Navigate / search

Wyrd Sisters by Terry Pratchett

Šī ir Diskzemes Raganu noveļu cikla otrā grāmata, tāpat kā pirmajā galvenā varone ir ragana Granny Weatherwax.

Vecais Lankras karalis Verence ir miris, protams no dabīga cēloņa – naža mugurā. Tā mainās dinastijas, taču viņa jaundzimušo dēlu izglābj raganas, nu jau veselas trīs Granny Weatherwax, Nanny Ogg un Magrat. Karaļa dēls tiek atdots ceļojošā teātra trupai un iegūst vārdu Tom Jhon.

Jaunajam karaļa vietas izpildītājam Hercogam Felmet un viņa sievai ar karalistes pārvaldīšanu nesokas. Karaļa kronis ir pazudis, ļaudis māju dedzināšanu neuztver nopietni (pārāk bezpersoniska pieeja) un galu galā saceļas pati „Karaliste” kā tāda. Viņai vienkārši vajag saimnieku!

Raganas nolemj paātrināt procesu un apstādina Lankrā laiku uz 15 gadiem, lai troņmantnieks jau pieaudzis spētu atgriezties pēc savas karaļvalsts.

No mana viedokļa stāsts ir parodija par Hamletu, Makbetu un Šekspīra daiļradi vispār. Patīkami, ka autors nolēmis neaprobežoties ar vienu pašu raganu bet ieviesis veselas trīs. Kā saka rūķis Hwel teātra, kurā dzīvo Tomjones, galvenais lugu autors: „Three witches was good. Two wouldn’t be enough, four would be too many.” Tas piešķir novelei dinamiku.

Granny ir neortodoksāla ragana, kura uzskata, ka vislabākā buršanās ir izmantojot „galvoloģiju” (psiholoģiju). Nanny ir ragana ar plašu pasaules uzskatu pārdzīvojusi savus trīs vīrus, ar plašu pēcnācēju saimi, lietas kursā par visu Lankrā notiekošo. Magrat topoša ragana tikai mācās, lasa pārāk daudz grāmatu un ir iemīlējusies Ākstā (Fool).

Fool – profesionālas Ākstu dinastijas pārstāvis. Slimo ar bērnībā iegūtu psiholoģisku traumu. Dabūjis pērienu no vecātēva par izstāstītu pašizdomātu anekdoti, kura nav apstiprināta Ākstu ģildē. No tā laika šis pirms jokošanas kļūst nervozs. Kalpo Felmet par ākstu un par padomnieku.

Kopumā paustās idejas un joki grāmatā ir labā līmenī. Jauki tiek stāstīts par raganu ikdienu un to manipulācijām ar cilvēku prātiem, pareizāk kā cilvēki paši manipulē ar sevi. Ar Granny un Nanny acīm mēs redzam tādu kā konservatīvu skatu uz Diskzemes jaunās paaudzes pasauli. Kopumā jauka grāmata, lai sevi izklaidētu brīvā brīdī dodu 7 no 10 ballēm nav 8 viegli paredzamā sižeta dēļ.

Citāts:
“”There must be a hundred silver dollars in here,” moaned Boggis, waving a
purse. “I mean, that’s not my league. That’s not my class. I can’t handle
that sort of money. You’ve got to be in the Guild of Lawyers or something
to steal that much.””

Leave a comment

name*

email* (not published)

website