Navigate / search

Kā savākt visas „Piedzīvojumi. Fantastika. Ceļojumi.” sērijas grāmatas

Piedzivojumi  Fantastika Ceļojumi vāki

Šāda doma man radās aptuveni divdesmit piecus gadus atpakaļ, kad, apmeklējot bibliotēku, domāju pie sevis: „Cik gan tas būtu jauki, ja visas šīs sērijas grāmatas būtu man mājās plauktā”! Taču tā vairāk bija tāda bērnu dienu vēlme, un nekādi soļi uz pilnu sērijas kolekcionēšanu netika sperti.

Nākamais pieturas punkts ir 16.07.2014, kad Msmarii blogā izlasīju rakstu Vecās fantastikas grāmatu sērijas, te MsMarii lasītāju ievada šo sēriju vēsturē, un tādēļ es te par šo tēmu neizplūdīšu. Šis raksts mani aizveda atpakaļ uz bērnības sapņiem. Bija skaidrs, ka man vajag visu šo sēriju savākt! Domāts darīts – sāku vākt.

Pirmās grūtības, ar ko sastapos, bija tas, ka nekur nebija pieejams pilnīgs šīs sērijas grāmatu saraksts. Bāzi izveidoju balstoties uz grāmatu pēdējo lapaspušu sarakstiem, kuri saucas „Sērijā izdotas”. Tas man ļāva sastādīt aptuveni 80% no kopsaraksta. Tās, kas iznākušas līdz astoņdesmito gadu sākumam, izkristalizējās uzreiz. Problēmas bija ar grāmatām, kuras vienā sarakstā ir, bet otrā nav. Piemēram, „Vamirehs”, sākumā grāmatu aizmugures saraksti spītīgi uzstāja, ka šī grāmata ir šajā sērijā. Es viņu sākotnēji ieliku sarakstā, bet vēlāk izmetu ārā, jo tā arī neatradu nekur grāmatu, kuras vāks mani spētu pārliecināt, ka šī grāmata ietilpst šajā sērijā.

Zilā planēta

Vienu brīdi biju pilnīgi pārliecināts, ka pilnajā sarakstā ietilpst ap 120 grāmatām, un priecīgs sev atzinu, ka mans saraksts ir pilnīgs. Daļu no trūkstošajām grāmatām sākotnējā sarakstā man palīdzēja izķert mani bloga lasītāji, liels viņiem par to paldies! Un tad antikvariātā sev par pārsteigumu atradu grāmatu „По воде и земле на парусах”, tas man lika saķert galvu un atgriezties pie rasējamā dēļa. Atklājās, ka krievu valodā ir daudz vairāk grāmatu, nekā biju iedomājies, un pagāja divi vakari, kamēr internetā nomedīju viņas visas. Tad parādījās papildus pāris jaunas grāmatas latviski, un nu jau ar pārliecību varu teikt, ka mans saraksts ir pati pilnība. Lai gan, protams, būšu priecīgs, ja man nebūs taisnība.

Tagad pie galvenā – kā savākt šo kolekciju un cik ilgu laiku tas paņem? Mans vākšanas process ilga no 16.07.2014 – 21.10.2014. Sākumā kolekcionēšanai piegāju bez steigas, šķūnī izrevidēju vecās grāmatas un paņēmu visu, kas no šīs sērijas ir pieejams. Tas man kolekcijā deva aptuveni sešdesmit grāmatas. Tad sāku piestaigāt uz antikvariātiem. Mans mīļākais antikvariāts viennozīmīgi ir „Planēta”  – atsaucīga saimniece, kas saprot kolekcionārus. Sākumā nolasīju viņai visu pieejamo no krājumiem  – aptuveni kādas četrdesmit grāmatas. Sākotnēji man bija ideja nopirkt pāris grāmatas izlasīt un tad iet pakaļ nākamajai porcijai. Taču, sākot realizēt, es apjautu, ka ne visas grāmatas ir brīvā tirgū viegli pieejamas un ka, stiepjot gumiju, es varu vākt šo sēriju mūžīgi. Nolēmu notikumus forsēt iesaistoties ibook grāmatu tirgū.

Piedzivojumi  Fantastika Ceļojumi

Cepuri nost, ibook.lv ir labākā antikvariātu alternatīva, kas Latvijā pieejama. Beigu beigās ar šīs lapas starpniecību iegādājos 31 grāmatu. Šeit gan cenas vairs nav tik draudzīgas kā antikvariātos. Protams, padomju propagandas literatūra šeit ir dabūjama par kapeikām, taču labajām grāmatām te ir pavisam cita cena. Šeit sāk dominēt tādas lietas kā grāmatas pieejamība un stāvoklis. Nav ko slēpt, daža laba grāmata man izmaksāja pat 15 eiro gabalā. No otras puses pārdevējam es neko pārmest nevaru, grāmatas ir ideālā kondīcijā, nemaz nevar pateikt, ka viņai jau piecdesmit gadu. Nu labi, dzeltējošais papīrs nodod. Ja kādam ir vēlme vākt kolekcijas, silti iesaku lietotājus labasrokas  un ruste. Šiem pārdevējiem grāmatas ir labā kvalitātē, un to stāvoklis atbilst cenai. Pateicība arī lietotājam killbil, kurš man grāmatu atdeva tāpat par velti.

