Navigate / search

Blade of Tyshalle (The Acts of Caine #2) by Matthew Woodring Stover

Blade of Tyshalle

Pirms pusotra gada pēc grāmatas Heroes Die izlasīšanas es optimistiski prognozēju, ka arī turpmākie Kaina piedzīvojumi būs ne sliktāki par pirmo. No otrās grāmatas lasīšanas mani nedaudz atturēja informācija, ka šī esot vairāk tāda filozofiska. Ja grāmatu nosauc par filozofisku, tad ir tikai divas iespējas. Pirmā- tā tiešām ir filozofiska. Otrā – sižets ir tik samudžināts, ka lāga nevar saprast, kas ir kas un beigās attopies ar (nosacītu) kladi, kura pilna ar citātiem, bet ar minimālu sapratni par grāmatā notiekošo.

Zeme jau sen nav nekāds rožu dārzs, savulaik tai uzbruka nāvējošs vīruss, kas izpļāva lielu cilvēces daļu, un lai saglabātu tās ekonomiku, nācās ķerties pie drastiska risinājuma. Resursi bija ierobežoti, un tādēļ visi tika sadalīti kastās. Strādniekos, Biznesmeņos un Izklaidētājos. Pasaulē, kuru apdzīvo miljardiem cilvēku, nav nekas svarīgāks par kvalitatīvu izklaidi, un tā tiek nodrošināta. Katram Zemes iedzīvotājam ir iespējams kopā ar Aktieriem doties piedzīvojumos uz Overworld pasauli, kas atrodas citā matērijas svārstību frekvencē. Taču pārapdzīvotā pasaulē ir grūti samierināties ar izklaidi vien, ja tepat rokas stiepiena attālumā ir neskarta pasaule ar tīru gaisu, neizpostītiem mežiem un neapgūtiem izrakteņiem. Tas, ka tur jau dzīvo citi, nav liels šķērslis, jo Zemes varenajiem ir plāns, buldozeri un mēris. Ko gan spēs padarīt elfu magi un dīvainu dienu pielūdzēji pret tehnoloģijām un moderniem ieročiem?

Notikumi risinās septiņus gadus pēc pirmās grāmatas. Sākums ir daudzsološs un pavēsta to, kā Kains kļuva par Aktieri, ja pirmajā grāmatā nekas sīkumos netika izklāstīts, tad tagad pirmajās pārdesmit lapaspusēs lasītājs var uzzināt visu kas nepieciešamas, lai no zemākās sabiedrības slāņa paceltos līdz Aktierim. Arī Overworld pasaulē viss ir mainījies, Aktieri vairs nav noslēpums, par tiem klīst dīvainas baumas, ir izveidojies kainisma kults, kuru cītīgi mēģina apkarot vietējās reliģijas pārstāvji. Pats Kains vairs nedodas uz Overworld kā aktieris, viņš ir studijas direktors, dzīvo kopā ar savu sievu Šannu un viņas bērnu. Varētu šķist, ka viņš ir sasniedzis slavas virsotnes ne tikai paralēlajā pasaulē, bet arī uz Zemes. Bet tas tikai līdz brīdim.

Kollberg chewed on the finger, worrying it, cracking the bone like a dog sucking marrow; he turned his head to one side, wedged the finger back between his molars, bit down again, and yanked his head from side to side until the bone splintered at the knuckle and he could rip it free. Blood sprayed, and Kollberg fixed his lips to the wound, sucking greedily.

Kains gan kā cilvēks, gan kā Aktieris ir iemantojis daudzus ienaidniekus. Viņš ir nogalinājis daudzus, un un katram no šiem daudzajiem ir palicis kāds radinieks ar iemeslu ienīst Kainu. Kainam maigi izsakoties tas ir vienaldzīgi, viņa dzīves filozofija ir pavisam vienkārša – izdzīvot. Viņš neaizraujas ar augstākām matērijām un nenodarbojas ar morāliem spriedelējumiem. Tādēļ ir vēl jo interesantāk, kad Kains tiek nostādīts viens pret vienu ar jautājumiem. Vai ir vērts glābt pasauli, ja nespēj glābt savus tuviniekus? Vai ir vērts glābt savu pasauli uz citas pasaules rēķina? Un ko darīt, vienos svaru kausos ir miljards bērnu, bet otros tikai miljons?

Paralēli lielajiem jautājumiem dažādi dzīves gaitā iemantoti ienaidnieki mēģina Kainu novākt no ceļa. Lieki piebilst, ka Kainu īpaši tas neuztrauc, jo tādi ir bijuši vienmēr, un viņš ar tādiem niekiem sevi neapgrūtina. Tādēļ dažam labam Kaina arhiienaidniekam nāksies piedzīvot vilšanos, sastopoties ar Kaina vienaldzību pēc savu ģeniālo plānu realizēšanas. Bonusā lasītājs varēs novērot, kā Kains sapratīs, ka viņam mainīties nav vērts.

Visādi citādi asinis šajā grāmatā ir līdz ceļiem. Te ir gan milzu epidēmija, konspirācijas viena aiz otras. Daudz “draugu”, kas gatavi iedurt nazi mugurā. Daudz pēdējo izmisīgo cīņu, kurās izšķiras visas pasaules liktenis. Šādā pasaulē pat dieviem nav viegli, un tiem arī ir jāizvēlas puses, sevišķi brīžos, kad uzrodas kāds jauns dievs ar ambīcijām un milzīgu sekotāju daudzumu.

Vienīgais, kas lasot grāmatu mani kaitināja, bija problēmu eskalācija. Ja pirmajā grāmatā viss bija skaidrs. Kains glāba savu mīļoto, un viņam bija vienalga, kas viņam stāv pretī. Tad tagad, pirmā grāmatas puse sastāv no viņa Zemes piedzīvojumiem, kuros šis neko daudz neizpaužas, bet tikai peld pa straumi kā Adminsitrators. Tiekot gandrīz līdz grāmatas pusei, vienīgais secinājums bija, ka reizēm labāk ir būt mirušam. Ir vietas, kas ir ļoti, ļoti garlaicīgas, un ir jāsaņemas, lai lasītu tālāk. Taču ar laiku iešūpojies un sāc apjaust stāsta episkumu.

Destiny is bullshit. Your life only looks like fate when you see it in reverse.

Grāmatai lieku 9 no 10 ballēm. Stāsts jau ir dikti episks, un Kains nudien nav tradicionālais varonis. Viņa rīcība ne vienmēr būs loģiska un saprotama, tas ir grāmatas galvenais balsts. Visiem autora varoņiem piemīt laterālā domāšana, un konspirācijas ir tādas, ka lasītājs nevar īsti tikt gudrs, kas ir kas. Var lasīt daudzos līmeņos – gan kā daba pret tehnoloģijām, gan kā sabiedrības noslāņošanās modeli, gan kā asiņainu un episku piedzīvojumu, gan kā smalku atriebības stāstu. Ir no kā izvēlēties. Pirmās divas sērijas grāmatas noteikti iesaku kā izlasīšanas vērtas. Ar nosacījumu, ja nav bail no asinīm un nežēlības.

Comments

jaunietis
Reply

Šī laba, draugs ieteica un bij vērts 😉

Leave a comment

name*

email* (not published)

website