Navigate / search

The Library at Mount Char by Scott Hawkins

The Library at Mount Char by Scott Hawkins

Par šo grāmatu es zināju jau sen, neprasiet tikai no kurienes. Aizdomas krīt uz kādu krievu žurnālu, kurš veltīts fantastikai, tajā šī grāmata ir saslavēta visos iespējamos veidos. Man gan pašam viņa lasāmo sarakstā nomētājās veselu pusgadu. Apmeklējot Singapūras grāmatu veikalu es viņu gandrīz nopirku, bet tad izšķīros par labu bookdepository piedāvājumam. Pēc saņemšanas (vēl divas nedēļas pagāja gaidot viņas atnākšanu), ķēros klāt nekavējoties.

Karolīna daudz ko neatšķiras no pārējiem cilvēkiem, kas atrodami viņas tuvumā. Viņa labprāt smēķē cigaretes un ne tikai. Viņa prot lietot telefonu un pat atceras, ka vajag apģērbties. Galu galā reiz taču viņa bija Amerikāniete, un pēc būtības tāda ir arī palikusi. Tas gan bija sen laikā pirms adopcijas dienas. Dienas, kad viņus adoptēja Tēvs un ieveda tos savā Bibliotēkā. Tēvs spēj darīt interesantas lietas – atdzīvināt mirušos, atšķirt tumsu no gaismas. Galvenais ir viņam paklausīt, jo citādi sekas var būt briesmīgas. Taču ja tevi audzina Pelapi labākajās tradīcijās, tad tas viss ir saprotams. Un vēl Tēvs liek saviem bērniem mācīties, katram ir atvēlēts iemācīties noteiktu zināšanu kopumu no Tēva bibliotēkas. Ir tikai jāatceras, tu drīksti lasīt tikai tās grāmatas, kas atrodamas tavā katalogā. Tēvs, iespējams, ir pats Dievs, taču nu Tēvs ir pazudis. Viņu nevar atrast ne tagadnē, nedz nākotnē, un viņa skolēni ir uztraukušies.

Par šo grāmatu es neesmu spējīgs objektīvi pastāstīt, tik ļoti man viņa patika. Pirmais un lielākais grāmatas pluss ir tās pamatuzstādījums, kā būtu, ja mums līdzās dzīvotu kaut kas dieviem līdzīgs, kaut kas tāds, par ko mēs nemaz nenojaušam. Šīs radības cilvēki nemaz pārāk neuztrauktu, jo mērogs nav tas. Labi, ja tu esi tāds radījums kā Barijs, kuram pat cilvēku pārņemšana savā kontrolē liktos vērā ņemam panākums. Niecība – ko lai vairāk saka? Q-33 North vai Hercogs vismaz ir ar ambīcijām, bet tie ir aizgājušo laikmetu relikti; Tēvs ir tagadne un nākotne.

Otrais ir dieviem līdzīgo būtņu savstarpējās cīņas, kad uz spēles ir likts visums. Viņu plāni un stratēģijas nebūt nav lineāra padarīšana, tas ir kaut kas līdzīgs n-dimensionālam šaham. Kad izlasīsiet grāmatu sapratīsiet, visa tā ņemšanās ir vienas vienīgas lietas dēļ, kas parastam cilvēkam šķitīs nevajadzīgi sarežģīta un smieklīga vienlaikus. Tā dēļ vien ir vērts lasīt šo grāmatu.

Trešais – tēli. Bez Karolīnas, lingvistes, kura prot visas valodas, kuras reiz ir bijušas un tās, kuras vēl tikai būs. Te ir Stīvs – izbijis kramplauzis un viņa lauvas. Tā ir viena no interesantākajām kombinācijām, kuru es pēdējā laikā esmu lasījis. Stīvs patiesi rūpējas par saviem komandas biedriem interesantās situācijās, kurās viņi nonāk. Taču nelieciet komiskajam aizmiglot acis, Stīvam ir paredzēts spožs liktenis, iespējams, ka mēs katrs pa savam viņu redzam katru dienu. Un tad vēl Ervīns, kurš nav Tēva māceklis, taču ir apsēsts ar pienākumu un rezultātu. Viņš ir profesionāls karavīrs un ir gatavs nolikt galvu par savu tēvzemi, vai vismaz censties, lai viņa ienaidnieki to izdarītu. Arī viņam patīk domāt ārpus standarta rāmjiem, grāmatā viņš lasītāju pārsteigs ne reizi vien.

Ceturtais sižets, tas ir tik aizraujošs, ka nemaz negribas grāmatu nolikt malā. Tas ir sapīts tik meistarīgi, ka, netiekot līdz beigām, tu nemaz nesaproti, kas tur īsti notiek. Taču izlasot līdz galam, visi mozaīkas gabali sakrīt vienā bildē un var tikai apstulbis pētīt, kā viss tas salicies kopā. Nenoliedzami ir viela pārdomām, tāpat kā tam picas izvadātājam, kuru izsauca Stīvs vajadzības spiests.

Grāmata izlasās vienā rāvienā. Izlasot nemaz nav tā, ka gribētos turpinājumu, tā tiek pabeigta tieši laikā un pareizajā vietā. Lasītājs pretī saņem iespēju padomāt par lietu dabu, un salikt visu izlasīto pa plauktiņu. Pārdomāt darba centrālo tēmu – Vai viegli būt dievam? Un cerēt, ka autors neapstāsies, bet aplaimos lasītājus ar vēl kādu grāmatu, jo potenciāls viņam ir labu labais.

Lieku 10 no 10 ballēm, lasiet obligāti. Sen nekas tik atspirdzinošs fantastikas žanrā nebūs redzēts.  Ļoti, ļoti ceru, ka kāda izdevniecība attapsies un izdos šo brīnišķīgo grāmatu arī latviešu valodā, lai aplaimotu arī visus latviski lasošos.

Comments

[…] The Library at Mount Char by Scott Hawkins – šī nu ir no tām, kura iz jāizlasa ikvienam. Pats nupat, nupat izlasīju, un tas bija vienreizējs stāsts. Ja meklē analoģijas, tad labs Geimana, Kinga un Makkamona stilu sajaukums, bet vispār jau autora stils ir unikāls. Nezinu, vai par viņu vispār būs iespējams pastāstīt nesamaitekļojot visu tekstu. […]

andris
Reply

Man šonakt sapnī Q-33 teica, ka šis toč būšot latvju mēlē.

asmo
Reply

Ceru ka tulkots tiks pa tiešo no Pelapi valodas 🙂

andris
Reply

Kā palīgvalodu izmantojot viļņu poēziju

Sibilla
Reply

Tas gan ir labi. Pēc apraksta man tapa skaidrs, ka šo noteikti derētu izlasīt. 🙂

Oktobra grāmatas | … zivis kraulā nepeld …
Reply

[…] Ogļu kalna bibliotēka by Scott Hawkins – beidzot šī izcilā grāmata iznākusi latviski, skaidra lieta, ka man viņu vajadzēja obligāti. Ja vēl nav lasīts, silti iesaku. […]

Līga Sproģe
Reply

“Stīvam ir paredzēts spožs liktenis” 😀 😀

Leave a comment

name*

email* (not published)

website