Navigate / search

The Path Between the Seas: The Creation of the Panama Canal, 1870-1914 by David G. McCullough

The Path Between the Seas

Kaut kad pāris gadus atpakaļ biju nonācis La Rochelle apkaimē, kur atradās jūrasbraucējiem veltīts muzejs. Tur bez tauvu vīšanas uzpariktēm un trīšu bloku demonstrācijām bija atrodama arī ekspozīcija veltīta Panamas kanāla būvēšanai. Man visu laiku bija šķitis, ka kanālu uzbūvēja amerikāņi, un frančiem tur nav bijis nekāda sakara. Tomēr ekspozīcija apgalvoja pretējo. Lai sakārtotu visu savā galvā pa plauktiņiem, atgriezies mājās, iegādājos šo grāmatu. Lasīšana, kā vienmēr, atlikās uz nenoteiktu laiku.

Tik tiešām, frančiem Panamas kanāla izbūvē ir bijis diezgan liels ieguldījums. Viņi bija pirmie, kas to uzsāka, pirmie dabūja koncesiju no Kolumbijas, un viņiem komandā bija pats Suecas kanāla izbūvētājs Ferdinands Lesseps. Kā jau tai laikā tas bija pieņemts, tika nodibināta kompānija kanāla izbūvei, savervēti inženieri un strādnieki, un darbs varēja sākties. Franču galvenais pamat uzstādījums bija jūras līmeņa kanāls bez slūžām (izrādījās, ka starp Atlantijas un Klusā okeāna līmeņiem nav sešu metru starpība, kā tas visu laiku tika uzskatīts), un galvenais ir rakt. Rakšana sākās vareni, tomēr ar laiku inženiertehniskās, finansiālās grūtības kopā ar malāriju un dzelteno drudzi projektu nobeidza. Finālā tika izraksts nedaudz kanāla, iztērēti pāri miljardam tā laika franku un uzmesti akcionāri. Visā pasākumā uzvārījās baņķieri un pāris būvfirmas, Eifeļa ieskaitot. Kad investori vēlējās uzzināt, kur ir palikusi viņu nauda, tad valdības izveidota komisija atklāja tādu korupcijas tīklu Francijas valdībā, ka visu lietu nolēma notušēt un izlikties, ka nekas nav bijis.

Kanāla būves stafeti pēc pāris gadiem pārņēma amerikāņi. Tā kā amīši vēl šajā laikā nebūt nebija nekāda superlielvalsts, viņiem bija ambīcijas par tādu kļūt. ASV valdība nolēma Panamas kanālu uzbūvēt par budžeta līdzekļiem, izveidoja komisiju (te gan jāatzīmē, ka iesākumā plāns bija būvēt kanālu Nikaragvas teritorijā, bet tad franču Jaunā Panamas Kompānija nometa cenu pusbūvētajam Panamas kanālam līdz 40’000’000 USD, un tas bija izšķirošais) un sāka būvniecību. Amerikāņu inženieri diezgan ātri saprata, ka bez slūžām te nekāda kanāla nebūs un ka viss rakšanas pasākums pēc būtības ir reducējams uz zemes pārvietošanas uzdevumu (roc un aizved). Papildus kanāla izrakšanai tika izveidota jauna valsts Panama, apkarots dzeltenais drudzis un malārija.

Nebiju varējis iedomāties, ka grāmata būs tik interesanta. Man vispār bija radies iespaids, ka septiņdesmitajos gados sarakstītai grāmatai būtu jābūt sausai un neinteresantai. Prieks, ka šajā lietā es biju kļūdījies. Tagad man ir vēl viens autors, kas sarakstījis pāri par desmit grāmatām un kuras es noteikti izlasīšu. Grāmatai lieku 10 no 10 ballēm.

Leave a comment

name*

email* (not published)

website