Navigate / search

Город мечтающих книг (Zamonien #4) by Walter Moers

gorod mechtajushih knig

Šī grāmata kā izlasāma man bija atzīmēta jau sen. Tikai nekad nesanāca laiks, un arī pašas grāmatas man nemaz nebija. It kā jau varēju nopirkt angļu valodā, bet man nez kādēļ ir aizspriedumi pret uz angļu valodu tulkotajām grāmatām. Nācās gaidīt izdevumu krievu valodā, un tā, vienu dienu iegājis grāmatu bodē, ieraudzīju Hildergunsta Mītgrieža darbu par vienu no Camonijas interesantākajām pilsētām.

Grāmatas ar jums var izdarīt jebko, bieži vien pēc grāmatas izlasīšanas vākus aizver jau pavisam cits cilvēks. Es te nemaz nerunāju par Bīstamajām grāmatām, kur tevi nākas stiept uz kapiem tūlīt pēc vāku atvēršanas. Jaunajam rakstniekam Hildegunstam Mītgriezim rokās ir nonācis perfekts manuskripts, grāmata, pēc kuras izlasīšanas jums vairs negribēsies lasīt kaut ko citu. Hildegunsts vēlas atrast manuskripta autoru un, kas zina, iespējams, publicēt šo, nenoliedzami Orma iedvesmoto darbu. Visas norādes liecina, ka jādodas uz Grāmatu pilsētu – Sapņojošo grāmatu pilsētu.

Vai es jau pateicu, ka Hildegunsts ir dinozaurs, kurš cēlies no slavenas literātu dzimtas? Viņa krustēvs un skolotājs tā arī neatspirga pēc perfektā manuskripta sarakstīšanas un pievērsās lauksaimniecībai. Tas gan neliedza Hildegunstam apgūt visu klasisko Camonijas literatūru. Camoniju apdzīvo daudz un dažādi radījumi, taču viņus vieno kaislība pret literatūru, taču Grāmatu pilsēta ir visas literārās pasaules cents.

Šī ir no tām grāmatām, kuru var lasīt daudzos un dažādos slāņos. Pirmais un visvienkāršākais ir piedzīvojumu pilna gandrīz vai bērnu grāmata, kur optimistisks pūķveidīgais varonīgi cīnās par saviem sapņiem, reizēm pat par izdzīvošanu, un mēģina glābt pasauli. Pretīgais tārps Smeiks ar savu rokaspuisi Grafenštoku ir perfekti ļaundari, kas klāsta savus plānus katram, kuru nolēmuši pazudināt. Pat šajā slānī jaunajam lasītājam tiks garantēta izcila izklaide un vēlme lasīt vēl vairāk.

Otrs slānis pazīstamāks būs grāmatu vācējiem. Grāmatu pilsēta ir sapnis jebkuram kolekcionāram, interesē grāmatas, kurās protagonisti ir insekti, šeit atrodams vesels veikaliņš. Interesē kaut kas šausmīgs, te ir antikvariāts, kur apkopoti specifiski šausmu stāsti, un īpašniece pati ir šausmone. Gribas ko retu un dārgu, vari riskēt un rakties nocenoto grāmatu veikalos, cerībā uz pirmizdevumu ar autora autogrāfu. Vai arī doties pie grāmatu medniekiem un palūgt iznest no katakombām kādu grāmatu no Zelta saraksta, tas gan maksās ļoti dārgi. Grāmatu pilsētas virszemes daļa ir tikai neliela daļa no visas pilsētas, īstās grāmatu krātuves atrodas tās katakombās, kuras grāmatu krājēji ir izveidojuši sen senos laikos. Tagad tajos mīt dažādi briesmoņi, milzu grāmatu tārpi, garpīri un ciklopi.

