Navigate / search

Septītais simts

plaukts

Tā nu ir sanācis, ka iepriekšējā blogā aprakstītā grāmata ir arī septiņsimtā pēc skaita, kurai ir ticis tas gods tikt apskatītai šai blogā. Nu jau drīz būs pagājuši septiņi gadi, kopš šis blogs ir pieejams plašām tautas masām. Vai, uzsākot blogošanu, es domāju, ka spēšu tik ilgi noturēties? Protams, ka nē. Nebūtu ticējis, ja kāds man tad teiktu, ka šeit aprakstīšu tādu lērumu ar grāmatām. Atceros, ka biju patiesi lepns par savu pirmo simtu, pēc tam simti turpinājās – par dažiem atcerējos, citus palaidu garām nepiesaucis.

Septīto simtu es novaktēju, un tādēļ arī top šis ieraksts. Tik bieži jau man simtnieki negadās – vidēji reizi gadā. Ir interesanti pavērot savu grāmatu aprakstu evolūciju, sākumā, šķiet, nebiju spējīgs uzrakstīt neko vairāk par pāris teikumiem. Tomēr ar laiku, cerams, piešāvu roku un rakstīšana vedas nedaudz izvērstāk. Ja paveicas, cilvēks no malas var pat saprast, par ko tā grāmata īsti ir bijusi. No šā gada nolēmu aprakstus papildināt arī ar sadaļām – pozitīvi un negatīvi. Citādi reizēm gadās, ka lasu savu aprakstu un nevaru saprast, kādēļ pēc tādas nolikšanas esmu iedevis tik labu vērtējumu. Acīmredzot jārada aprakstā konteksts, lai šī zināšana nepazūd pēc pāris gadiem.

Ko man blogošana ir devusi? Pirmkārt, tagad es grāmatas atceros daudz labāk. Vairs nav, ka pieeju pie grāmatu plaukta un zinu, ka grāmatu esmu lasījis, tomēr tās saturu nevaru atcerēties. Tas, protams, rada apbēdinājumu, kaut kad esi ziedojis pāris stundas grāmatai, kurai tagad pat nespēj atcerēties sižetu! Tagad tā vairs nav, man vienmēr ir iespēja atgriezties nedaudz pagātnē un paskatīties, ko es par grāmatu esmu domājis pēc tās izlasīšanas.

Tas ir gandrīz kā pamatskolas laikos ar ārpuslases izlasīto grāmatu kladi, kas bija jāatrāda reizi pusgadā. Tur par izlasīto grāmatu bija jāieraksta nosaukums, autors, jāuzzīmē bilde un jāuzraksta īss apraksts. Zīmēt es nekad neesmu prati,s un arī ieraksti par saturu bija ar tvitera cienīgu zīmju skaitu. Lieki piebilst, ka klade tika aizpildīta vakarā pirms nodošanas.

Ir eksperimentāli pārbaudīts, ka bloga ierakstu vēlams sagatavot vismaz divu nedēļu laikā pēc grāmatas izlasīšanas, kamēr vēl atmiņas ir svaigas. Ir tikai viena grāmata, par kuru es varēju uzrakstīt arī gadu pēc tās izlasīšanas, un arī tikai tādēļ, ka viņu pārlasīju.

Tā arī īsti neesmu sapratis, vai ir vērts blogā aprakstīt komiksus. Nav jau tā, ka tie tiktu lasīti drausmīgi daudz, bet ko par viņiem rakstīt, īsti nezinu. Ja godīgi, tad esmu izlasījis tikai “Sandman”, tā nu man tās septiņas “grāmatas” stāv zem jautājuma zīmes. Bija laiks, kad nodarbojos ar tanku modelēšanu, tad izlasīju daudzas grāmatas par tankiem, tomēr arī tās es atstāju ārpus šī bloga ierakstiem.

