Navigate / search

Uz “Ra” pāri Atlantijas okeānam by Jurijs Senkevičs

UZ Ra Pāri atlantijas okeānam

Lasot „Piedzīvojumi. Fantastika. Ceļojumi.” sēriju nevarēju noturēties, nepaņēmis palasīt šo grāmatu. Bērnībā viņu jau esmu lasījis un kā par brīnumu neko no tās neatcerējos. Nē, es jau atminos, ka Jurijs Senkevičs bija PSRS galvenais ceļotājs, un savu popularitāti viņš iemantoja tikai pateicoties savam braucienam ar „Ra”. Tajā viņš piedalījās kā ārsts un PSRS pārstāvis, visu pasākumu vadīja Tūrs Heijerdāls.

Grāmata «Uz «Ra» pāri Atlantijas okeānam» adresēta ļoti plašam lasītāju lokam. Autors Jurijs Senkevičs, kuģa ārsts uz «Ra I» un pēc tam uz «Ra II», grāmatas veidošanā izmantojis braucienos rakstītās dienasgrāmatas. Darbs «Uz «Ra» pāri Atlantijas okeānam» pirmām kārtām ir hronika, kas sīki jo sīki vēstī par ekspedīciju, ko organizēja nenogurdināmais ceļotājs Tūrs Heijerdāls. Ekspedīcijas mērķis bija pierādīt, ka ceļojumi pāri Atlantijas okeānam bijuši iespējami jau senos laikos. Jurijs Senkevičs ne vien dzīvi un valdzinoši apraksta notikumus — viņš spriež par šiem notikumiem, balstoties uz faktiem, izdara vispārinājumus, viņu it sevišķi interesē psiholoģijas problēmas, uzvedības normas un savstarpējās attiecības nelielā internacionālā kolektīvā, kas sarežģītos apstākļos veic kopēju uzdevumu.

Teiksim godīgi, pēc šīs grāmatas izlasīšanas es sapratu, kādēļ iepriekšējā reizē lasītais ir pagaisis no atmiņas. Lai arī anotācijā lasītajam tiek solītas interesantas lietas, tomēr autora rakstīšanas stils nav no tiem spožākajiem. Man ir pāris iebildes. Pirmā – autors cenšas iebāzt vienā grāmatā gan ceļojumu ar Ra I, gan ar Ra II. Paralēlie stāstījumi un savstarpējā salīdzināšana rada nelielu jucekli un reizēm ir grūti saprast, par ko tagad ir runa. Nelīdz pat autora izvēlētais kursīvais fonts. Otrkārt autora stāstījums ir tik pieslīpēti precīzs un pareizs, ka nedaudz pazūd pats autors. Tik tālu par vājajām vietām grāmatā.

Stiprās vietas ir pats piedzīvojums, nav nekāds joks doties uz papirusa plosta pāri Atlantijas okeānam. Visi ceļotāji zina, ka ar laiku plosts nogrims un ar to rēķinās. Patīkami, ka Tūrs pierādīja, ka okeāna šķērsošana pat ar akmens laikmeta tehnoloģijām praktiski ir iespējama ar eksperimentu, nevis ar spriedelējumiem. Es gan pats sliecos uz ideju, ka lai arī, iespējams, ēģiptieši ceļoja uz Ameriku, to ietekme uz kultūras attīstību bija minimāla. Vietām autors publicē savas dienasgrāmatas fragmentus, un tie ir superīgi, te vairs nav spriedelējumi un apceres, bet tā brīža emocijas. Žēl, ka viņš izšķīrās par labu teksta pulēšanai tā vietā, lai ieblieztu visu savu dienasgrāmatu.

Nenoliedzams bonuss ir autora kā ārsta un cilvēku psiholoģijas pētnieka novērojumi. Par to, kā izvirzās līderi formālie un neformālie, kā izveidojas dažādas grupas un cik liela nozīme ir tam, lai līderis iekļautos katrā no šīm grupām. Par to, cik liela nozīme ir bijusi Tūra personībai un spējai motivēt un organizēt ceļojuma dalībnieku. Par to, kā brauciena laikā pamazām mainās dalībnieku prioritātes, kā entuziasmu aizstāj rutīna, izlien sīkie kašķīši, veidojas apātija un īgnums. Šeit cepuri nost, autora novērojumi ir trāpīgi un vietā. Tas gan reizēm rada iespaidu, ka lasām praktiskās grupu psiholoģijas rokasgrāmatu, bet ir tā vērts. Autors arī daudz nekļūdās cerot, ka viņa veiktie novērojumi reiz palīdzēs kosmosa ekspedīciju komplektēšanā.