Trešais slānis ir domāts literātiem un visādi citādi izglītotiem cilvēkiem, te var kavēt laiku pēc anagrammām mēģinot atšifrēt mūsdienu pasaules rakstniekus, uz kuriem atsaucas autors. Te ir par smalkajām rakstnieku un izdevēju attiecībām. Netiek aizmirst arī kvartāls, kurā vēlams nekad neiekulties, tur dzīvo kritiķi. Un pīties ar kritiķiem ir slikts stils. Nedaudz pastāstīts par reiz slavenajiem rakstniekiem, kas nu dzīvo bedrēs un savu talantu par naudu izdāļā tūristiem, tā gan ir dikti šausmīga vieta.

Vienu vārdu sakot, grāmata par grāmatām un ko gan tu cilvēks vairāk vari vēlēties? Mani kā lasītāju visvairāk aizķēra tā vieta, kur Hildergunsts nokļuva kādā privātā bibliotēkā un lasīja labas, bet nezināmas grāmatas. Mums katram ir gadījies atrast tādu grāmatu un nenovērtētu autoru, un tādas ir tūkstošiem, bet neviens par viņām neko daudz nezina. Lieku 10 no 10 ballēm, noteikti iesaku izlasīt visiem, kas mīl lasīt grāmatas, būs par ko padomāt, pasmieties un paskumt. Un ja vēlies izlasīt nopietnu darbu par izdzīvošanu Grāmatu pilsētas katakombās, tad silti iesaku Kanifolija Lietusgaismas “Grāmatu pilsētas katakombas”.

Comments

fledis
Reply

Vells, izklausās interesanti. Nez, vai ir kāda cerība, ka varētu parādīties normālās provinces bibliotēkās…?

asmo
Reply

Es pat nezinu, kāda ir provinču bibliotēku politika, šajā jautājumā, domātu ka diez vai.

Lasītāja
Reply

Domāju, ka jāiet pie bibliotekāra un jāpieprasa. Nu, tas ir, jāpalūdz.

Sibilla
Reply

Kurā grāmatu bodē šito dabūji? Latviski diemžēl ir tikai Camonijas pirmā daļa ļoti izcilā Māras Poļakovas tulkojumā, bet turpinājumi mums laikam nespīd.

asmo
Reply

Par latviešu pirmās daļas izdošanu nemaz nezināju, bet šo nopirku polaris grāmatu bodē. Cik noprotu, krieviski grasās izdot arī turpinājumu.

PS. Un tagad lasot tavu blogu es visu atcerējos! Un es zinu, ko es lasīšu šodien vilcienā!

eduards
Reply

Sen jau gribēju tev jautāt-pēc kāda principa tu atlasi grāmatas (neieskaitīsim te padomju laikā izdotās sērijas) un cik ilgi tev aizņem vidēji 1 grāmatas izlasīšana?

asmo
Reply

Grāmatas es atlasu pēc nejaušības principa, gandrīz katru dienu pēc pusdienām ieeju grāmatu veikalā paskatos vai nav kas jauns. Tad reizi nedēļā, iečekoju ko amazone man piedāvā balstoties uz iepriekšējiem pirkumiem. Populārzinātniskajām, vaktēju Karaliskās biedrības ikgadējo grāmatu šortlistu. Reizi mēnesī izlasu Mir Fantastiki, kur sasmeļos informāciju par žanra jaunumiem. Nu un vēl jau ir goodreads, kur var paskatīties ko citi lasa vai atķeksē kā lasāmas.

Lasu es aptuveni 60 -100 lapaspuses stundā un tā kā vismaz pusotru stundu pavadu vilcienā, tad pāris dienās grāmata sanāk.

Mairita
Reply

Mir Fantastiki abonē drukātā vai digitālā veidā?

asmo
Reply

Es viņu katru mēnesi nopērku stacijas tunelī. 🙂 Reiz es abonēju, bet tas bija ilgāk un dārgāk. Abonēju arī elektroniski, bet šķiet, ka šis serviss nebija viņiem populārs un kādā jūnijā viņi uzmeta visus savus abonētājus, sakot, ka vairāk nebūs.

Mairita
Reply

Slikti. Kā reiz domāju varbūt abonēt digitāli.

Leave a comment

name*

email* (not published)

website