Priecē arī šajā laikā notikusī blogosfēras attīstība. Precīzāk sakot, mani interesējošā daļa – grāmatu blogi. Tie ir auguši gan skaitā, gan kvalitātē. Tagad ražīgā dienā reizēm ir grūti pat visus grāmatu aprakstus vienā piegājienā izlasīt. Labi, ka prātīgi ļaudis tos visus ir apkopojuši feisbukā zem Literatūras blogiem. Vienulaik, kad bijām vien pāris grāmatu blogi, bija mazliet vientuļi. Priecē, ka tu nekad nezini, uz kādu grāmatu, lasi pasauli, tevi bloga autors ar savu jauno ierakstu aizvedīs. Ja gaumes sakrīt, tas var nozīmēt, ka tavs izlasāmo grāmatu saraksts paliks garāks. Pat ja gaumes nesakrīt, tu uzzināsi kaut ko jaunu. Lasot par grāmatu, kuru pats jau esi lasījis, ir interesanti apskatīties, kā to ir uztvēris cits cilvēks, ja paveicas tad pat paskatīties uz grāmatu no cita skatu punkta, kuru pats esi palaidis garām.

Protams, liels paldies maniem bloga lasītājiem, komentētājiem un citiem grāmatu blogeriem, kas palīdz nezaudēt motivāciju par šo lietu!

Un nu pie statistikas, cik tad īsti daudz ir septiņsimt grāmatas.

Izlasītas 700 grāmatas, 272’027 lapaspuses, ja grāmatas saliktu vienu pie otras vajadzētu četrpadsmit ar pusi metru garu grāmatplauktu.

No tām angļu mēlē 457, krievu mēlē 138 un latviski 105. Man pašam bija šķitis, ka krievu valodā lasu vismaz tikpat daudz cik angliski, bet redz – nekā.

Patērētas lasīšanai ir aptuveni 142 diennaktis, tas gan šķiet ir visai daudz pat priekš septiņiem gadiem!

Ar grāmatu vērtējumiem, kā  jau ar visām subjektīvām lietām, ir grūti. Augstāko novērtējumu izpelnījušās veselas 180 grāmatas. Tas varētu liecināt par to, ka esmu ļoti piekasīgs savās izvēlētajās grāmatās, un lasu tikai labākās, vai arī esmu nepiekasīgs vērtējot. Domāju, ka pareizā atbilde būs abu variantu kombinācija. Jo ar vienu balli esmu novērtējis tikai vienu grāmatu.

Mans lasītāko autoru saraksts izskatās šādi.

  1. Terijs Prečets – 48 grāmatas (paldies Diskzemei);
  2. Stīvens Kings  – 15 grāmatas (šo viegli varētu uzaudzēt līdz 50, jo Kings ir viens no mīļākajiem autoriem);
  3. Юрий Иванович – 14 grāmatas (īstas smadzeņu košļenes, bet kaut kā jau apnicies)
  4. Алексей Пехов, Артем Каменистый – 11 grāmatas (laba fantāzija un fantastika krievu valodā, šos autorus lasīšu arī turpmāk);
  5. Dan Simmons – 10 grāmatas (tikai pateicoties viena gada vājībai, kad pārlasīju jau izlasīto un šo to jaunu, rindā stāv pāris grāmatas par transhumānismu);
  6. Вадим Панов – 9 grāmatas (Tikai pateicoties Тайный Город sērijai, to gan esmu nedaudz pametis, jo apnika nemainīgais sižets);
  7. Neil Gaiman – 8 grāmatas (pilnīgi vai jābļauj, tikai! Kas izlasīts, ir labākais un man vēl ir neaizskaramā rezerve, kuru es taupu grūtiem laikiem).