Taču izveicot visas šīs darbības man grāmatu kolekcija joprojām nebūtu pilnīga, ja vien Sibilla no bloga Sibillas grāmatas, man neizpalīdzētu ar grāmatu „Гастроль в Вентспилсе”, kuru viņa nejauši pamanīja kādas bibliotēkas prom dodamajās grāmatās.

Grāmatas pie manis nonāca dažādos veidos. Lielākā daļa tika atnestas maisiņā no antikvariāta. Pāris desmiti tika nopirktas uz ielas stūra. Daļu man iemeta pasta kastē Latvijas Pasts, pāris saņēmu pasta stacijā. Pērkot grāmatas es pabiju gan pie Botāniskā dārza, gan netālu no VEF, gan visnotaļ smukajā Mazās Kalna ielas rajonā.

Untitled

Galvenie retumi šajā sērijā ir tās, kuras izdotas krievu valodā. Iesākumā mana teorija bija, ka krieviski grāmatu metieni ir bijuši mazāki, bet arī tie svārstās starp 30’000 un 65’000, ne ar ko neatšķiroties no latviešu valodas grāmatām. Iespējams, ka daļa aizklīdušas plašajās PSRS ārēs vai Atmodas laikā ņēmušas nelabu galu. No autoriem pusdeficīts ir Artura Lielā darbi abās valodās. „Inku Zelts” krievu valodā man vienu brīdi šķita būs nekad neiegūstams objekts. Latviešu valodā deficīts ir zinātniskās fantastikas stāstu krājumi, tādi kā „Asteroīda gūstekņi”, „ Zilā planēta” un „Dārdu aizas noslēpums”. Žilu Vernu būs grūti atrast par kapeikām, jo viņa grāmatas kotējas augstu arī mūsdienās. Grūti atrodami ir arī A. un B. Strugacku grāmatas. Arī izdevniecības „Sprīdītis” izdotās šīs sērijas grāmatas ir grūti salasīt, sevišķi tās, kas izdotas krievu valodā. Salīdzinoši reta ir arī Žila Verna „Parīze XX gadsimtā”. Neapgalvoju, ka viss augstākminētais ir absolūta patiesība, bet tādi secinājumi man radās.

Laika mašīna

Papildus bonuss pērkot lietotas grāmatas ir tajās atrodamās liecības par to iepriekšējiem īpašniekiem. Dažas nāk no nopietnu cilvēku bibliotēkām – visi ex-libris un citas lietas. Domājams, ka saimnieks nomiris, un grāmatas aizgājušas pasaulē. Dažas grāmatas ir dāvinātas, tām ir sarakstīti iekšā novēlējumi un cilvēku vārdi. Dažas grāmatas, šķiet, nekad nav lasītas, pilnīgi sterilas ar nenobružātiem vākiem un nenodaudzītiem stūriem. Pāris ir visai bēdīgā stāvoklī, vienai pat izskatās kāds ir nedaudz grauzis stūri. Bet neesmu perfekcionists, kāda ir, tāda ir. Tad ir cilvēki, kas grāmatas stūrus un malas nolīmē ar līmlenti, ja es būtu īsts kolekcionārs, tad es saprastu, ka tāda ir metama ārā kā sabeigta. Bet tik traks es neesmu. Citas, vairums no manas bērnības bibliotēkas, ir nolasītas tā, ka krīt ārā no vākiem. Pāris ir nākušas no bibliotēkām, man nav ne jausmas, vai viņas ir norakstītas vai vienkārši neatdotas atpakaļ.

Tagad mans mērķis pēc  četriem mēnešiem un ~200 EUR iztērēšanas ir sasniegts. Man pieder visas sērijas grāmatas. Tagad tikai atliek tikai tās izlasīt. Pagaidām esmu pievārējis divdesmit septiņas, tā kā daļa no grāmatām krievu valodā dublē latviešu izdevumus, tad izlasīšanai palikušas vien 117 grāmatas. Domāju tuvāko divu gadu laikā tās visas pievārēt un šajā blogā aprakstīt.

