Navigate / search

Neuromancer by William Gibson

neuromancer

Šo grāmatu izvēlējos lasīšanai, jo biju dzirdējis par viņu patiesi cildenus vārdus. Sarakstīta astoņdesmito gadu sākumā, tā tiek uzskatīta par cyberpunk žanra pamatlicēju. Laika gaitā tā ir ieguvusi neskaitāmas balvas un kopumā tiek uzskatīta par izcilu darbu.

Grāmata norisinās netālā nākotnē. Daļa Eiropas ir iznīcināta atomkarā, kara neskartajās teritorijās pilsētas ir izpletušās tā, ka viss praktiski ir pilsēta. Cilvēki apdzīvo orbitālās stacijas, un ir pieejams internets. Šis internets nav tāds pats kā mūsējais, tajā cilvēki sērfo pa tiešo ar savu apziņu un saucas tas Matrix (kāds negaidīts pavērsiens). Pieslēgšanās veids arī atgādina Matrix redzēto. Aizsardzības sistēmas tiek sauktas par ledu, un visa hakošana balstās uz spilgtu vizuālo analoģiju, gandrīz kā filmā, kur hakeri, lai ielauztos sistēmās monitoros groza kubikus.

Parastā dzīve gan ir lielākoties nožēlojama, lielākā daļa cilvēku slīgst nabadzībā, laupīšanas un slepkavības ir ierasta lieta tāpat kā narkotiku tirdzniecība. Grāmatas galvenais varonis Case ir izbijis hakeris. Kāpēc izbijis? Tāpēc, ka reiz viņš adekvāti nenovērtēja klienta spējas un mēģināja to uzmest, rezultātā viņam tika selektīvi iznīcināti neironi, kas nodrošināja pieslēgumu ar Matrix. Savus ietaupījumus viņš iztērējis mēģinājumos sevi sadaktarēt un tagad aizrāvies ar narkotikām dzīvojas pa Japānu un meklē savu nāvi. Tā tas turpinās līdz viņš saņem piedāvājumu veikt, iespējams, savā mūžā nopietnāko pasūtījumu.

Vismaz iesākumā man šī grāmata diez ko pievilcīga nelikās. Klaiņo viens apnarkojies kankars, reflektē par savu aizgājušo dzīvi, bez nekādiem nākotnes plāniem. Šķita tāds parasts depresīvs gabals, ko autors sarakstījis, lai cilvēki nesacerētos par savu nākotni. Tad pēc kāda laika stāsts pārvēršas bojevikā ar piedzīvojumu elementiem, un lēnām kļūst skaidra uzņēmuma problemātika. Nenoliedzami, šai nākotnē rūpnīcas nepieder strādniekiem, vispār radās iespaids, ka tādu strādnieku vispār nav. Ir tikai narkotiku tirgotāji, noziedznieki, nabagi, hakeri un bagāti cilvēki. Tā kā ar daudzpusēju pasaules apskatu var īpaši nerēķināties. Tas gan izskatās standarta kiberpanka žanram piedienīgi.

Kopumā grāmatu es visai augstu nevērtēju. Iespējams, ja es nebūtu audzis mūsdienu tehnoloģiju laikmetā, tad man uz kibertelpas iespējām būtu pavisam cits skatījums, un mani aizrautu cilvēka personības ieraksts uz magnētiskās lentes. Dators, kas darbojas kā lēns google meklētājs un kosmiskā dzīvojamā stacija. Grāmatai lieku 7 no 10 ballēm. Noteikti, ka esmu vēlāko grāmatu upuris, kuras ir pārstrādātas laikmetīgākā manierē un ar atbilstošākām tehnoloģijām. Grāmata ir pirmā triloģijā, bet nezinu vai ir vērts lasīt pārējās divas. Man vairāk tomēr patīk steampunk.

Comments

Lasītāja
Reply

Es latviski lasīju un arī biju cerējusi uz ko vairāk, un arī neesmu saņēmusies uz vēl kādu Gibsonu, lai gan tas noteikti nav godīgi un kādreiz būtu labojams. Par viņa jaunāko grāmatu pārsvarā bija labas atsauces.
“Neiromantu” droši vien bija jālasa astoņdesmitajos, tad dotu pa smadzenēm tāpat kā man ļoti mīļais postkiberpanka (vai kura tur viļņa) pārstāvis Džefs Nūns (Jeff Noon). Viņš gan ir tāds — vai nu patīk ļoti, vai nemaz, un par datoriem krietni svarīgākas ir dažādas vielas. (Viss, es zinu, kas man jāpārlasa.)

asmo
Reply

Man personīgi šķiet ka Gibsonu arī diez vai ierindošu savā lasāmo grāmatu sarakstā. Sprawl triloģiju noteikti tālāk nelasīšu.

Lasītāja
Reply

Esmu redzējusi filmu “Johnny Mnemonic” pēc Gibsona stāsta, nebija slikta.

asmo
Reply

Es kaut kā šo filmu un Gibsonu nemaz nebiju saistījis. Mani gan reti interesē uz kāda scenārija bāzes filma tiek veidota, lai gan viens no grāmatas varones stāstiem par to kā viņa reiz sadarbojusies ar kādu puisi, kas nodarbojies ar savu smadzeņu izrīrēšanu kāda tu glabātuvi, man atsauca atmiņā šo filmu.

tv internetā
Reply

ir doma izlasīt šo grāmatu, cerams ka nebūšu vīlies

agn
Reply

lai gan pirms mēnešiem jau iegādāju, neesmu vēl pabeidzis. pagaidām arī uz kādiem 70% novērtēju, biju cerējis uz ko vairāk.
kāds diez būtu “The Matrix”, ja tas būtu grāmata nevis filma?…

asmo
Reply

Matrix ja pereizi atminos bija kaut kāds japāņu komiksu mistrojums. No tiem tad tie brāļi smēlās savas pamatidejas no Ghost in the Shell.

Leave a comment

name*

email* (not published)

website