Ir vērts lasīt kaut vai tādēļ, ka tā savā laikā bija klasika. Tās autors piedalījās ceļojumā, par kuru lielākā daļa padomju iedzīvotāju varēja tikai sapņot. Tūra piemērs sākot ar Kon-Tiki un beidzot ar Ra radīja veselu bumu okeāna šķērsošanas mēģinājumos un pierādīja, ka seno laiku cilvēki bija daudz mobilāki, nekā līdz šim domāts. Grāmatai lieku 8 no 10 ballēm.

Comments

Uldis
Reply

Tagad kasu pakausi un domāju- un kuru grāmatu es lasīju jaunībā? Heijerdāla (Apvāršņa sērijā) vai šo (PFC sērijā).
Pagaidām abas ir noliktas plauktā rokas stiepiena attālumā, jo bija doma pārlasīt par šo ceļojumu (filma par Kontiki vainīga). Tik nevaru izlmet kuru lasīt (abas kaut kā uzreiz negribās lasīt). Kaut kā liekas, ka jaunībā lasīju Heijerdāla variantu (cik nu tās atmiņu drumslas saka priekšā).

asmo
Reply

Es atminos, ka esmu lasījis abas un Heijerdāla man labāk gāja pie sirds.

Fledis
Reply

Man kaut kā atmiņā palikušas tādas nelāgas nogulsnes par Senkēviču, bet tās laikam ne no šīs grāmatas tomēr, bet par Tigri. Nu, drīz jau dalasīšos, tad manīs.

asmo
Reply

Noteikti sarunas uz plosta par sociālistisko valstu pilsoņi, kuri nevar brīvi ceļot. Uz to Senkevičs Marokānima atbildēja, ka Marokā visi jau ceļot varot, bet naudas ceļošanai šiem neesot. Nesapratu gan kādā veidā tas atspēko PSRS robežu noslēgtību 🙂

Fledis
Reply

M-m, sliktāk bija Tigrī (kas laikam Apvārsnī). Tur, pirmkārt, Senkēvičs ir dikti sašutis, ka Tūrs nav sajūsmā par Senkeviča sievas uzturēšanos viesnīcā kuģa būvēšanas laikā, jo viņa taču, re, tik daudz brīvprātīgi padarot. Tas, ka Tūram to uzturēšanos vajadzēja apmaksāt, tas jau pupu mizas. Un vēl viņš salecās ar vācu ceļabiedru (Dīteru?), uz zobgalīgu piezīmi par dažādas krāsas tabletēm, kas ārstam krājumos, atbildēdams ar pārmetumu par vācu fašismu- tipa “brūnās krāsas man gan nekad nav bijis”. Un kāds tur sakars??
Bet citādi jau nekas- interesanti palasīt par vienu un to pašu no diviem skatpunktiem.

asmo
Reply

Tigri es aizvakar gandrīz vai paņēmu izlasīšanai, taču atliku uz vēlāku laiku.

Fledis
Reply

Izburāju ar Senkeviča Ra. Abu braucienu miksēšana vienā stāstījumā ir koks ar diviem galiem. Secīgs katra brauciena izklāsts, īpaši, ja ir lasīts arī Heijerdāls, manuprāt liktos pagarlaicīgs. No otras puses- ja Heijerdāla stāstījums detaļās jau piemirsies, tad te arī parasti sajūk- par kuru Ra ir runa.
Tagad sāku Senkeviča Tigri. Mjāā, ir vēl sliktāk, nekā bija palicis prātā…
Žēl, ka abi Heijerdāli ir Apvārsnī- tas plaukts vēl patālu 🙂

asmo
Reply

Nu tu man gan nomotivēji Tigri lasīt. Es viņu pāris lapas palasīju, nebija iedvesma. Bet nekur jau nelikšos, nāks laiks un pievārēšu arī to.

Fledis
Reply

Nu tad tagad paņem indiāņus- man viņi (Zvērkāvis, Mazais bizons, Harka) būs nākamie pēc Senkēviča. 🙂

Leave a comment

name*

email* (not published)

website