Navigate / search

Words of Radiance (The Stormlight Archive #2) by Brandon Sanderson

Words of Radiance

Šī ir cikla The Stormlight Archive otrā grāmata. Pavisam autors ir plānojis sarakstīt desmit grāmatas. Tā kā patlaban viņas iznāk ar regularitāti viena divos gados, tad man ir visas cerības šo sēriju izlasīt divdesmit gadu laikā. Bet ko nu sūkstīšos par to, kas vēl nāks. Patlaban man ir paveicies , jo abas grāmatas izlasīju vienu pēc otras.

Rošar (Roshar) pasaule ir savdabīga, tajā ap planētu virzās milzīga vētra, kas nekad nenorimst. Cilvēki un daba šai parādībai ir pielāgojušies. Viņi dzīvo bunkuriem līdzīgās mājās, augi māk ievilkt zarus, fauna ir aprīkota ar biezām bruņām un vajadzības gadījumā spēj iekapsulēties akmenī. Bez cilvēkiem šeit ir vēl būtnes –  Paršendi (Parshendi), kuras cilvēki izmanto kā vergus. Taču nesen cilvēki ir atklājuši kādu īpatnu Paršendi pasugu, ar kuru jau pāris gadus tiek aktīvi karots. Kaladins turpina savu ceļu, lai kļūtu par īstu the Knights Radiant (nemaz neriskēšu to tulkot latviski), spējas viņam attīstās, un ikdiena arī ir kļuvusi vieglāka, toties lēmumi gan jāpieņem arvien smagāki. Shallan – no topošās zinātnieces ir kļuvusi par veiksmīgu blēdi, kura īsti nevar saprast savu vietu pasaulē. Jaunās spējas mainīt izskatu viņai patīk, taču ko ar tām īsti pasākt, viņa nezina. Dalinars Kholins cenšas apvienot visus prinčeļus vienā valstī, tomēr tas lāga neizdodas. Saedas ir viltīgs pretinieks. Tā nu viņi visi virzās savās dzīvēs un uz mērķiem, taču līdz Everstorm ir palicis ļoti īss laika sprīdis, un pēc tās pasaule izmainīsies.

Episka fantāzija visā tās labākajā nozīmē. Daudz detalizēti izstrādāti varoņi, katram sava biogrāfija un laba savstarpējā mijiedarbība. Viņi neizskatās pēc dekorācijām, kas izmantotas, lai autors varētu izbīdīt cauri savas idejas, viņiem ir pašiem sava dzīve, kuru mēs novērojam it kā caur viņu acīm. Patlaban priecē, ka viņu superspējas vēl tos no cilvēkiem nav pārvērtuši par pārcilvēkiem, tas gan tikai tādēļ, ka viņi vēl neapzinās savu potenciālu. Vairāk par galvenajiem varoņiem var palasīties “The Way of Kings” aprakstā. šeit lielāku lomu sāk spēlēt Adolins – Dalinara dēls, viņam beidzot ir kur pielietot savas duelista spējas. Eshonai Paršendi tautas pārstāve, kura mums palīdz saprast paršendi motīvus un sniedz ieskatu paršendi sarežģītajā sabiedrības organizācijā un indivīda bioloģijā. Paršendi izrādās vētras laikā spēj mainīt savu formu (tādi kā skudras spēj specializēties noteiktam uzdevumam). Patlaban gan viņiem vēl nav daudz formu, jo lielākā daļa ir zudušas aizmirstībā, bet laiki mainās.

Pie grāmatas mīnusiem es pieskaitītu autora nespēju atbrīvoties no laba varoņa. Ja grāmatā pēc kāda laika kāds varonis tiek augšāmcelts, tas nedaudz čakarē visu lasīšanas procesu. Tas nozīmē, ka jebkurš, kas atdevis galus pāris nodaļas atpakaļ var tikt izvilkts gaismā un turpināt savus darbus. Šāda lieta man var lasot sakaitināt, ciest nevaru, kad miroņi sāk atkal staigāt. Autors šajā grāmatā pamanās izdarīt to veselas divas reizes. Tādēļ pārējo daudz maz galveno spēlētāju novākšanu es nespēju uztvert nopietni. Otra lieta, kuru es gribēju, lai autors pielikumā izvērš, ir Rošāras reliģijas un maģijas skaidrojums. Tas viss tiek veikts pārāk konspektīvi, lai varētu apmierināt manu ziņkāri.

Cienīgs pirmās grāmatas turpinājums. Everstorm un Desolation ir sākušies, pasaule ir gatava jaunam ciklam, tikai šoreiz viss ir pavisam citādi, ne tā kā iepriekš. Kaladin ir viena no labākajām pasaulēm, kuru esmu sastapis fantāzijas žanrā. Ir vērts lasīt 10 no 10 ballēm. Ceru, ka kāda izdevniecība saņemsies un izdos šo superīgo darbu arī latviešu valodā.

Leave a comment

name*

email* (not published)

website