Masak dodas arī planētas Čel sūtnis majors Kvilans (Quilan). Viņa planēta nesen ir pārcietusi pilsoņu karu, un daudzi šajā ceļojumā saskata Čel vēlmi samierināties ar Kultūras pārstāvjiem. Iespējams, viņš vēlas satikt savas planētas slavenāko disidentu komponistu Zilleru. Taču patieso misijas iemeslu nezina neviens, pat pats Kvilans ne.

Lai nu kur, bet planētu būvēšanā autoram nudien ir talants. Šajā grāmatā autors bez Kultūras orbitālās stacijas ir radījis vēl divas ekosistēmas. Planēta Čel ir tipiska planēta, uz kuras rasties saprātam, taču šoreiz saprāts ir radies no plēsoņām. Viņu sociālās iekārtas dinamika ir pavisam savādāka nekā visēdāju civilizācijām. Pirmkārt, tā ir kastu sistēma, kurā piederību nosaka iedzimtība. Kastu robežas tiek sargātas, un bieži vien tās ir bijušas par iemeslu asiņainiem kariem. Šos karus bieži vien arī sauc par kastu kariem. Čel iemītniekiem ir vēl viena neraksturīga iezīme. Atšķirībā no pārējām augsti attīstītām kultūrām viņiem zināmā vēstures posmā transcendējusi ir tikai neliela daļa no populācijas. Pie tam šī aiziešana no fiziskās pasaules nav notikusi pilnībā, viņi joprojām uztur sakarus, uztur ticību. Ir radusies sava veida reliģija, kuras adeptiem tiek garantēta nemirstība un atdzimšana pavisam reālās debesīs.

Kultūra nez kādēļ nav ņēmusi vērā visas šīs nianses, un savā veidā mēģinot demokratizēt sabiedrību, ir izraisījusi visasiņaināko pilsoņu karu planētas vēsturē. Savu viņi panāca – planētas iedzīvotāji apvienojas, taču ne jau labas gribas vadīti, bet naidā pret Kultūru. Ir jau tik viegli sevi attaisnot un teikt, redz, mēs jau neesam vainīgi, mūs sakūdīja. Arī viņu transhumānie radinieki nav nekādai miera mikas. Ja tā vispārīgi skatās, tad grāmata ir tāda interplanetāra alegoriju par ASV iejaukšanos Tuvajos austrumos. Par to, ka vienu vērtību sistēmu mēģina aizstāt ar ko citu. Varbūt īpaši neprasot demokratizējamo viedokli par savu nākotni. Kultūrai vēlme nest gaismu citām civilizācijām ir tādā pašā līmenī, viņa reizēm ir gan labdaris, gan policists. Iespējams, ka tā ir kritika par ASV ārpolitiku.

Otra pasaule ir behemotozauru apdzīvota atmosfēras planēta. Tā nenoliedzami ir veidota mākslīgi ar nelielu kodolu, bet milzu atmosfēru, kurā lēni peld behemotozauri un citi ar kontinentiem salīdzināmi simbiotiski organismi. Šeit katra suga pilda noteiktas funkcijas. Visu šo zoodārzu, kurš atrodas uz augstas attīstības pakāpes. Ja cilvēki būtu skudras, tad behemotozauri būtu cilvēki, pēta kāds Kultūras pārstāvis. Viena lieta gan ir skaidra, ja kāda rase mēģina nodarīt pāri šīm būtnēm, tad neskatoties uz to, cik tās ir varenas, šādas civilizācijas sagaidāmais dzīves ilgums ātri tuvojas nullei. Iespējams, tādēļ šai vietai visi ir iemācījušies mest līkumu. Sākumā kad notikumi rit nesteidzīgi, šī pasaule kalpo lasītājam par glābiņu, kur lasīt labu SF ar interesantu bioloģiju un filozofiju.

Grāmatas galvenie varoņi ir visnotaļ interesanti. Kabe trīsarpusmetrīgs trīskājains radījums, kas izskatās pēc trīsstūra. Viņš ir reportieris, kas savai planētai vēsta ziņas no Kultūras. Grāmatas pirmo daļu viņš vada filozofiskās diskusijās ar Zilleru. Zillers, komponists, kas reiz piederējis vienai no augstākajām Čel kastām, atteicies no visa un aizmucis uz Kultūru. Taču viņš zina savas planētas reālijas un ne par ko negrib tikties ar majoru Kvilanu. Viņam ir pamatotas aizdomas, ka šis planētas emisārs te ierodas tikai ar vienu mērķi – viņu novākt. Kvilans izbijis karavīrs, kuram ir zudusi dzīves jēga, taču ir vēlme aiziet ar lielu blīkšķi. Viņa emocijas var saprast, bet kādēļ izvēlēties šādu veidu, lai pieliktu punktu savai dzīvei, var nojaust tikai pēc visas grāmatas izlasīšanas. Un, protams, Masak mākslīgais intelekts, saprāts, kurš spēj garantēt visu savu 50’000’000’000 iedzīvotāju dzīvību, vadīt visu stacijas infrastruktūru un, ja vajadzīgs, ar katru aprunāties. Viņa iespējas nav prātam aptveramas.

Neskatoties uz visām foršajām planētām un interesantajiem tēliem, autoram paiet pus grāmata, lai iešūpotos. Sākumā ieliktais pamats nudien ir noderīgs, taču varēja to visu pasniegt interesantāk. Kauns atzīties, bet kad biju ticis līdz pusei, es apsvēru nolikt grāmatu malā pavisam. Aizmirst par tādas eksistenci un pieķerties kaut kam citam. Līdz ar to sērijas lasīšana būtu pabeigta priekšlaicīgi. Labi, ka izdevās sevi pārvarēt, jo beigas bija izcilas. Autors visu grāmatu izliek dažādus māneklīšus, ar kuriem pievilināt lasītāju, likt tam izdarīt nepareizus secinājumus un tad parādīt to visu nedaudz citādi. Tas man patika, liek visu laiku domāt līdzi un ielikt notikumus jaunajā perspektīvā.

Grāmatai lieku 8 no 10 ballēm. Laba demokratizācijas kritika, par to, ka ar atvainošanos ne vienmēr var remdēt visas sāpes un izskaust atriebības alkas. Par augsti attīstītu reliģiozu sabiedrību, kurā debesis ir īstenība un par tās indivīdiem. Var lasīt atsevišķi no visas sērijas, taču pirmās divsimt lapaspuses būs iemidzinošas.

Comments

Pirmais tūkstotis | … zivis kraulā nepeld …
Reply

[…] Beidzot ir pienākusi tā diena, kad manā blogā ir atrodami 1’000 grāmatu apskati. Kad sāku visu šo padarīšanu nemaz uz tādiem sasniegumiem necerēju. Patiesībā arī tūkstošā apskatītā grāmata pienāca visai negaidīta. Pirms kāda laika skaitot sanāca 994, taču tad kaut kā piemirsās un tikai nupat izveicot revīziju atnāca atklāsme, ka 11.12.2015 esmu nopublicējis tūkstošo grāmatas apskatu. […]

Leave a comment

name*

email* (not published)

website