Navigate / search

A Brief History of Infinity: The Quest to Think the Unthinkable by Brian Clegg

A Brief History of Infinity

Pusgadu nebiju lasījis neko, kas būtu veltīts matemātikai. Nolēmu labot šo netaisnību un izvilku pirms daudziem gadiem iepirktu grāmatu, kas solījās man paskaidrot bezgalības problēmu.

Parastam cilvēkam ikdienā ar bezgalību nesanāk daudz saskarties. Parasti jau neviens ikdienā nerisina uzdevumus, kuru atrisinājuma pamatā ir atvasināšana vai integrēšana, to viņu vietā dara dators un algoritmi, tomēr abas šīs matemātiskās operācijas ir cieši saistītas ar operēšanu ar bezgalīgi maziem lielumiem, kas tiecas uz nulli, bet nav nulle. Tāpat mēs reizēm iedomājamies, ka varam aptvert bezgalību ar savu protu, jo tas jau tāds uz sāniem apgāzts astoņnieks vien ir. Lai vai kā, ar bezgalībām tā lieta nemaz tik vienkārša nav. Ir bezgalības, kas ir bezgalīgākas par citām. Nesākšu te runāt par racionālām skaitļu rindām, kardinalitātēm un kopu teoriju , to visu var izlasīt arī vikipēdijā.

Autors mums cenšas pavēstīt par bezgalības jēdziena attīstību rietumu vēsturē. Sākot no senajiem grieķiem, kas centās izrēķināt cik daudz smilšu graudiņu varētu ietilpt visumā. Sanāca iespaidīgs skaitlis, kas lika aizdomāties par bezgalību un saskaitāmību. Tad sekoja reliģiskas diskusijas par Dieva bezgalību un vai galīgs prāts spēj aptvert bezgalību. Vēlāk sekoja integrēšanas un atvasināšanas izgudrošana, un cilvēki, redzot to darbojamies, īpaši nenodarbojās ar filozofisko pusi. Un pašās beigās nāca Kantors, kas salika bezgalības pa plauktiņiem, identificējot tās pēc kardinalitātes.

Kopumā diezgan aizraujoša lasāmviela, vismaz man. Matemātikas vēsture, cilvēku dzīvesstāsti un lielas idejas, kas ir devušas savu artavu mūsdienu matemātikas attīstībai. Grāmata man ļāva atcerēties, kā tad ir pareizi jāveic atvasināšana, ja esi aizmirsis atvasināšanas pamatformulu. Joku par objektu, kuram ir galīgs tilpums, bet bezgalīga virsma un Hilberta paradoksu.

Grāmatu ieteiktu izlasīt katram, kuru interesē matemātikas vēsture. Nav ne jausmas vai tādu cilvēku maz var atrast. Grāmatai lieku 9 no 10 ballēm.

Leave a comment

name*

email* (not published)

website