Navigate / search

Žangada by Žils Verns

Žangada by Žils Verns

Nav ko slēpt, bet bērna gados šis autors man bija pats, pats labākais. Kā gan var nepatikt Žils Verns, ja visos garajos skolas brīvlaikos mēs ar TV starpniecību tikām iepriecināti ar “Kapteiņa Granta bērniem”. Verna grāmatas bibliotēkās arī vienmēr bija paņemtas, un tieši tādēļ šo grāmatu man izdevās izlasīt tikai pēc pamatskolas beigšanas. Izlasīju un konstatēju, ka grāmata nav neko jēdzīga. Tagad nolēmu pārlasīt, lai noskaidrotu vai manas domas nav mainījušās.

Garralu ģimene mierīgi dzīvo Peru, un šķiet, ka viss ir kārtībā. ģimenes patriarhs Žoāms Garrala gan nāk no Brazīlijas, taču nekad nav izteicis vēlmi doties uz savu dzimteni. Un tas neskatoties uz savas sievas un meitas lūgumiem. Taču tad vienu dienu pie apvāršņa parādās Torress, izbijis vergu ķērājs, cilvēks ar šaubīgu reputāciju, viņam vajag satikt Žoāmu par katru cenu. Viņus abus saista kāds noslēpums, kas vienam nesīs postu, bet otram bagātību.

Biotehnoloģijas, kriptoloģija, alfabēta analīze, milzu plosti, ūdenslīdēji, seni noziegumi un neģēļi tiek sapīti kopā šajā stāstā ne sliktāk kā žangadas kopā saturošās saites. Negaidīti notikumu pavērsieni, kas pēkšņi pārtrauc autora vienmuļo stāstu par Amazones upi, tās iemītniekiem, mežiem , dabu un nākotni. Autors kā īsts futūrists paredz Brazīlijas civilizēšanu, nekautrēdamies sadala sabiedrības šķirās un norāda katrai no tām īsto vietu. Laiku pa laikam nedaudz pagaužas par vergturību, bet labajam saimniekam jau ir arī tikai labi un uzticami vergi, lojāli kalpotāji un labi bērni.

Sižets ir lubenes cienīgs un pašvakam scenāristam ļautu no grāmateles izspiest vismaz divsimts sērijas. Ja paskatāmies autora daiļradi kopumā, tad viņam nekad nav izdevies izveidot normālus galvenos varoņus. Tie ir standarta tipāži, kur ir kāds enciklopēdists, kāds panaivs lauķis vai kalpotājs, bagāts džentlmenis, smuka meita, iemīlējušies jaunekļi. Darbība noris kā nepārtraukts piedzīvojums, lai lasītājs nepamanītu visa notiekošā seklumu un absurdumu. Tēli ir labie un ļaunie, principiālie un bezprincipa, pielīdēji un džentlmeņi, baltie un melnie. Savā starpā atšķiras tikai ar vārdiem un dzimumu. Par tēliem kā tādiem runāt ir veltīgi, jo ja jau pats autors raksta par viņiem primitīvi, tad kāda gan pieķeršanās viņiem un palikšana atmiņā. Šī grāmata diemžēl nav izņēmums, te autors ir atteicies pat no savas futūrista komponentes un no paša sižeta vispār.

Visa grāmata lasās, kā nepārtraukts stāstījums par Amazones upes faunu, floru un cilvēkiem. Laiku pa laikam vienmuļi iemidzinošais stāsta plūdums tiek pārtraukts ar kādu asāku sižeta pavērsienu, kādu pakampj kaimans, kāds nemāk normāli pakārties, kāds noslēpt savu patieso dabu. Autors dara visu, lai neatstātu lasītāju neziņā par katras amazones pietekas ūdens garšas īpatnībām. Viņš nekaunas pus lapaspusi pierakstīt ar koku nosaukumiem un to izmantojumu tautsaimniecībā. Svarīgākās lietas tiek atkārtotas pāris reizes, ja nu kādam nepielec. Nezinu, iespējams, ka deviņpadsmitajā gadsimtā šis stils bija pieņemams, bet mūsdienās, kad no daiļliteratūras netiek gaidīta enciklopēdijas šķirkļu atgremošana, grāmatai pietrūkst fokusa.