Comments

Sibilla
Reply

Apsveicu ar plānotā mērķa sasniegšanu! Turklāt arī ar sērijas lasīšanu Tev veicas apskaužami raiti.
Ar sērijas izdevumiem krievu valodā tiešām varētu būt, ka daļa no tiem ir paklīdusi pa visu bijušo PSRS. Bet iespējams, ka to īpašnieki vienkārši daudz mazāk izmanto ibook.lv.

asmo
Reply

Paldies! 🙂

Es gan bildē, tādēļ ka “Mazo bizonu” esmu aizdevis, esmu ielicis divus “Zvērkāvjus”.

koko
Reply

Tas ir monstrāli un es tik maz no tā visa esmu lasījis, bet dzīve vēl gara 😀

asmo
Reply

Nu es jau ar bērnībā esmu tikai nedaudz vairāk par pusi no šīm grāmatām izlasījis, tā ka mani arī sagaida daudzi atklājumi 🙂

d
Reply

Nākamais izaicinājums varētu būt savākt visas zinātniskās fantastikas sērijas izdotās grāmatas (ja nemaldos, izdevniecība “Zinātne”, piemēram, Azimova “Es, robots”.

asmo
Reply

Jāatzīstas, ka esmu sācis strādāt pie šī projekta, man vēl trūkst 12 Fantastikas pasaulē grāmatas. Savākt varētu ~ divu dienu laikā, ja saņemtos, visas identificētas un pārdevējs zināms, 30 EUR un lieta darīta.

koko
Reply

Tad jau pa lēto 🙂

asmo
Reply

Ja viss izdosies, tad patiešām būs pa lēto. Grāmatas arī tai sērijā ir mazāk tikai 52, un tās savulaik bērnībā pirku visas, kurām tiku klāt.

asd
Reply

Padalīsies ar listi grāmatām no zinātniskās fantastikas sērija. Savākt visas grāmatas no tās sērijas bija/ir mans bērnības sapnis, ko šis raksts tikko atdzīvināja 😀

asd
Reply

Super! paldies 🙂

Lasītāja
Reply

Ak, nu skaisti. Es par daļu pat dzirdējusi nebiju.

asmo
Reply

Es arī, toties tagad man ir vizuāls uzskates līdzeklis 😉

doronike
Reply

Laimīgais, tev ir kur glabāt visu šo bagātību.
Par “Planētas” saimnieci piekritīšu. Vienīgi žēl, ka krājums nav internetizēts, viņai apgrozījums būtu krietni lielāks.

asmo
Reply

Nav jau tā, ka būtu daudz vietas, kur glabāt. Visticamāk, ka beidzoties projektam nāksies viņas nobāzt kādā pažobelē.

ap-17
Reply

Fantastikas pasaule Gramatas Uguns cikls un Japanas nogrimsana-ir pilni izdoto gramatu saraksti
PFC saraksti Konkistadori 2 izdevuma,Milicijas inspektors,Milais,nesteidzies.
Man 53 gadi un PFC 150 gramatu.
Trukstosas esmu nopircis krieviski vai nopumpejis inteneta.
Un vispar divu gadu laika NEPIRKU NEVIENU GRAMATU.Visu atrodu interneta PAR VELTI.

he
Reply

“Mazais kapteinis” ir izdots 2x 1958 un 1965 gadā

asmo
Reply

Taisnība un Andromedas Miglājs ar iznāca divas reizes, tā pat kā Divi kapteiņi.

Jānis Vītiņš
Reply

Diemžēl pati pilnība arī šis saraksts nav.Arī sāku vākt visas un man rokās šobrīd ir Artūra Lielā ´´Konkistadoru´´otrais papildinātais izdevums 1979.gadā,kura šajā sarakstā NAV !

asmo
Reply

Šis ir darbu uzskaitījums, to ka Andromedas miglājs un šķiet Divi kapteiņi izdoti pa diviem lāgiem, katrs kolekcionētājs pats spēs atrast sarakstos grāmatu pēdējās lapaspusēs.

Es tā ar nekad nespēju atkost vai Vamirehs ir iznācis šajā sērijā vai nav. Jo vienā ir atrodama infa, ka šī grāmata iznākusi šajā sērijā, bet dabā tā arī nekad neesmu viņu redzējis. Neizslēdzu, ka neesmu pamanījis kādu krievu valodā, lai ar pamatīgi pārrakņāju visu internetu.

Man ir aizdomas, ka Fantastikas pasaulē ir iznācis kaut kas no Mihailova krievu valodā, bet tā kā aizdomīgo grāmatu nekur nevarēju iegādāties, lai apskatītos sarakstā neiekļāvu.

Easydance
Reply

wow, kā Tev tas izdevās, super, paldies arī par sarakstu noteikti mēģināšu samkelēt.

Leave a comment

name*

email* (not published)

website