Navigate / search

10 grāmatas, kuras visvairāk ietekmējušas tavu dzīvi

image

Paldies Spīganai par uzaicinājumu piedalīties šajā pasākumā. Viņa to apraksta sekojoši : „ … doma ir pavisam vienkārša- katrs nosauc 10 grāmatas, kas visvairāk ir ietekmējušas vai izmainījušas viņa dzīvi, grāmatas, kurām ir bijusi liela emocionāla nozīme, un varbūt pie katras ieliek nelielu komentāru par to, kāpēc un kādā veidā, bet pēc tam nominē trīs citus blogerus, kas dara to pašu.”

Grāmatu izvēle bija ļoti ļoti grūta, daudzas nācās atmest un pārvērtēt. Tas nenoliedzami bija grūts darbs.

Grāmata, kurai es nezinu nosaukumu Pēdas Akmenī by L.Saveljevs (zinu, ka tas ir patētiski, bet ir arī tajā visā kaut kas noslēpumains) – te es uzzināju par to kā radusies Zeme, kas ir dinozauri un kādēļ urāns ir svarīgs, lai datētu Zemes vecumu, par Pompejiem un Vezuva izvirdumu. Viņa mani pārliecināja, ka izaugot lielam (pirmo reizi lasīju, kad bija septiņi gadi) es noteikti būšu arheologs. Grāmatai bija noplēsti vāki, vēlāk es viņu kādam aizdevu, un tā viss lasītais ir palicis tikai manā galvā. Esmu vairākas reizes meklējis viņu dažādos grāmatu pārdošanas portālos, salīdzinājis ar krievu valodas grāmatām, bet nekad nav izdevies viņu vairs atrast. Daudz jau neko par viņu nezinu – izdota piecdesmitajos, sešdesmitajos, bildes ar dinozauriem, nodaļa par Pompejiem un aprakstīta nereāla dinozauru cīņa.

Bībele – šo grāmatu esmu izlasījis daudzas reizes no vāka līdz vākam. Aizraušanās ar šo grāmatu man sākās agrā bērnībā. Tas nekas, ka esmu rūdīts ateists, bet reti par kādu tēmu es esmu tik padziļināti interesējies. Kristietība tomēr ir Rietumu civilizācijas pamatā, un tās pamattekstu zināšana man ir iemācījusies kritiski domāt un izprast tādas lietas kā kultūrvēsturisko kontekstu.

Visums by Aizeks Azimovs – te izlasīju visu, ko vien desmitgadnieks var vēlēties uzzināt par Kosmosa  izcelsmi un tā objektiem. Lasot šo grāmatu sapratu, ka, izaugot liels, es noteikti būšu astronoms. Par astronomu nekļuvu, bet zvaigznēs orientējos labi, un mājās ir teleskops.

Pasauļu karš by Herberts Velss – šī grāmata man lika iemīlēt zinātnisko fantastiku tā, ka aizgāju uz šo žanru neatskatoties. Atceros pirmo reizi, kad viņu lasīju, braucu uz Talsiem ziemas brīvlaikā ar autobusu, bija drausmīgi auksts, un man bija veseli astoņi gadi.

Nezinītis uz Mēness by Nikolajs Nosovs – viss ko vien bērnībā varēju vēlēties (biju tak apsēsts ar kosmosu), te bija piedzīvojumi, kapitālisma kritika un kosmosa kuģi.

In a Sunburned Country by Bill Bryson – šī grāmata mani iedvesmoja doties ceļojumā uz Austrāliju. Tas, starp citu, ir līdz šim labākais ceļojums, kurā esmu bijis.

A History of Western Society by John P McKay  – kopā ar šo grāmatu es iemācījos angļu valodu. Lasot šo grāmatu es praktiski no nulles uzdzinu savu angļu valodas vārdu apjomu līdz nopietnam līmenim. Tas bija interesanti, sākumā burtnīcā izrakstīt bezmaz vai katru vārdu, bet beigās tikai pāris no nodaļas.

The Last Hero by Terry Pratchett, Paul Kidby – pat varoņiem reiz pienāk gals, bet kā aiziet kā īstam varonim? Laba un plāna grāmata, kura savelk kopā daudzas Diskzemes sižeta līnijas. Bet ne tādēļ viņa ir svarīga, viņa man lielam esot atkal lika iemīlēt bilžu grāmatas un komiksus.

Perdido Street Station by China Miéville – Bas-Lag pasaule ir mana vismīļākā fantāzijas pasaule, stīmpanks, neiedomājamas lietas un neskaitāms rasu daudzums. Pēc šīs grāmatas es ar nepacietību gaidu katru šī autora nākamo darbu.

S. by J.J. Abrams, Doug Dorst  – parādīja, ka grāmata var būt arī savādāka nekā tikai uzrakstīts teksts. Grāmata un tās notikumi, ja vien vēlies, var iespiesties tavā reālajā dzīvē.

Stafeti tālāk nododu Sisyphus, Evijai un Lasītājai.

Comments

Lasītāja
Reply

Jauki te redzēt Mjevilu.Bet kas par sarežģītu uzdevumu! Nu labi, es padomāšu.

[…] Asmodejs man ir pārsūtījis Spīganas aicinājumu atklāt “desmit grāmatas, kas visvairāk ir ietekmējušas vai izmainījušas dzīvi, grāmatas, kurām ir bijusi liela emocionāla nozīme, un varbūt pie katras ielikt nelielu komentāru par to, kāpēc un kādā veidā, bet pēc tam nominēt trīs citus blogerus, kas darīs to pašu.” Tātad. Sāksim ar mūziku, jo garš lasāmais. Vakar nomira argentīniešu dziesminieks Gustavo Serati, kura mūziku jūs droši vien esat dzirdējuši. […]

Evija
Reply

Patiešām interesants, bet varen sarežģīts pasākums. Paldies par nomināciju, centīšos nākamnedēļ publicēt savu izvēli. 🙂

asmo
Reply

Pacenties gan, gribu zināt tavas grāmatas 🙂

asmo
Reply

Tieši tā, tās pēdas akmenī ir tās “Pēdas akmenī”, ja tev ir lieks eksemplārs labprāt nopirkšu 😉

Marii
Reply

Tavs saraksts lika man mentāli dažas grāmatas pacelt augstāk lasīšanas sarakstā. Un Bībele… tas savā ziņā ir pārsteidzoši un tomēr nē.

Leave a comment

name*

email* (not published)

website