Navigate / search

Apple noslēpumi by Adams Lešinskis

Apple

Nedaudz jau esmu ķerts uz Apple produktiem, tas nu gan ir jāatzīst. Bet tā jau tik tāda cilvēku vājība, kuru šī kompānija acīmredzot māk uz pilnu klapi izmantot. Kādu laiku atpakaļ piedalījos pasākumā, kur šī grāmata tika nedaudz prezentēta. Ieinteresējos un pieteicos, ka iznākšanas brīdī labprāt to izlasīšu. Tā nu ar Zvaigznes ABC palīdzību tiku pie “Apple noslēpumiem”.

Cilvēkiem jau patīk visu saklasificēt un smuki salikt pa plauktiņiem. Vēl labāk, ja tas viss noved pie kādiem vispārīgiem secinājumiem, kurus var piemērot ikdienā. Dažādiem vadībzinātņu un uzņēmumu darbinieku dinamikas pētniekiem, Apple vienmēr ir bijis saistošs objekts. Ir tikai viens „bet” – neviens zinātnieks oficiāli tā arī pēdējā laikā par Apple pētījumu nav veicis. Grāmatas autors, izmantojot pieejamo informāciju un intervijas ar cilvēkiem, kas ir bijuši gatavi dalīties ar savu pieredzi darbā šajā uzņēmumā, mēģinājis savilkt visu kopā un saprast Apple veiksmes stāsta pamatlietas.

Ja nu kāds domā, ka izlasot šo grāmatu viņam arī radīsies idejas, kā izveidot uzņēmumu, kas ir tikpat veiksmīgs kā Apple, viņam nāksies nedaudz vilties. Grāmata nekalpo kā čeklists veiksmīga uzņēmuma izveidei. Viņa vairāk analizē Apple kā tādu un cenšas saprast, kas to atšķir no pārējiem. Vispārīgi jau šīs lietas zina katrs loģiski domājošs cilvēks. Viņiem izdodas pietiekoši bieži radīt inovatīvus produktus vai vismaz pasniegt tos kā tādus. Viņiem ir interesanta uzņēmuma struktūra, kas ļauj vienam cilvēkam kontrolēt praktiski visu uzņēmuma darbību. Visi riski ir pārlikti uz piegādātājiem. Viss uzņēmums ir pakārtots sava līdera idejām un vēlmēm. Un galvenais nemēģināt radīt simtiem savstarpēji neatšķiramu produktu. Dzīvē gan viss ir nedaudz sarežģītāk.

Vesela nodaļa ir atvēlēta spekulācijām par to, vai Apple spēs saglabāt savu unikalitāti arī bez Stīva Džobsa? Ir uzskats, ka Apple aizies pa grunti, līdz ko tā būs iztērējusi visus iepriekšējos gados uzkrātās nerealizētās idejas. Citi apgalvo, ka Tims Kuks nebūt nav sliktākais pēctecis, un Apple, iespējams, nemaz nemainīsies. Neizveidos birokrātiskas struktūras, neveidos neskaitāmas komisijas, aizmirstot par galveno, ilgtermiņa attīstības nodrošināšanu. Viena lieta gan ir skaidra, šī uzņēmuma piemēru nav praktiski iespējams nokopēt un pārnest uz citu uzņēmumu. Tas attiecas gan uz vadības stilu, piegādes un pārdošanas kanālu organizāciju un uzņēmuma kultūru vispār.

Grāmata ir tāds viegls lasāmais, kuru var ieteikt cilvēkam, kas interesējas par Apple kā uzņēmumu. Tomēr, ja jāsalīdzina ar grāmatu “Stīvs Džobss”, tad šī izpētes dziļumā iepaliek un ir vairāk kā tāds īss kopsavilkums par Apple. Tas arī nav nekāds brīnums, jo grāmata jau vēsturiski radusies no žurnāla raksta, kas pēc tam evolucionēja e-grāmatā un tikai tad kļuva par grāmatu. Lieku 8 no 10 ballēm. Autors neaizraujas ar īpaši dziļu analīzi , jo viņam vienkārši nav pietiekami daudz datu, un tas arī tiek godīgi atzīts.

Comments

Uldis
Reply

Šis man atgādina kaut ko no Brensona grāmatām- autobiogrāfija bija apjomīga, laba un izsmeļoša, bet visas mazās un plānās grāmatiņas ap un par viņu ir tāds mazbudžeta atstāstījums.
Pats par Džobsu vēl neesmu lasījis, bet ja nobriedīšu, tad laikam tikai uz Aizaksona darbu.

Leave a comment

name*

email* (not published)

website