Vispār pēc datu apkopošanas radās ideja izveidot vienu megaplānu, izlasīt miljons lapaspuses. Šķiet Doronike  to man kādā komentārā ierosināja, un šāds izaicinājums man neiziet no galvas. Domāju, ka miljons lapaspuses savā dzīvē noteikti jau esmu izlasījis, nekā daudz jau tur nav, tūkstoš biezas grāmatas. Tomēr ar pierādīšanu man būtu visai grūti. Tādēļ, iespējams, par izlasītām uzskatīšu tikai tās grāmatas, kuru apraksti nonākuši līdz manam blogam. Domājams, ka šis pasākums varētu man aizņemt vēl kādus divdesmit gadus.

Un beigās neliela infografika. Tās tagad ir dikti modē.

Comments

Uldis
Reply

Labs cipars. Apsveicu ar ievērojamo ciparu. Man vēl līdz 200 koka vīriņam ir nedaudz jāpiestrādā (ja piefiksēšu, tad tas notiks šogad) 🙂

Miljons lappuses nozīmē, ka Tev jāuztur aktīvs blogs vēl 13 gadus. 🙂

P.S.
Napamanīju dalījumu papīra un nepapīra grāmatās.

asmo
Reply

Papīrā un egrāmatās es jau kādu laiku uzskaiti nevedu. Bet egrāmatas ir ap pusi, pēdējos gados.

Dainis Gžibovskis
Reply

Iespaidīgi! Apsveicu ar apaļo ciparu!
Es noteikti būšu jau pusmūža vecumā, kad blogā aprakstīšu savu septiņsimto grāmatu.

asmo
Reply

Paldies par apsveikumiem 🙂 Nav jau jēgas arī nekur steigties.

doronike
Reply

Apsveicu ar jaukā cipara sasniegšanu! Turklāt jāatzīmē, ka panākums ir ne tikai 700 grāmatu izlasīšana, bet arī aprakstu uzrakstīšana, kas pēc dažas grāmatas izlasīšanas šķiet nepaveicams uzdevums. Bet visu tevis jau uzskatīto iemeslu dēļ tiešām ir vērts papūlēties.
Jā, es tiešām iekomentēju par miljons lappusēm (un pēc tam aizgāju pārliecinaties, vai es tam izaicinājumam neesmu kādu nulli pieplusojusi, jo tas šķiet traki daudz). Lai tev veicas!

asmo
Reply

Paldies! Jā, uzrakstīšana arī zināmu laiku paņem. Tagad gan aprakstīšana jau ir kļuvusi, par neatņemamu lasīšanas sastāvdaļu. Citātus kladē gan neizrakstu. 🙂

Sisyphus
Reply

Ļoti apsveicami! Vienīgais, tu visām grāmatām pārgāji pāri, lai uzzinātu lapu skaitu, vai arī tu Goodreads esi tik sen, ka viss jau automātiski tiek apmērķināts? Katrā ziņā vienmēr priecē statistika, turklāt Infogram izpildījumā tā ir ļoti baudāma 🙂 Veiksmi miljona plāna izpildē!

asmo
Reply

Man visi dati glabājas ekselī, kur no laika gala esmu vadījis visus datus par izlasīto. Goodreados, lapaspušu skaits var nesakrist, jo ne visur man ir pareizie izdevumi izvēlēti.

Sibilla
Reply

Apsveicu! Cipars ir gauži iespaidīgs. Pie tam visām grāmatām ir apraksti.
Par lappusēm jāpiekrīt, ka izlasīt to miljonu nepavisam nav grūti. Galvenais ir nodzīvot pietiekami ilgi. Tad tās lappuses pamazām pašas sakrājas. 🙂

asmo
Reply

Jā, cipars patiešām ir padevies varen brangs, pilnīgi pašam prieks.

Spīgana
Reply

Man interesanti- a kā Tu mēri to, cik daudz laika pavadīts lasot? Rēķināji vidējo/aptuveno?

asmo
Reply

Pieņemu, ka vidēji spēju pieveikt 80 lapaspuses stundā.

Armands
Reply

Iespaidīgi skaitļi, man kā bez spoguļa ausis neredzēt līdz tādiem skaitļiem, kā moderni saka – respect! 🙂

Leave a comment

name*

email* (not published)

website