Navigate / search

Astrology: What’s Really in the Stars by J. V. Stewart

Astrology

Šo grāmatu nopirku visai sen atpakaļ, un tā tika ieteikta kādā citā grāmatā kā izsmeļošākais avots par šo tēmu. Izdota visai pasen, tas sagādāja man nelielas problēmas grāmatu atrast un iegādāties. Beigu beigās man izdevās atrast abebooks.com, kur, acīmredzot, kāda bibliotēka tīrīja savus fondus un lieko izpārdeva. Skaidra lieta, kad saņēmu grāmatu, man tā vairs nešķita aktuāla un uz pāris gadiem iegūla plauktā.

Bet šonedēļ šai grāmatai pienāca sava kārta. Tā nav bieza un pietika vien vienam braucienam uz Rīgu un atpakaļ. Teikšu uzreiz, tik sausu populārzinātnisku darbu man sen nebija nācies rakstīt. Autors pretendē uz astroloģijas fenomena vēstures pilnīgu izpēti. Melots jau nav, tiek apskatīti gan šumeri, gan asīrieši, gan grieķi, gan romieši. Ja kādam šķiet, ka astroloģijas vēsture rietumu vēsturē ir milzīgi populāra seno tautu nodarbe, tad viņš kļūdās. Par tās jēdzīgumu ļaudis jau smējās tūkstošiem gadus atpakaļ, un no pirmsromas laikiem ir saglabājušies labi ja pārdesmit tekstu. Kas lielākoties, tad grāmatā ir arī iztulkoti un izlasāmi.

Ar daudzveidību šie teksti neizceļas, ja kas notiek, tad implikācijas ir virspusējas un bieži tiek piesaukti kari vai valdnieka nāve tuvākajā laikā. Nu tādi droši teksti. Beigās pāris nodaļas veltītas tam, kādēļ astroloģija nav zinātne un kādēļ cilvēki joprojām uz to pavelkas. Kritika ir diezgan labi sarakstīta, daļa paņemta jau no grieķu filosofiem, daļa mūsdienu aktualitāšu novērojums. Senāk jau neviens ar tādiem zvaigznājiem nekrāmējās, skatījās, kad saule tuvojas Spikai vai kādai citai spožākai zvaigznei un tad mēģināja izdarīt tālejošus secinājumus, tā lai valdnieks maizīti atmestu un galvu nepazaudētu. Zvaigznāji parādās ap 410 gadu pirms mūsu ēras, tad vecās metodes tiek nobīdītas malā un ieviesta zvaigznāju sistēma, kas sākumā radīja zināmu sajukumu, jo zvaigznāju robežas nebija skaidri definētas.

Traki ir tas, ka zvaigznāji kopš Bābeles laikiem ir pamatīgi nobīdījušies un tagad pie debesīm rādās pavisam citā laikā. Skaidra lieta, ka pareizi horoskops jāsastāda ieņemšanas brīdī, bet to var noteikt tikai ar +/- piecu dienu intervālu. Un pat zīdainim ir skaidrs, ka nedz zvaigznes, ne planētas nespēj ietekmēt cilvēku likteņus. Tas, ka mēs neapzināti vēlamies piederēt kādai cilvēku grupai, planētai vai zvaigznājam, tā jau ir mūsu pašu problēma. Grāmatai lieku 7 no 10 ballēm, temats apskatīts, secinājumi izcili, bet neinteresantāk būtu grūti uzrakstīt.

Comments

doronike
Reply

Un kur tev tāda interese par astroloģiju radusies? Galīgi nesaistās ar tavu zinātnisko attieksmi. Vispār es varu pateikt, ka astroloģija nebalstās uz jēdzienu ticu/neticu un visādām zinātniskām kritikām. Agrāk es brīnījos, kāpēc astrologi īpaši neiesaistās disputā ar fiziķiem/astronomiem, kādus šad un tad mediji provocē, bet nu jau kādu laiku man ir skaidrs, ka pēc tā nav nekāda vajadzība. Ja ar astroloģiju sāk nodarboties, tad vienā brīdi saproti, ka viņa reāli strādā un tas ir reizē gan satriecoši, gan neomulīgi.
Ja nu tev kādas dīvainas noslieces pēc ir vēl kāda interese – latviski ir interesanta grāmata “Astroloģija – māņticība vai zinātne”, autors S.Vronskis, viens no slavenākiem 20.gs astrologiem, dzīvojis Rīgā. Nesen ir izdota arī “Pasaules astroloģijas vēsture”, bet to es neesmu skatījusi.

Asmo
Reply

Nu vispār es esmu daudzu pseidozinātņu un totālu izdomājumu speciālists. Interesē mani šīs lietas no bērna kājas, bet neticu viņām.

Vienkārši gribējās beidzot izlasīt pirmos astroloģijas tekstus, tādus kādi tie ir, bez nekāda piektā pārstāsta, saprast ar ko mūsdienu daotģenerētās standart prognozes atšķiras no tā laika māla plāksnēs ieskrāpētā.

Un es jau saprotu kāpēc astroloģija reāli strādā, tur tikai ar zvaigznēm nav nekāda sakara. Bet ar to, ka viens cilvēks vienā dienā piedzīvo ļoti daudz notikumus.

doronike
Reply

Domāju, ka mūsdienu astroloģija no senajiem tekstiem ir aizgājusi gana tālu un, būsim reāli, – senos laikos taču bija arī matemātika u.c. zinātnes, bet neviens taču nespriež par šīm zinātnēm pēc seno laiku tekstu pārpalikumiem.
Ja astroloģija ar kaut ko vērtīga, tad tā ir iespēja to empīriski pārbaudīt, tieši tādēļ ar to nopietnā līmenīs sāk nodarboties daudzi neticīgie Tomi. Diemžēl bulvāru prese ar savām astroprognozēm ir nokāvusi priekšstatu par astroloģiju kā komplicētu mācību.

Leave a comment

name*

email* (not published)

website