Navigate / search

Endera spēle by Orsons Skots Kārds

Endera spēle by Orsons Skots Kārds

Kārtējā grāmata no mana ksenofobijas plāna. Šo grāmatu pirmo reizi lasīju augstskolas gados un krievu valodā. Tad izlasīju arī visu triloģiju, šoreiz gan lasīju tikai pašu pirmo. Tam ir divi iemesli. Pirmais, grāmata nesen pārizdota latviešu valodā un nolēmu pārmaiņas pēc kaut ko izlasīt latviski. Otrkārt, pirmā grāmata bija vislabākā.

Diez vai grāmatas sižets ir kādam noslēpums. Mūsu planētai ir uzbrukuši insektoīdi, kukaiņu rase, kas pēkšņi parādās un iznīcina cilvēkus. Pirmajā karā cilvēkiem ar pūlēm izdodas uzbrucējus iznīcināt un Otrajā arī. Tomēr vēl ir priekšā Trešais, kas tad arī noteiks īstos uzvarētājus. Lai atrastu kosmiskajai flotei piemērotu komandieri, tiek meklēti bērni ģēniji, kuriem varētu iemācīt taktiskās un stratēģiskās domāšanas pamatus. Ģēniji, cik var noprast, tiek selekcionēti, ne visi tiek izvēlēti tikai labākie. Enderam ir visas iespējas kļūt par vislabāko un viņš jau sešu gadu vecumā nonāk skolā, kuras mērķis ir izaudzināt no viņa īstu komandieri.

Skola nebūt nav līdzīga Harija Potera burvju skolai, tā vairāk atgādina bērnu karavīru treniņu nometni. Skolas vadība, lai ļautu šiem pašiem attīstīt savas spējas un iegūt sapratni, ka viņiem nav kur dabūt palīdzību, par viņiem lielākoties neliekas ne zinis. Tad nu katrs izpaužas kā var, skolā galvenā lieta ir spēle, kur bezsvara apstākļos viena puišeļu un meiteņu komanda cīnās pret otru.

Stāsts ir labs pārlasot arī otrreiz, izlasījās burtiski vienā piegājienā. Par tulkojumu spriest nemāku, jo angliski šo grāmatu lasījis neesmu. Vietām gan izleca pāris dīvainības, bet ar vārdu skaitīšanu un sinonīmu esamību neesamību nenodarbojos. Pati grāmatas ideja, kā izaudzināt superkomandieri man šķita panaiva. Nu diez vai desmitgadīgs puišelis būs īsts komandieris, pat ja viņš ir mazs ģēnijs. Arī bērnu savstarpējās sarunas bija tādas ļoti pieaugušas, varbūt viņi biežāk raudāja (ar to šķiet arī izpaudās tā viņu bērnība).

Arī pamatpremisa, ka tikai cilvēks, kas pilnībā saprot un pazīst savu ienaidnieku, var to sakaut. Un šis cilvēks viņus pazīstot tik labi nevar arī viņus neiemīlēt. Uz papīra izklausās labi, bet diez vai dzīvē tā būtu. Bet nu stāstam šī ideja nāk tikai par labu un izskaidro kāpēc komandierim jābūt bērnam. Grāmatai lieku 10 no 10 ballēm.

Bilde no whitebook.lv

Comments

koio
Reply

Šitam kopā ar visiem papildinājumiem ir 13 grāmatas. Latviski ir tikai pirmā. Tagad paralēli angliski lasu trešo. Tur jau ir iteresantāk, jo Enders ir izaudzis. Man ir visas daļas elektroiskā veidā. Amurikāņu draugs iedeva.

asmo
Reply

Veselas trīspadsmit, tas ir skarbi! Man izlasot pirmās trīs jau šķita, ka lietas tiek iestieptas. Jā, Iečekoju Wikipēdijā, traskums kas par šo sarakstīts. Es visu laiku domāju, ka tā ir tikai triloģijs!

Lasītāja
Reply

Par otro daļu ir daudz laba dzirdēts, bet man pēc pirmās negribējās turpināt. Laikam par daudz ksenofobijas.

d
Reply

Komentārs varbūt novēlots un netaps izlasīts, bet: lai kāds -fobs Kārds diemžēl būtu dzīvē, “Endera spēles” gadījumā, imho, ir svarīgi uztvert, ka mesidžs galu galā jau nav “jei, sliktie beigti, visus viņus nošaut”. Viens no Endera traģēdijas aspektiem jau ir tieši tas, ka ne vien tika iznīcināta vesela civilizācija, bet tas bija pilnīgi lieki: Zemei vairs nekas nedraudēja, nākamās invāzijas nebūtu, jo insektoīdi bija sapratuši, ka cilvēki ir saprātīgas būtnes. Vārdu sakot, īpaši svarīgas ir grāmatas beigas, un tās īsti neiet kopā ar ksenofobiju.

people
Reply

Kuru planētu iznīcināja šajā filmā ( ja iznīcināja ) . Es nesapratu beigas …

asmo
Reply

Neesmu filmu redzējis, bet iznīcināja to kukaiņu planētu.

Leave a comment

name*

email* (not published)

website