Vienīgais, kas grāmatā bija labs, bija ievads kriptoloģijas pamatos, kriptogrāfisko tekstu analīzē un atšifrēšanas metodēs. Tas varētu teikt izglāba visu pasākumu un tikai tādēļ grāmatu nenovērtēju kā nelasāmu. Kas to būtu domājis, ka Brazīlijas džungļos vergu ķērāju otrais hobijs ir tekstu šifrēšana un garu penteru rakstīšana šajā šifrā. Nemaz nerunāsim par galveno ļaundari – īstu brīnumbērnu, kas zinot atslēgu spēj lasīt tekstu pa tiešo bez zīmuļa un lapas.

Lieku 5 no 10 ballēm. Garlaicīgs plostošanas apraksts, kurā autors spiež uz dabu, kopējot izvilkumus no enciklopēdijām, saturam piemaucot klāt to kas notiks nākotnē – autora pagātnē. Grāmatas lielākais pluss ir tās īsums, lai gan reizēm gribas, lai viņi visi tur uz tā plosta atdotu galus un izbeigtu autora mocības.

Comments

Fledis
Reply

Aha- visai precīzi. Es arī bērnībā deklarēju Vernu kā labāko rakstnieku ever un milzīgi nopriecājos, kad man uzdāvināja šo grāmatu, bet vai nu bija jau par vēlu, vai arī tiešām- nebija vērts. Nujā- atšifrēšana bija laba, lai gan lielā mērā balstījās uz palaimēšanos. Un vēl var izmedīt tādu psiholoģisko momentiņu- ne vienmēr tas, ko mēs iedomājamies par labāko kādam cilvēkam, ir viņam patiešām tas labākais. Re, dēls domāja, ka atriebj tēvu, nogalinot galveno ļaundari, bet izrādījās, ka piebeidzis bezmaz vai vienīgo glābiņu…

Garaam Krokodils
Reply

Tiesnesis Zharrikess nebija vis nemaz tik ljoti gudrs. Iisteniibaa taada veida shifrs, ar tik iisu atsleegu, kaads bija izmantots tajaa ziimiitee, ir uzlauzhams ar papiira un ziimulja paliidziibu nepilnas stundas laikaa, izmantojot known plaintext attack. Deshifreetajam jaaizdara mineejums, ka ziimiitee kaut kur jebkuraa vietaa ir, piemeeram, vaards “dimanti” (ja jau tika domaats ka ziimiite ir saistiita ar dimantu nospershaas gadiijumu), peec tam japiesmeeree dazhas papiira lapas, akuraati izrakstot shifrtekstu, kuram tiek meegjinaats sliidoshi piestikjeet vaardu dimanti un atziimeejot, vai burti pasee plus miinus 9 intervalos vai nee. Ja mineejums par vaardu dimanti ir kljuudains, tad nekas nesanaaks un jaataisa jauns mineejums, piemeeram “Dakosta” vai “konvojs” vai “uzbrukums” utt. Otrs variants, ziimiite bija jau diezgan gara un tur vareeja izmantot burtu biezhumu statistiku. Tas aiznjemtu kaadas vairaakas stundas, ar roku skaitot un reekjinot tos burtu biezhumus dazhaadiem atsleegas garumiem, bet peec to sareekjinaashanas atsleega pati praktiski izlektu araa peec nedaudziem testiem. Visa taa haotiskaa mugjiishanaas, kaa shie nedeelju meegjinaaja atshifreet, bija baigi nekompetentaa.

Leave a comment

name*

email* (not published)

website